Informacje

19.11.2014 18:21 Sprawa przedszkola nr 162

Dzielnica odkupiła działkę. "Saski Zakątek" uratowany

SERWISY:

Walka rodziców o plac zabaw przy Przedszkolu nr 162 "Saski Zakątek" zakończyła się sukcesem. Działkę , na której się znajduje, odzyskali dawni właściciele. Po naciskach rodziców przedszkolaków, dzielnica odkupiła teren.

O tym, że plac zabaw należący do przedszkola jest zagrożony, pisaliśmy na tvnwarszawa.pl w marcu. Na mocy dekretu Bieruta przedwojenni właściciele odzyskali część placu zabaw o wielkości 456 mkw.

W piątek zapadły ostateczne decyzje w tej sprawie. – Jestem absolutnie przekonany, że sprawa Saskiego Zakątka i zamieszania wokół niego dobiegła do szczęśliwego finału. Podpisaliśmy akt notarialny kupna działki przy ul. Dąbrówki 3. W sumie zapłaciliśmy około 900 tysięcy -  to kwota za nabycie działki i bezumowne jej użytkowanie przez pół roku  – mówi tvnwarszawa.pl Robert Kempa, zastępca burmistrza Pragi-Południe.

Jednak znalazły się pieniądze

Początkowo władze dzielnicy tłumaczyły, że nie mają pieniędzy na odkupienie terenu.

Po tym, jak ratusz podjął negocjacje z właścicielami terenu, rozważano przekazanie działki zamiennej.

Rodzice zapowiedzieli, że nie odpuszczą, a władze dzielnicy i miasta zapewniały, że zrobią wszystko, by uratować plac zabaw dla dzieci.

Ostatecznie władze dotrzymały słowa danego rodzicom przedszkolaków i znalazły pieniądze na odkupienie od spadkobierców działki.

"Jesteśmy wreszcie spokojni"

Rodzice odetchnęli z ulgą. - Jesteśmy szczęśliwi, plan zrealizowaliśmy w 120 procentach. Dzięki naszym staraniom i odpowiedniemu podejściu dzielnicy do tematu udało się doprowadzić sprawę do szczęśliwego rozwiązania. Władze stanęły na wysokości zadania - ocenia Marcin Eckert.

- Jesteśmy wreszcie spokojni o przyszłość małych mieszkańców Saskiej Kępy - podsumowuje w rozmowie z tvnwarszawa.pl.

Tak ocenia działania rodziców burmistrz Kempa:


Walczyli od marca

Sprawę przedszkola Saski Zakątek nagłośnili rodzice dzieci, które do niego chodzą. Gdy dowiedzieli się, że działkę, na której działa placówka odzyskał dawny właściciel, przestraszyli się, że będzie trzeba ją zamknąć.

Zorganizowali się i zyskali wsparcie innych mieszkańców Saskiej Kępy. Zaczęli wywierać nacisk na władze dzielnicy, by zadbały o przedszkole. Choć o roszczeniach do gruntu było wiadomo od dawna urzędnicy nic w tej sprawie nie zrobili.

Pod naciskiem mieszkańców dzielnicowi samorządowcy zaczęli działać, ale Pragi Południe nie było stać na to by odkupić działkę. Musiała zwrócić się o pomoc do miejskiego ratusza.

Na początku właściciele gruntu byli zniecierpliwieni czekaniem na decyzje miasta i rozważali możliwość złożenia pozwu o odszkodowanie za bezumowne użytkowanie gruntu. Zarówno właściciele terenu, jak i rodzice przedszkolaków narzekali na opieszałość urzędników w tej sprawie.

W akcję poparcia dla działań rodziców zaangażowała się cała Saska Kępa:

>>Czytaj więcej o skutkach dekretu Bieruta<<

Katarzyna Śmierciak, k.smierciak@tvn.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • bywa tak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.11.2014 21:32 ~bywa tak

  I o to chodziło "spadkobiercom". Kto wie, jaka była wartość realna tej działki? Kilka lat temu inni spadkobiercy, w towarzystwie obiektywów TV, walczyli o odzyskanie działki przy Placu Powstańców. Działka miała wymiary uniemożliwiające jej zabudowę. Wąska, długa. Jednak "przypadkiem" projektant budynku na działce sąsiedniej przewidział jego nadwieszenie nad sporną działką. Było to istotne naruszenie prawa i dzięki temu spadkobiercy działki, na której można było tylko sadzić pietruszkę, zyskali wielomilionowe odszkodowanie. Projektant budynku wiedział, co robi, spadkobiercy także. Przypadki się zdarzają. Niektóre nawet powtarzają.

 • urzędnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.11.2014 21:13 ~urzędnik

  Zdązyli bo to w piątek było ale akurat Kempa nie pracuje pod publiczkę

 • Tempo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.11.2014 18:28 ~Tempo

  Ale przed wyborami nie zdążyli.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »