Informacje

05.12.2011 06:08 Białołęka kontra Targówek

Dzielnice kłócą się o tramwaj
na Zieloną Białołękę

SERWISY:

Zielona Białołęka walczy o tramwaj wzdłuż ul.: Św. Wincentego i Głębockiej. Inwestycji niechętni są radni sąsiedniego Targówka, którzy tłumaczą, że nie ma na nią pieniędzy. Oburzeni ich stanowiskiem radni Białołęki zajmą się sprawą na specjalnym posiedzeniu.

Pomysł doprowadzenia tramwajów na Zieloną Białołękę zakłada przedłużenie linii tramwajowej z Bródna. Prowadziłaby ona dawną ul. Budowlaną, Św. Wincentego i Głębocką. Po przecięciu Trasy Toruńskiej kończyłaby się pętlą w rejonie ważnego węzła - planowanego skrzyżowania dwóch tras: mostu Północnego i Olszynki Grochowskiej.

Jak przekonują władze Białołęki, takie rozwiązanie usprawniłoby komunikację z centrum stale rozbudowujących się wielkich osiedli we wschodniej części dzielnicy, np. przy Skarbka z Gór lub Zdziarskiej. Obecnie ich mieszkańcy korzystają z dwóch linii autobusowych. Jednak jeśli liczba mieszkańców będzie zwiększać się w dotychczasowym tempie, mogą one okazać się niewydolne.

Radni Targówka: będzie za drogo

Plan, który białołęccy samorządowcy promują od kilku lat, negatywnie oceniają radni Targówka. Zaapelowali do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz o rezygnację z budowy tramwaju. Tłumaczą, że przy ograniczonych funduszach miasta należy inwestować w metro i skupić się na poszerzeniu ul. św. Wincentego, co według nich bez tramwaju wyjdzie szybciej i taniej.

- Potrzebujemy drugiej jezdni ul. św. Wincentego, a linia tramwajowa wzdłuż tej ulicy oddala tę inwestycję w czasie i podnosi jej koszty - tłumaczył pod koniec listopada dziennikarzom "Życia Warszawy" burmistrz Targówka Grzegorz Zawistowski.

Białołęka: osiedla potrzebują tramwaju

Takie stanowisko zbulwersowało władze Białołęki. - Targówek zapomniał, że jest częścią Warszawy, a nie odrębnym organizmem - komentował burmistrz Białołęki Jacek Kaznowski. - Na ten tramwaj czekają mieszkańcy ogromnych osiedli Derby i Lewandów, którzy codziennie stoją w korku na moście Grota-Roweckiego - podkreślał.

Plan budowy tramwaju wzdłuż ul. Wincentego popiera także Zarząd Transportu Miejskiego, chociaż ta inwestycja nie była ujęta w planach na najbliższe lata. - Postulowaliśmy jednak, żeby w ramach przyszłej przebudowy tej ulicy zapewnić rezerwę terenu pod przebieg linii tramwajowej. To dawałoby szansę, żeby w przyszłości puścić tamtędy tramwaje - argumentowali w "Gazecie Echo" urzędnicy ZTM.

"Planujemy kilka działań"

Radni Białołeki chcą się odnieść do uchwały kolegów z Targówka. Sprawą zajmą się w poniedziałek na nadzwyczajnej sesji. - Teraz przyszedł czas na "ruch" Białołęki. Na najbliższej sesji rady dzielnicy i rady miasta planujemy kilka działań w tej sprawie - zapowiada radny Białołęki Waldemar Roszak.

Nadzwyczajna sesja rady Białołęki odbędzie się w poniedziałek 5 grudnia o godz. 9.00.

js//par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ws

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.12.2011 08:20 ~ws

  @biało...
  czytałeś odpoiwiedz @hetman, widać żeś nieuk

 • Student

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.12.2011 21:30 ~Student

  Ulica św. Wincentego nie jest jedynym miejscem, gdzie jeszcze w latach 60. był tramwaj. Dotyczy to również linii do Wilanowa. Obecnie planowane jest przywrócenie linii w tamtych rejonach, pomysł więc nie jest nowy. Nie pochodzę z Warszawy, ale wydaje mi się, że nie należy blokować inwestycji w nowe linie tramwajowe. Uważam, że komunikacja miejska w Warszawie powinna być oparta głównie o tramwaje wsparte metrem. Powinno się przy tym zachować rzeczywisty priorytet dla tramwajów i czasem wpuszczać je w tunel. Jednak nie wydaje mi się, aby ktoś wprowadził takie pomysły w życie.

 • czuły hetman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.12.2011 19:43 ~czuły hetman

  http://www.jokart.pl/images/cms/2111/Mapy_scienne/targowek2008a.jpg na tej mapie widac jak na dloni w ktorej dzielnicy znajduje sie CH Targówek oraz Park Handlowy Targowek (m.in. Leroy), oraz Auchan na Żeraniu. na Białołece jest tylko Decathlon dla drechów.

 • białołęczanian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.12.2011 18:57 ~białołęczanian

  ws durny jesteś, aż żal czytać.

  CH Targówek mówi ci coś?
  CH Marki mówi ci coś?

  Zastanów się jak tam dojechać np. z Pragi, Bródna, Targówka...

 • ws

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.12.2011 16:20 ~ws

  @A
  wskaż mi gdzie na tym zadupiu tj zielonej Białołęce są centra handlowe. To po pierwsze, po drugie czytaj i spróbuj zrozumieć co czytasz

 • ws

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.12.2011 16:16 ~ws

  @biało...
  twoje dokonania, licząc czas dokonań twoich protoplastów, to trzy, cztery pampersy dziennie. Poza tym nie tylko ja, ale i inni znają takiego jednego co z protoplastów chwali się tylko dokonaniami mamuśki. Ale on mieszka na Żoliborzu

 • białołęczanin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.12.2011 15:53 ~białołęczanin

  @ws

  zarzuciłeś mi brak "warszawskiego" pochodzenia, które wg ciebie i tobie podobnym jest lepsze od innych, więc cię synku wyprowadziłem z błędu. Nic ci do dokonań moich i moich rodziców. Ale zdziwiłbyś się.

 • A.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.12.2011 15:52 ~A.

  aj- jakby Ci tu powiedzieć, buduje się za pieniądze z podatków, ewentualnie innych funduszy, a nie z ubezpieczenia. To po pierwsze, bo widzę, żeś nie świadom. Po drugie, na tym "zadupiu" jak nazwałeś, są straszne korki spowodowane tymi z centrum i okolic, co przyjeżdżają na rodzinne wypady weekendowe do centrów handlowych, znajdujących się właśnie na Białołęce.

 • mza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.12.2011 15:51 ~mza

  @voodoo...
  tak ale tylko do cmentarza, a dwie linie jeżdziły Odrowąża, Wysockiego. Jedna na żerań Wschodni,a druga na Annopol

 • Glo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.12.2011 15:48 ~Glo

  ~aj 1000% racji, 3/4 Białołęki to słoiki z meldunkiem sporo poza aglomeracją warszawską ;)
  Śmieszne jest to że podatki to płacą na wsi u rodziców, a wymagania mają od Warszawy.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »