Informacje

07.01.2016 10:52 bój o zielone ereny przy szarej

Dzielnica godzi się na bloki przy Szarej.
Ratusz zapewnia: zgody nie będzie

SERWISY:


Inwestor, który wykupił roszczenia do zielonych terenów przy ulicy Szarej, nie ustaje w planach zabudowy działki. Chce postawić tam trzy budynki mieszkalne. Urząd dzielnicy rekomenduje władzom miasta, by powiedziały "tak" - pisze "Gazeta Stołeczna".

Sprawa dotyczy terenu u zbiegu ulic Szarej i Rozbrat, gdzie znajduje się ogródek jordanowski.

"W rejonie ulic Szarej i Rozbrat mogłyby powstać trzy nowe, pięciokondygnacyjne, wkomponowujące się w otoczenie budynki mieszkaniowe, z ogólnodostępnymi usługami na parterach" – poinformowała w mailu wysłanym do naszej redakcji Urszula Nelken, rzeczniczka inwestora, czyli firmy Szara Invest.

"Szczerba nie ma sensu"

Spółka należy do Macieja Marcinkowskiego, który zajmuje się skupowaniem roszczeń. To właśnie zrobił z terenem przy Szarej. Jak pisaliśmy już w 2011 roku, chciał tam postawić apartamentowce. Ale napotkał silny opór społeczny ze strony mieszkańców, którzy stanęli w obronie jordanka i organizowali protesty.

Jak pisze "Gazeta Stołeczna", w lutym 2014 r. wyłożono projekt planu zagospodarowania, który działkę przy Szarej przeznaczał na zieleń. Nie został jednak wciąż uchwalony. W między czasie spółka starała się o tzw. warunki zabudowy dla dwóch pawilonów handlowo-usługowych. A w ubiegłym roku zaproponowała właśnie trzy budynki mieszkaniowe.

"Z miejskiego punktu widzenia, szczerba w pierzei ul. Rozbrat nie ma sensu, a budowa dotychczas planowanych pawilonów, w pierzei ulicy o kamienicznych gabarytach, stanowiłaby dysonans i nie odzwierciedlałaby urbanistycznego potencjału działki" – twierdzi Nelken. "Na działce zostanie zachowane przejście pomiędzy ul. Koźmińską i Szarą, z którego korzystają osoby mieszkające w pobliżu, a lokale w parterach oraz okoliczna zieleń, zgodnie z sugestiami mieszkańców, będą ogólnodostępne i niegrodzone" - dodaje.

Zapewnia, że proponowana zabudowa zajmuje zaledwie 0,165 ha powierzchni, gdy pobliski Park Marszałka Rydza Śmigłego obejmuje 53 hektary zieleni. I potwierdza, że złożono wniosek o warunki zabudowy dla trzech budynków mieszkalnych.

"Sprawa jest zakończona"

- Sprawa jest zakończona, dokumenty wkrótce zostaną przekazane do ratusza. Na skwerze mogą stanąć trzy budynki po sześć pięter każdy, które miałyby zająć 7,5 tys. mkw - mówi Mateusz Dallali, rzecznik Śródmieścia.

Co na to ratusz? W rozmowie z nami rzecznik Bartosz Milczarczyk zapewnia, ze prace nam planem zagospodarowania dla tego rejonu trwają. – W naszej ocenie nie ma możliwości zabudowy tej działki – twierdzi.

- Dokumenty ze Śródmieścia jeszcze do nas nie dotarły, ale już teraz mogę zapowiedzieć, że nie będzie zgody na zabudowę działki przy Szarej - mówi z kolei "Stołecznej" Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy. - Inwestor nie powinien być zaskoczony. W grudniu odrzuciliśmy uwagi, jakie złożył do projektu planu zagospodarowania. To ma być teren zielony. Twierdzi, że dokument będzie przyjęty "za kilka miesięcy" – dodaje.

Jak przypomina dziennik, w ratuszu obowiązuje zasada, że wnioski o warunki zabudowy sprzeczne z projektem planu rozpatrywane mają być na zarządzie miasta.

Urszula Nelken przypomina, że procedura planistyczna dla tzw. Powiśla Południowego trwa szósty rok, a w sprawie wydania warunków zabudowy trzeci rok. Do tego na łamach „Gazety Stołecznej” deklaruje, że inwestor zaskarży plan, bo jego zdaniem jest niezgodny ze studium zagospodarowania miasta, które nakazuje zachować tylko 70 proc. zieleni w tym rejonie.

TAK W 2011 ROKU WYGLĄDAŁY PIKIETY MIESZKAŃCÓW W OBRONIE JORDANKA:

ran/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Maria

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2017 20:20 ~Maria

  wrrrr~wrrrr

  działka powinna być zabudowana, pomijam w jaki sposób została pozyskana, to zupełnie inny temat, ale ogródek jordanowski? w tym miejscu?! To idiotyczne.
  Kto z niego ma korzystać? Mieszkańcy tych kilku kamienic, którzy dookoła mają same parki? Komuś się w głowach poprzewracało.
  Miasto czyli my ponosimy gigantyczne koszty na spinanie obrzeży. A powinno być odwrotnie. Zagęszczać, zapełniać dziury a nie rozwlekać. To ekonomiczny absurd.
  I bardzo dobrze, że deweloper chce tam wybudować domy mieszkalne, bo to idealne miejsce do MIESZKANIA właśnie!
  Nie biura, nie banki, nie puste pole nie wiadomo dla kogo, ale właśnie mieszkania. Dla ludzi.

  to jest miejsce Ogrodu Jordanowskiego, w którym wychowałam się ja, moje dzieci i, mam nadzieję, że wychowają się moje wnuki

 • wrrrr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2016 01:17 ~wrrrr

  działka powinna być zabudowana, pomijam w jaki sposób została pozyskana, to zupełnie inny temat, ale ogródek jordanowski? w tym miejscu?! To idiotyczne.
  Kto z niego ma korzystać? Mieszkańcy tych kilku kamienic, którzy dookoła mają same parki? Komuś się w głowach poprzewracało.
  Miasto czyli my ponosimy gigantyczne koszty na spinanie obrzeży. A powinno być odwrotnie. Zagęszczać, zapełniać dziury a nie rozwlekać. To ekonomiczny absurd.
  I bardzo dobrze, że deweloper chce tam wybudować domy mieszkalne, bo to idealne miejsce do MIESZKANIA właśnie!
  Nie biura, nie banki, nie puste pole nie wiadomo dla kogo, ale właśnie mieszkania. Dla ludzi.

 • mieszkanka powisla

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2016 13:40 ~mieszkanka powisla

  zabudują calosc, zostawia pare krzaczkow. bo drzewa na garażach podziemnych nie będą rosly. tak robi się w wawie. a drzewo jeśli jakies zostanie, to i tak zetna już po budowie. jak to zrobili już w kilku miejscach mimo obietnic mieszkańcom ze drzewo zostanie np. budynek asp wcisniety niemalże na budyek nieszkalny na tamce. to jest kasa , nikt tu o drzewach, zieleni a tymbardziej mieszkańcach nie myśli. TYLKO KASA. nikt tez nie myśli, czy później te setki samochodow będą mogly wogole przejechać małymi uliczkami. KASA , KASA. DEWELOPERZY, SNOBISTYCZNE BUFONY I KASA.

 • powiśle

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2016 10:36 ~powiśle

  A kto rządzi w Dzielnicy Śródmieście?! :)

 • sąsiad z parku

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2016 09:38 ~sąsiad z parku

  Ja jestem za inwestycja w tym miejscu pod warunkiem że bloki nie będą ogrodzone

 • Daniel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2016 07:31 ~Daniel

  No i co jeszcze przecierz ogrodki jordanowskie nigdy nie mialy byc zabudowane a na sniegockiej jakis czaa temu juz postawili jakis budynek dla sloikow

 • szalony aktywista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.01.2016 19:57 ~szalony aktywista

  Najlepsze jest to że dzielnicą rządzi teraz PiS i 3 radnych których wprowadził niejaki Śpiewak pod przykrywką tzw. "aktywistów miejskich".

 • tysh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.01.2016 16:13 ~tysh

  partnerstwo publiczne. restauracja PO i deweloper koles hahahhaha nowe standardy??? Czy kolacja na koszt podatnika?

 • did

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.01.2016 12:51 ~did

  i bardzo dobrze!!! utemperować nos inwestorowi. niedługo zabudują ,,łazienki,, i park ujazdowski.

 • zzxx

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.01.2016 12:46 ~zzxx

  warszawianka~warszawianka

  Teren powinien być zabudowany, a pierzeja od str Rozbrat uzupełniona. Decyzja Miasta o blokowaniu zabudowy jest czysto polityczna, a nie merytoryczna. Gdyby władze planowały rozwój miasta sensownie, a nie w strachu przed mieszkańcami to miałoby to ręce i nogi.


  A bo czemu? Bo developer nie zarobi? Koniec z zabudowywaniem na siłę każdej części miasta.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »