Informacje

16.02.2015 22:13 A POD NIM KONCERTY, WYSTAWY, KAWIARNIA

Dziedziniec na Starówce przykryją "szklanym baldachimem"

SERWISY:

Pracownia Are Stiasny/Wacławek z Warszawy zwyciężyła w konkursie na koncepcję architektoniczną zadaszenia dziedzińca-lapidarium Muzeum Warszawy. Projekt zakłada przykrycie dziedzińca rodzajem "szklanego baldachimu".

Dziedziniec Muzeum Warszawy znajduje się pomiędzy zabytkowymi kamienicami przy Rynku Starego Miasta 36, 38 i 40 oraz Nowomiejską 4, 6 i 8. Według planów związanych z rozpoczynającą się rewitalizacją placówki ma on pełnić funkcję reprezentacyjną jako foyer muzeum. Ma również stanowić przestrzeń do organizacji różnego rodzaju wydarzeń np. koncertów kameralnych, małych wystaw czasowych, seminariów czy konferencji naukowych.

Lapidarium ma być także wykorzystywane dla obsługi ruchu zwiedzających, wejście dla osób niepełnosprawnych prowadzić ma przez bramę i sień przejazdową kamienicy przy ul. Nowomiejskiej 6. Dziedziniec ma również pomieścić stoliki kawiarniane.

"Delikatna, czysta i klarowna"

- Na konkurs wpłynęło kilkanaście prac. Zwycięska pracownia ma duże doświadczenie, dlatego cieszymy się, że zdobyła pierwszą nagrodę. Wybrana koncepcja zakłada przykrycie dziedzińca-lapidarium czymś w rodzaju baldachimu szklanego opartego na dwóch podporach, który w płynny sposób łączy się z elewacjami. Całość jest delikatna, czysta i klarowna - opowiadała PAP dyrektor Muzeum Warszawy Ewa Nekanda-Trepka.

Jak dodała, koncepcja proponuje również rozmieszczenie w przestrzeni dziedzińca m.in. postumentu Syrenki czy stolików dla gości.

- Na pewno większość mieszkańców pamięta, że podczas różnych imprez organizowanych w lapidarium z reguły stawiano tak jakąś scenę czy prowizoryczne przykrycie, ale to było zawsze na zasadzie tymczasowej. A dziedziniec naprawdę fantastycznie się sprawdza jako taka przestrzeń do różnego rodzaju wydarzeń - podkreśliła dyrektor.

25 tysięcy zł dla zwycięzcy

Zaznaczyła, że przykrycie dziedzińca stałym zadaszeniem umożliwi wykorzystywanie tej powierzchni również w chłodnych czy deszczowych okresach roku.

- Zwycięska koncepcja jest oczywiście dopiero punktem wyjścia do dyskusji, podczas której pragniemy skonsultować się zarówno z mieszkańcami, jak i ze środowiskiem specjalistów. Dopiero potem powstanie projekt budowlany, określone zostaną koszty, wydane pozwolenia konserwatorskie na realizację - powiedziała Nekanda-Trepka.

Autorzy zwycięskiego projektu otrzymają nagrodę w wysokości 25 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na opracowanie dokumentacji projektowej stanowiącej szczegółowe opracowanie pracy konkursowej. Drugą nagrodę w konkursie wynoszącą 15 tys. zł zdobyła praca Mateusza Tańskiego z Warszawy.

Wystawa w piwnicach

Sąd konkursowy nie przyznał nagrody trzeciej. Zdecydował się jednak na wręczenie dwóch równorzędnych wyróżnień w wysokości 5 tys. zł. Otrzymały je projekty pracowni Brzozowski Grabowiecki Architekci Sp. z o.o. z Warszawy oraz Studia PZ Paweł Zaręba ze Szczecina.

Nadesłane prace oceniał sąd konkursowy w składzie: arch. Andrzej Bulanda (przewodniczący), arch. Stanisław Stefanowicz (sędzia referent) oraz zastępca dyrektora ds. merytorycznych Muzeum Warszawy Jarosław Trybuś, zastępca dyrektora ds. inwestycyjnych Muzeum Warszawy arch. Artur Zbiegieni i Rafał Mroczkowski (sekretarz konkursu).

Projekty uczestniczące w konkursie można oglądać na wystawie pokonkursowej w staromiejskich piwnicach do 27 lutego. W piątek 20 lutego odbędzie się tam również dyskusja pokonkursowa.


PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • yadzka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.05.2015 10:23 ~yadzka

  A mnie sie ten projekt podoba, najmniej przytłaczający ze wszystkich pokazanych.

 • agent Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2015 20:26 ~agent Tomek

  Proponuję sprawdzić jakie są powiązania towarzysko-rodzinne projektanta, który wygrał konkurs z dyrekcją Muzeum.

 • Anka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.02.2015 18:42 ~Anka

  Tylko po co?

 • Donat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.02.2015 09:15 ~Donat

  Durny pomysł.

 • Coli

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.02.2015 22:22 ~Coli

  Hmmmm No nie wiem. Ale ktoś wcześniej napisał "powielony pasaż Wiecha. Coś w tym jest. Fakt, ten z opadającym dachem można porównać do Złotych :) ale na pewno ciekwszy. Może, dałbym to wyżej, żeby było przestrzenniej, ale fajniej, Ciekawiej :)

 • cohama

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.02.2015 19:12 ~cohama

  Zamek z baldachimem ze szkła od Projekt Praga
  w Zamku Książąt Sułkowskich Bielsko Biała

 • lesnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.02.2015 14:13 ~lesnik

  Czt dyrektorem tego muzeum jest Pani która maczała palce przy wydawaniu zgody na odbudowę kamienicy na starówce która projektował jej syn? Jeśli tak to po dymisji szybko znalazła ciepła fuchę na koszt miasta.

 • Jaszczur

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.02.2015 11:17 ~Jaszczur

  zaświeci słońce i ludziska zaczną się rozpuszczać w tej szklarni :) średnio ładne i tandetne...

 • mkm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.02.2015 10:06 ~mkm

  Będzie pięknie - jak będzie nowe. A potem będzie tak jak z przystankami: piękne szklane, i brudne przez większość roku

 • krypto

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.02.2015 09:56 ~krypto

  Kiedy zaczną wygrywać projekty, a nie nazwiska????

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »