Informacje

16.12.2010 06:14 Strefa płatnego parkowania bez śniegu

Dzielnice wezmą się za odśnieżanie miejsc parkingowych

SERWISY:

Dzielnice zaczęły ogłaszać przetargi na odśnieżanie miejsc parkingowych w strefie płatnego parkowania. Urzędnicy obudzili się w środku zimy i dopiero teraz zauważyli, że przydałoby się je oczyścić? Nie. Od 1 grudnia są zoobowiązane do odsnieżania tych miejsc, które leżą wdłuż należących do nich ulic.

Do kogo powinniśmy mieć pretensje za zasypany parking? Do końca listopada to Zarząd Oczyszczania Miasta dbał o wszystkie miejsca w strefie płatnego parkowania.

- Od pierwszego grudnia mamy obowiązek odśnieżać te parkingi, które leżą wzdłuż ulic krajowych, wojewódzkich i powiatowych. Za pozostałe odpowiadają dzielnice - wyjaśnia Iwona Fryczyńska, rzeczniczka ZOM.

Według niej, chodzi o prawie 60 proc. miejsc w strefie płatnego parkowania.

Robią porządek

Urzędnicy tłumaczą, żę chcą uporządkować sytuację. Do tej pory często zdarzało się, że kto inny musiał odśnieżać ulicę, a kto inny parking, przy której się ona znajduje.

Dzielnice bedą miały cztery godziny od ustania opadów na usunięcie śniegu. Ale już wiadomo, że puch nie będzie wywożony, ale pryzmowany, jak dotychczas. - Jeśli śniegu będzie dużo, to miejsca parkingowe będą zmniejszane - przyznaje Renata Kaznowska, dyrektorka Zarządu Terenów Publicznych.

Warszawiacy się skarżą

Na zasypane parkingi często narzekają internauci i telewidzowie TVN Warszawa. Po listopadowych opadach śniegu dostaliśmy od nich dużo maili na warszawa@tvn.pl. Zwracali uwagę, że choć ratusz pobiera opłaty, to o odśnieżaniu miejsc, za które się płaci niekoniecznie pamięta.

Będzie lepiej?

Czy warszawiacy mogą liczyć na to, że teraz parkingi będą lepiej odśnieżane? Trudno ocenić, bo z chodnikami, za które już odpowiadają dzielnice jest spory problem. W tej sprawie też dostaliśmy dużo zdjęć internautów, którzy skarżyli się, że burmistrzowie nie wywiązują się ze swoich obowiązków.

Do kogo mieć pretensje?

Igor Sokołowski próbował ustalić w Miejskim Reporterze, kto mógłby to od nich wyegzekwować. Konkretną odpowiedź trudno było od urzęników uzyskać. W końcu zaproszone do TVN Warszawa radne PO i PiS przyznały zgodnie: burmistrzów powinna pilnować prezydent.

Mandatem w burmistrza?

Czy ratusz ma pomysł jak dopilnować odśnieżania? Czy dzielnice, które tego zaniedbają muszą się liczyć z karami? Zapytaliśmy o to rzecznika ratusza Tomasza Andryszczyka. 8 grudnia obiecał, że sprawę zbada. Odpowiedzi jednak nie dostaliśmy. Od 13 grudnia rzecznik jest na urlopie.

Te same pytania zadaliśmy Marcinowi Ochmańskiemu. Zastępca Andryszczyka, o tym, by ratusz przewidział jakieś kary dla burmistrzów nic nie wie. - Od tego by karać za nieodśnieżone chodniki jest Staż Miejska - ocenił na gorąco.

Wywołana do tablicy rzeczniczka Straży Miejskiej Monika Niżniak również problemu nie widzi: -W myśli obowiązującej uchwały moglibyśmy nałożyć mandat również na burmistrza lub wynajętą przez niego firmę- przyznaje.

Zamknięte koło

Problem jednak istnieje. Funkcjonariusze Straży Miejskiej słysząc propozycję wlepienia burmistrzowi mandatu nie kryją zakłopotania. Zofia Trębicka (PO) i Olga Johan (PiS) już 6 grudnia oceniły, że przepisy obligujące ich do tego, są nieżyciowe.

Praktyka decyduje, że władze dzielnic nie muszą się nikogo obawiać.

Czy ktokolwiek będzie mógł jednak wyegzekwować od dzielnic odśnieżanie chodników i miejsc parkingowych? Gordyjski węzeł splątanych konsekwencji spróbuje przeciąć w "Miejskim Reporterze" Igor Sokołowski. Początek programu już o godz. 16.55.

mjc/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Bemowiak76

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2010 13:01 ~Bemowiak76

  Może władze dzielnic uważają, że sport i wysiłek na świeżym (zimowym) powietrzu są dobre dla zdrowia kierowców? W przypadku Bemowa mój schemat działania jest zawsze taki sam, odkąd z końcem listopada zaczęła się śnieżna aura. Łopata do ręki i odśnieżanie wokół auta. Saperka i usuwanie śnieżonolodowych brył. Usuwanie śniegu przy osiedlowej jezdni tak, by samochód dał radę wyjechać z miejsca parkingowego. Często trzeba zmagać się z grubą warstwą śniegu tworzącą swoistą blokadę dla pojazdu. Potem usuwanie śniegu z dachu, szyb, rozgrzewanie i po jakichś 60 minutach można próbować wyjechać spod bloku w kierunku Powstańców Śląskich.

 • realista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2010 12:18 ~realista

  a po co? poczekac do wiosny to samo sie rozpuści... he he

 • Krzych

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2010 11:29 ~Krzych

  @Celina

  Właśnie w tym problem, że właścicielem lub administratorem wielu chodników są dzielnice.

  Dozorcy to właśnie straż wlepia mandaty. A dzielnice mogą sobie bezkarnie nie odśnieżać, bo brakuje sankcji.

 • Holka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2010 10:46 ~Holka

  Wróciłam z Hanoweru, tam też spadł śnieg chyba największy od dekady. Ok. 14 zaczeła się zadymka śnieżna, natychmiast wyjechały służby na ulicę i WSZYSTKIE miejsca parkingowe były czyste. Na parking pod moimi oknami co godzinę przyjeżdżał taki mały samochodzik ze szczotkami i czyścił parking. A Warszawie ? Dramat.

 • Celina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2010 09:59 ~Celina

  Za mało piszecie o opieprzających się dozorcach. Zgodnie z prawem za odśnieżanie chodników przyległych do budynków odpowiadają właściciele lub administratorzy. A ci nawet w centrum miasta mają swoje obowiązki w nosie.

 • Roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2010 09:44 ~Roman

  SPP (Strefa Płatnego Parkowania) jest w gestii ZDM, które jest dysponentem miejsc i parkometrów. Jeśli ZDM opróżnia parkometry z pieniędzy to ZDM powinno zajmować się oczyszczaniem miejsc parkingowych.

 • Popo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2010 09:35 ~Popo

  Nie jestem osobą, która gardłuje za tym żeby odśnieżać jak tylko śnieg spadnie, ale jeśli urzędnicy biorą na siebie takie zobowiązanie, że odśnieżą w 4h to trzeba to egzekwować.

  Bo inaczej po co ten cyrk?

  Albo powiedzieć wprost - nie odśnieżymy, albo jeśli bierze się na siebie zobowiązanie to go dotrzymywać.

 • hehe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2010 09:05 ~hehe

  ZMNIEJSZANE MIEJSCA PARKINGOWE ? KOBIETO NIE KAŻDY JEŹDZI JAKĄŚ POPIERDUŁKĄ !!!!! zrzucanie śniegu na trawniki to jest wyjście , a nie spychanie na boki . Na Obrońców Tobruku ,ktoś pomyślał i śnieg z uliczki i parkingu magazynuje na trawnikach -które w końcu na coś się przydają ,zamiast być tylko kiblem dla psów .

  +1

 • janek z fabryki szklanek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2010 08:43 ~janek z…

  Rządzą nami NIEDOJDY organizacyjne. A nimi rządzą inne NIEDOJDY. Nie rozumiem, jak można nie dawać sobie rady z najprostszymi sprawami. Każdy ma jakiś zakres obowiązków. Wystarczy aby przełożony ten zakres WYEGZEKWOWAŁ.

 • Jacekk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2010 08:38 Jacekk

  Moim zdaniem 4 godziny od ustania opadów, to przesada. Jeśli chodniki nie są na czas odśnieżane w ciągu 4h (a znam takie miejsca, gdzie śnieg na chodniku zalega już kolejny dzień), to tym bardziej chodniki i parkingi nie będą odśnieżone.

  Wiadomo, że chodniki w tym przypadku powinny mieć większy priorytet i one powinny być odgarnięte w pierwszej kolejności.
  Samochodem w śnieg leżący na miejscu wjadę. Przejść człowiekowi jest zdecydowanie gorzej.
  Jak chodniki będą zrobione, to można zabrać się za miejsca postojowe. I tu można byłoby wyznaczyć np: 6 godzin na odśnieżenie.

  I jeszcze jedna kwestia: wszyscy zawsze mówią, że odśnieżone powinny być w ciągu 4 godzin od zaprzestania opadów (u źródła nie czytałem jakie są wymogi). A jeśli śnieg pada/prószy cały czas przez 3 dni? Wówczas rozumiem, że przez 3 dni nic nie będzie się działo?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »