Informacje

14.07.2014 13:18 protest przed szpitalem

"Dzieci Chazana" w Wołominie.
"Skazywanie na ocean cierpienia"

SERWISY:


Twój Ruch rozpoczął w Wołominie akcję "Dzieci Chazana". Przed tamtejszym szpitalem działaczki pokazują zdjęcia dzieci z wadami i protestują przeciwko używaniu klauzuli sumienia przez całą placówkę. Ich manifestację zakłócają środowiska katolickie i pro-life.

- Spotkałyśmy się, by zainaugurować akcję ogólnopolską, symbolicznie, przed szpitalem w Wołominie - mówiła Agnieszka Stupkiewicz-Turek z Twojego Ruchu. - Dyrektor szpitala powiedział wyraźnie, że niestety, ale nie będą tutaj wykonywane zabiegi aborcji. Jesteśmy, by zaprotestować - nie mogą całe szpitale być objęte klauzulą sumienia. To jest niezgodne z prawem - dodała.

Jej słowa spotkały się jednak z protestami. Skandowano między innymi: "Tylko idiota, głosuje na Palikota".

"Kobiety skazywane na tortury"

Przedstawicielki Twojego Ruchu pokazywały też zdjęcia.

- Pokazujemy prawdziwe zdjęcia. Kobiety, które były z tymi dziećmi, były skazywane na tortury, bo przez 9 miesięcy nosiły w sobie tę istotę - przekonywała Stupkiewicz-Turek. - W przypadku doktora Chazana wiemy już, że jedna z takich istot żyła 9 dni. Jak możemy skazywać matkę, ojca, dziecko na taki ocean cierpienia? - dodawała.

Protestujący odpowiadali: "Odczepcie się od Chazana". Przedstawicielki TR nie dawały jednak za wygraną i przekonywały, że każda kobieta ma prawo do legalnej aborcji.

- Jeżeli lekarze chcą używać klauzuli sumienia, mogą pracować w prywatnych katolickich szpitalach. Nie ma obowiązku być dyrektorem publicznej placówki. Każda kobieta może urodzić dziecko zdrowe i chore, ale każda, która ma prawo do aborcji, może jej dokonać i musi mieć prawo dokonać jej w publicznej placówce – przekonywała z kolei Małgorzata Prokop-Paczkowska z TR.

"Każdą przekonać, żeby pokochała dziecko"

Do zarzutów pod adresem szpitala w Wołominie odniosły się też władze placówki. - Co gdyby zjawiła się pacjentka, która chce dokonać legalnej aborcji? - dopytywali dziennikarze.

- Myślę, że bylibyśmy w stanie przekonać każdą kobietę, żeby pokochała swoje dziecko niezależnie od tego, jakiej jest płci, w jakim jest wieku i jakiej jest urody – przekonywał Andrzej Gruza, dyrektor szpitala w Wołominie.

- Sądzę, że w każdej sprawie można znaleźć kompromis. Jesteśmy w stanie przekonać każdą pacjentkę, żeby chroniła życie. Każda sprawa będzie rozpatrywana  indywidualnie – dodał.

I zaznaczył, że jeżeli życie matki byłoby zagrożone, to będą ratować matkę.

- Nie słyszałem, żeby wprowadzono klauzulę sumienia na terenie całego szpitala. Jeśli jest, to nie obowiązuje szpitala jako takiego. Klauzula sumienia może obowiązywać lekarza. Zapis w statucie oznacza ochronę życia - stwierdził dyrektor.

 

Główne zdjęcie: Jakub Kamiński/PAP

 

ran/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • as s

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2015 15:31 ~as s

  To nie kobiety - to kiatki. Urodzone. Zlikwidowało poetępackie urzaąd kata - chccą katami loekarzy zrobić.

 • LEX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2014 11:16 ~LEX

  do TRYBUNALU KONSTYTUCJONALNEGO:
  ================================
  Jesli zachowacie KLAUZULE SUMIENIA w szpitalach, dzieki ktorym lekarze maja prawo odmowic wykonania aborcji takze wtedy, gdy skazuje to kobiete na smierc lub utrate zdrowia, to bedziecie wspoltworcami panstwa sankcjonujacego barbarzynstwo!!!!!!!

 • stopOszołomom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2014 23:25 ~stopOszołomom

  A mnie moje sumienie- religia i poglądy zabraniają głodnym odmawiać jedzenia, spragnionym picia .
  Pracuje w markecie na kasie więc od jutra będe przepuszczać ludzi bez płacenia za zakupy.
  Co zrobi mój pracodawca?

  Pan Chazan niech sobie poszuka pracy w prywatnej klinice lub w kościele,
  lub na warzywniaku.

 • Niestety1949

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2014 11:01 ~Niestety1949

  Mdli mnie od tej nachalnej propagandy betonu katolickiego. Bardzo zaluje, ze juz jestem za stara, zeby wyjehac z tego wyznaniowego kraju na zawsze!

 • NIESTETY1949

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2014 10:56 ~NIESTETY1949

  Mdli mnie od tej nachalnej propagandy betonu katolickiego. Zaluje, ze jestem juz za stara, zeby wyjechac z tego wyznaniowego kraju na zaewsze.

 • gigabajt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2014 10:24 ~gigabajt

  Tak dobrze jest w Katolandzie, ze niedlugo w Polsce pozostana jedynie starzy ludzie oraz mlodzi niepelnosprawni wraz ze swoimi opiekunami... Ludzie mlodzi sprawni fizycznie i intelektualnie opuszczaja Polske, coraz czesciej na stale!

  Kobiety, rodzcie ciezko uposledzone, niepelnosprawne dzieci, tego nam wszystkim trzeba - AMEN

 • chn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2014 10:11 ~chn

  z Woli~z Woli

  Każdy ma prawo postępować zgodnie ze swoim sumieniem jeśli mieści się to w ramach przepisów obowiązującego prawa. Jeśli kompromis zawarty w ustawie aborcyjej spowodował ze prawo dopuszcza aborcję w sytuacjach specjalnych to ani ksiądz, ani lekarz nie powinien decydować za pacjenta. Prawo na to zezwala, a sumienie człowieka to jest zupełnie indywidualna sprawa.

  zgadzam się - tak samo jak nikt nie ma prawa zmuszać dorosłego człowieka do życia w straszliwym bólu i cierpieniu;
  człowiek się poddaje i chce odejść, bo ból go przerasta, a tu banda nawiedzonych siłą go chce leczyć, bo przecież muszą "zbawić jego nieśmiertelną duszę"

 • z Woli

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2014 00:40 ~z Woli

  Każdy ma prawo postępować zgodnie ze swoim sumieniem jeśli mieści się to w ramach przepisów obowiązującego prawa. Jeśli kompromis zawarty w ustawie aborcyjej spowodował ze prawo dopuszcza aborcję w sytuacjach specjalnych to ani ksiądz, ani lekarz nie powinien decydować za pacjenta. Prawo na to zezwala, a sumienie człowieka to jest zupełnie indywidualna sprawa.

 • refleksyjna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2014 00:15 ~refleksyjna

  Nasze człowieczeństwo przejawia się stosunkiem do innych ludzi, często słabszych, starszych, bezbronnych. Postępackie lewactwo poprzez empatię dla silniejszych próbuje wmówić nam, że jednostki słabsze należy unicestwiać dla dobra ogółu, [również ich samych]. Jakimi jesteśmy ludżmi, skoro jesteśmy bierni wobec mordowania dzieci? Nawet zwierzęta tego nie robią, bronią do końca swego potomstwa, czasami oddają życie za nie.

 • Pradziadek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.07.2014 19:44 ~Pradziadek


  papież~papież

  DO HUGON:

  Pseudo wykształciuch to raczej ty "papierzu"ale jako katol masz prawo.Przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem.HIPOKRYTO CHCIAŁBYS TAKIE "COŚ" ŻEBY CI ŻONA URODZIŁA?A POTEM UMARŁO? weż się puknij,to WY skazujecie te "potworki"na okropne cierpienie i śmierć.I skąd wiesz że nie pomagam ludziom?Patrzycie jak "swtór z nogą na głowie"umiera i egzorcyzmy odprawiacie jak w średniowieczu.Bóg was rozliczy...
  Hugon~Hugon

  Patrze na smierc dziennie i doroslem czeho i tobie zycze

  kiedyś kiedy bylem młody rozsądnie podchodziłem do tematu. Nie piłem, nie paliłem, nie brałem używek. Dziś mam zdrowe dorosłe dzieci, dzieci maja dzieci. Tak się składa jak posiejesz takie plony zbierasz. To się nazywa odpowiedzialność. Jeśli los zmieniłby moje plany podjąłbym to wyzwanie. Ponieważ każde życie jest najcenniejsze nigdy nie chciałbym zostać mordercą.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »