Informacje

25.12.2011 07:19 Nauczyciele bez świątecznych premii

Dzielnice tną "karpiówki", bo ratusz tak zarządził

SERWISY:

Nauczyciele ze stołecznych szkół muszą przełknąć gorzką pigułkę. Dowiedzieli się, że nie dostaną w tym roku zwyczajowych świątecznych premii zwanych "karpiowym". - To zarządzenie władz miasta - twierdzą przedstawiciele niektórych dzielnic. - Decyzje mogą podejmować zarządy dzielnic - tłumaczy rzecznik ratusza.

Sprawę opisał na warszawa@tvn.pl nauczyciel z Targówka. - Przed dwoma dniami dowiedziałem się nagle, że w tym roku, w przeciwieństwie do poprzednich lat, nauczyciele z Targówka nie dostaną premii świątecznej, czyli tzw. "karpiowego". Trudno mi było przełknąć tą pigułkę, gdyż w mojej 8-letniej karierze nauczycielskiej jeszcze się to nie zdarzyło, ale pomyślałem, że kryzys, więc trudno, nie będzie kasy - relacjonował.

Wiadomość zaskoczyła lokalne środowisko nauczycieli. Wobec braku konkretnych informacji o przyczynach pojawiały się różne domysły dotyczące powodów obcięcia "karpiowego". Według jednej z opinii środki zostały przesunięte w budżecie dzielnicy, żeby było z czego zapłacić za noworoczne fajerwerki.

Targówek: to decyzja ratusza

Radna Targówka Agnieszka Kaczmarska, należąca do dzielnicowej komisji edukacji, w rozmowie z tvnwarszawa.pl powiedziała, że obcięcie świątecznych premii nauczycielom wynika z oszczędności i nie jest tylko lokalnym przypadkiem. - Taka sytuacja jest w całej Warszawie. Wiceprezydent Paszyński zarządził, że ze względu na dziurę budżetową te premie nie będą wypłacane - wyjaśniała.

Według

informacji Kaczmarskiej z wypłat "karpiowego" musiały się wycofać nawet te dzielnice, które miały w budżetach zabezpieczone środki na ten cel. - U nas na Targówku tak nie było, bo my w ogóle nie mieliśmy środków na te premie - przyznała. Dodała też, że nawet gdyby pieniądze na premie były wcześniej uwzględnione w dzielnicowej puli na edukację, nie mogłyby zostać przesunięte na cel nieoświatowy, taki jak np. pokaz sztucznych ogni.

Ratusz: decydują dzielnice, jeśli mają środki

Jednak według wyjaśnień, jakie otrzymaliśmy z biura prasowego urzędu miasta, rezygnacja z premii dla nauczycieli nie była obowiązkowa. - Decyzje dotyczące wypłaty dodatkowych nagród dla pracowników szkół i placówek oświatowych, tzw. "karpiówek", mogą być podejmowane na poziomie zarządów dzielnic - napisał rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk. - Warunkiem wypłaty takich nagród jest wygospodarowanie stosownych środków w załączniku dzielnicowym w paragrafach płacowych - tłumaczy.

Jak twierdzi, w budżecie miasta nie ma wolnych środków, z których można by sfinansować premie. - Dzielnice wielokrotnie w ciągu minionego roku informowały o niedoborach. W tej sytuacji znalezienie dodatkowych środków na wypłatę przez dzielnice tzw. "karpiówek" nie wydaje się realne - podsumowuje Milczarczyk.

Bemowo: oszczędzamy, "karpiówki" nie są priorytetem

Co zatem z dzielnicami, które zaplanowały w budżetach kwotę na "karpiowe"? Jak dowiedział się portal tvnwarszawa.pl, należały do nich m.in. Włochy, Ursynów i Bemowo. - Nie wypłacamy w tym roku świątecznych premii nauczycielom - poinformował burmistrz Bemowa Jarosław Dąbrowski. - Musieliśmy wprowadzić różne oszczędności, w tym między innymi cięcia wydatków na oświatę. Uznaliśmy, że wypłata "karpiówek" nie jest priorytetem - wyjaśnił.

Dąbrowski przyznał, że to nowa sytuacja, bo w poprzednich latach środków na premie starczało. Pytany o zalecenia ratusza w tej kwestii podkreślał, że decyzję podjął zarząd dzielnicy, kierując się stanem jej budżetu. - Może jak ktoś jest w opozycji do władz miasta, to się tak usprawiedliwia, że chciał dać premie, ale mu zabraniają - komentował.

Ursynów pieniądze na premie ma...

Nieco inaczej problem przedstawiają przedstawiciele władz Ursynowa. - U nas pieniądze na "karpiowe" są, bo mamy dobry budżet - poinformowała w rozmowie z tvnwarszawa.pl rzeczniczka dzielnicy Urszula Boruch. Czy to oznacza, że ursynowscy nauczyciele, w przeciwieństwie do kolegów z innych dzielnic, dostaną premie? Okazuje się, że wyjątków nie będzie i Ursynów także "karpiówek" w tym roku nie wypłaci. Dlaczego?

- To jest zarządzenie pana Paszyńskiego - tłumaczy rzeczniczka. - Ta sprawa była jakiś miesiąc temu u nas omawiana. Wysłaliśmy do pana wiceprezydenta pismo z pytaniem, czy nie możemy wypłacić premii, skoro nasz budżet na to pozwala i są w nim wygospodarowane środki. Do tej pory nie dostaliśmy odpowiedzi – opowiada Urszula Boruch.

...ale nie chce drażnić ratusza

Burmistrz Ursynowa Piotr Guział podkreśla jednak, że pismo z ratusza to "wskazówki", a burmistrzowie dzielnic mogą autonomicznie zdecydować o przyznaniu premii. Tylko że jego zdaniem sprzeciw wobec zalecenia ratusza w tej sprawie może się nie opłacić. Według niego w przyszłości mógłby zaowocować niechęcią miasta w jakiejś ważnej dla dzielnicy kwestii.

Dlatego sam też zrezygnował z wypłat "karpiowego". - Nie chciałem działać wbrew ratuszowi. Nie chcę, żeby w przyszłym roku mieszkańcy stracili w jakiejś innej sprawie. Muszę patrzeć w szerszym kontekście - wyjaśniał.

Joanna Smolińska

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Mari

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.11.2015 20:10 ~Mari

  a ciekawe czy w tym roku będą premie świąteczne, kryzys sie skończył,może wreszcie cos nauczyciele dostaną od lat nie ma podwyżek

 • n29

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2012 15:53 ~n29

  Rok temu na Targówku również żaden z nauczycieli nie dostał karpiowego! więc dziwne, ze ten nauczyciel niby non stop dostawał od 8 lat. Strasznie to przykre, że nauczyciele, przynajmniej z mojej szkoły nie dostali zupełnie nic, nawet głupiej paczki ze słodyczami. znajomi z innych branż dostają albo kase, albo paczki na dzieci, a tu rok temu zupełnie nic...

 • N

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.12.2011 19:05 ~N

  to ja wam opisze swo9ja historie pracuje w szkole specjanlej, podlegajacej pod miasdto wiec mimo ze dzielnica ma pieniadze karpiowego niedostane, zartabiam 1350 zxł po 6 latach pracy, pracuje 8 godzin dziennie, mam 20 dniu urlopu i jestem codzennie pogrydziona, podrapana i pokopana przez uczniow. a moja ostatrnia podwyzka wyniosłą 3,84zł BRUTTO!

 • Ww

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.12.2011 21:54 ~Ww

  ~Mika, napisz może jeszcze co jaki czas nauczyciele dostają podwyżki, a kiedy ostatnio dostali podwyżkę twoi koledzy z pracy, którzy nie są nauczycielami?

 • Ww

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.12.2011 20:16 ~Ww

  Oświata to nie tylko nauczyciele! To także pracownicy niepedagogiczni, którzy siedzą 8 godzin dziennie za psie pieniądze. ~Mika, może i siedzisz od 7.30 do 17.30, ale napisz ile masz płacone za nadgodziny?! Napisz ile masz dodatku motywacyjnego i dodatku za wychowawstwo. Nie płacz, że tak dużo pracujesz bo dostajesz za to godziwe wynagrodzenie. Za te pieniądze można godnie żyć, a nie wegetować od "pierwszego" do "pierwszego"!

 • mika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.12.2011 18:16 ~mika

  ~zx
  to zapraszam do siebie na tydzień i zobaczysz czy bajam, czy nie; dzisiaj byłam w pracy od 7.30 do 17.30 - możesz przyjść do mnie do pracy - udowodnię Tobie w karcie ewidencji mojej pracy.

  A do wakacji ma każdy prawo; z tym, że my mamy kilka dni więcej (bo 35) - jeśli nie wierzysz to sprawdź sobie w karcie nauczyciela, tam jest wszystko napisane - również to, że nauczyciel pracuje 40 godzin tygodniowo.

  Ps. Twój sąsiad być może ma niepełny etat.

 • kok

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.12.2011 15:41 ~kok

  ~kot
  To strasznie przykre, że macie takie doświadczenie z takimi nauczycielami. Myślę, iż te czasy wredności i pokazywania kto jest górą dawno minęły, aczkolwiek nie wykluczm że takowi nauczyciele jeszcze są. Ja nie zaliczam sie do takich i mówię to z pełną odpowiedzialnością, gdyż moi uczniowie nawet jak skończą szkołę przychodza do mnie odwiedzać.
  Trzeba a nawet należy pamiętać o tym, że nauka w szkole to nie wszystko, rodzice też powinni dać cos od siebie i wspomóc dziecko w nauce nie wyręczać a wspomóc!!!
  A papierków jest zaręczam i to dużo, a od wrzesnia będzie jeszcze więcej. Za to i inne zmiany podziekowac mozna tylko i wyłącznie tym co tworzą na górze :(

 • kot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.12.2011 14:58 ~kot

  Kok - nie odwracaj kota ogonem . NIGDY nie słyszałam o jakichkolwiek protestach nauczycieli , że za dużo "papierologi" , że to bez sensu . ZAWSZE protestujecie bo uważacie , że macie za mało pieniędzy . Dzieci są niedouczone , nie wiem dlaczego robicie wszystko żeby znienawidziły naukę? To jak niski jest poziom nauczania niech świadczy konieczność i ilość korepetycji jakie trzeba dawać dzieciom . Sporo sobie liczycie , sporo . Nie wstyd wam? I jeszcze te podręczniki za każdym rokiem zmieniane ? Bierzecie za to jakieś dodatkowe pieniądze? Po co te zmiany? Dla rodzica szkoła wcale nie jest bezpłatna , jeszcze trzeba się płaszczyć przed jakimś osobnikiem który po złości może zaszkodzić dziecku. Nie patrz na innych przez pryzmat siebie.

 • @

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.12.2011 14:47 ~@

  Do MiuMiu - to nie jest prawda. Emeryci "karpiówki" nie dostają, mylisz z socjalem

 • kok

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.12.2011 14:31 ~kok

  Ludzie dużo piszą, że dużo wolnego mają nauczyciele bo wakacje, ferie itp. a to jest normalny urlop pracowniczy ja w ciągu roku kalendarzowego nie mogę sobie załatwić urlopu bo coś takiego nie istnieje. Ja nikomu kto ma 27 dni roboczych (w innej branży) nie wyliczam czy ktoś to weźmie hurtem co tez daje ponad m-c wolnego płatnego, więc nie rozumiem po co ciągle o tych wakacjach. Nikt nie spyta się czy jak zadzwoni ostatni dzwonek to my też wychodzimy razem z dziećmi i wracamy dopiero 1 września?!Kolejny mit.Tak nie jest, pracuje się jeszcze z papierologią!Jeśli ktoś pisze, że nauczyciele reprezentują niski poziom to musi sam taki reprezentować, gdyż zapewniam że w dzisiejszych czasach praca z dzieckiem uskrzydla a z rodzicem powala. Zawsze patrzymy na innych przez pryzmat siebie!!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »