Informacje

08.12.2010 14:53 Happening na Pradze

Dzieciaki oznakowały Brzeską "To jest nasz świat".

SERWISY:

"Uwaga - spadające kasztany", "Zakaz przeklinania", "Nie deptać ślimaków", "Niebezpieczna dzielnica" - takie kolorowe plakaty zawisły na murach kamienicy przy Brzeskiej 9. Zaprojektowały je dzieci, które pokazują, jak widzą swoją dzielnicę. I przypominają o zrujnowanym budynku, który kiedyś był ich szkołą.

Plakaty to efekt projektu „STOP! Brzeska9" zorganizowanego przez Stowarzyszenie "Z Siedzibą w Warszawie". Dzieci z praskich szkół podstawowych i ognisk wzięły udział w warsztatach projektowania graficznego. Poznały podstawowe pojęcia, takie jak sylweta, kontrast, synteza, i ich zastosowanie - na przykład w znakach drogowych.

Potem same zaprojektowały własne znaki, pokazujące jak widzą lokalną codzienność.

"Kiedyś były tam bardzo ważne miejsca"

W projekcie uczestniczyli też uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 73. – Chcielibyśmy podkreślić, że Praga żyje, tętni życiem ostatnio. I bardzo chcielibyśmy zawalczyć, szczególnie o budynek przy Brzeskiej 9, w którym kiedyś mieściła się nasza szkoła – opowiada Małgorzata Luty, pedagog z SP nr 73.

Uczniowie musieli się stamtąd wyprowadzić, bo budynek jest w fatalnym stanie, jak wiele praskich kamienic. Dzieci to widzą i mają na ten temat swoje zdanie.

– Gdybyście mogli zwrócić dorosłym uwagę, żeby dbali o te kamienice, to co byście im powiedzieli? – pytała prowadząca "Witaj Warszawo!". – Byśmy im powiedzieli, że trzeba je odnowić, bo to jest nasz świat. Kiedyś tam były bardzo ważne miejsca, nie tylko dla nas, ale dla wszystkich – przekonują dzieci.

Szanse, że uczniowie wrócą na Brzeską 9, są jednak niewielkie, bo szkoła się rozrosła. – Zajmowaliśmy tam cztery duże sale i oficynę. W budynku wówczas mieściło się 10 oddziałów dla 300 dzieci. W tej chwili szkoła liczy prawie 700 uczniów – mówi Małgorzata Luty.

Więcej o akcji na stronie projektu .

js/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • anty-henia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2010 00:08 ~anty-henia

  heniu 70 l po pierwsze to nie bachory,po drugie naucz się czytać lub słuchac ze zrozumieniem.Wówczas przekonasz się ,że te dzieci nie są głupie,ba! nawet śmiem twierdzić,że mądrzejsze od Ciebie.Po przeczytaniu Twojego komentarza,chyba każdy dojdzie do takiego wniosku. Swoją drogą z tak przyjaznym podejsciem do ludzi ,jakie Ty zaprezentowałaś..........cóż...... Heniu-łuk ,szałas,jedzenie tylko z tego co sama w lesie upolujesz....no i swierkiem będzie pachniało.

 • tadzicy.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2010 21:10 ~tadzicy.

  Szkoła nr 73 moja buda pozdro dla kumatych.

 • Optymista_Warszawski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2010 20:02 Optymista_…

  Dziecięca inicjatywa jest lepsza od działań podejmowanych przez władze dzielnicy. Atrakcyjność Pragi sprowadza się przede wszystkim do jej zabytkowego charakteru - wizyta w tej dzielnicy przyrównana może zostać do podróży w czasie, stanowi żywą retrospekcję i właśnie taki jej potencjał winien być w pełni wykorzystany. Zamiast rozwoju Pragi obserwujemy, natomiast jej erozję! Okazałe i piękne niegdyś kamienice wegetują zabite dechami, powoli pogrążają się w agonii, gdy kolejni radni artykułują nowe, wielkie plany inwestycyjne, z jakich niewiele wynika. Zamiast emfatycznych obietnic niech szukają rozwiązań dla kwestii roszczeń, które utrudniają jedynie remonty, albo wkrótce będą mogli wygłosić mowy pogrzebowe nad martwą tkanką historyczną tej dzielnicy. Gdy zabraknie budynków gdzie zamieszkają ludzie? We flaszkach po wódce z lokalnych monopoli?

 • henia 70l

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2010 18:46 ~henia 70l

  i znów te bachory śmerdzące i głupie

 • marta2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2010 17:39 ~marta2

  Cieszę się , że są na Pradze młodzi ludzie którzy w ten sposób myślą. Władze dzielnicy uważają ,że najważniejszą tradycją dzielnicy jest" pół litra" i o tę tradycję walczą wsadzając sklepy monopolowe gdzie się da. Ciekawe czy szkoła dostaje dodatkowe dotacje ,opiekę ze strony MEN? Domyślam się ,że młodzież tam musi być różna nie tylko taka ładna jak ta w studio. No i jak to dobrze ,że są tacy pedagodzy.

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2010 16:07 ~gość

  Dlaczego dzieciaki? Przecież to tak źle brzmi, to są małe niewinne dzieci, a nie jakieś wredne dzieciaki.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »