Informacje

04.09.2018 07:54 Burmistrz rozważa pozew

"Działy się rzeczy absolutnie potworne. I dalej się dzieją"

SERWISY:

Kandydat na prezydenta Warszawy komitetu Wygra Warszawa Jan Śpiewak zarzucił władzom dzielnicy Włochy bezczynność przy eksmisji lokatorów oraz umożliwienie działalności "czyścicielom kamienic". Burmistrz Włoch i były polityk Prawa i Sprawiedliwości rozważa kroki prawne.

W konferencji zorganizowanej w poniedziałek przed urzędem dzielnicy Włochy obok Śpiewaka wystąpiła Luiza Podedworny - kandydatka komitetu Wygra Warszawa do rady miasta.

Jak zaznaczyła, od dziecka mieszkała we Włochach, w przedwojennej kamienicy przy Potrzebnej 9 - zreprywatyzowanej i sprzedanej prywatnemu deweloperowi.

"Nikt jej nie pomógł"

- Zostałam wyrzucona z mojego domu rodzinnego, który remontowałam, o który przez 37 lat moja rodzina dbała. Byłam nękana w czasie ciąży przez pseudowłaścicieli. To było odcięcie wody, wyłączenie prądu, aż wreszcie doszło do pobicia w siódmym miesiącu ciąży - mówiła.

Historię Luizy Podedworny pokazali przed dwoma laty reporterzy programu "Blisko ludzi" w TVN24

Podczas poniedziałkowej konferencji zaprezentowano nagranie, na którym jedna z mieszkanek kamienicy przy Potrzebnej 9 została eksmitowana, a jej rzeczy wyrzucono przez okno. Podedworny mówiła, że cztery miesiące później kobieta ta zmarła "w bezdomności". - Nikt jej wtedy nie pomógł - dodała.

Podedworny oświadczyła, że ma do władz dzielnicy o to żal, bo lokatorka ta wielokrotnie prosiła dzielnicę o pomoc. - Chciałabym, żeby odpowiedzieli za tę krzywdę ludzką, ale też za przekazywanie majątku publicznego dziwnym ludziom. Nie chcę, żeby dzielnicą, którą kocham, rządzili jacyś politycy skorumpowani albo deweloperzy - powiedziała.

Jak dodała, podobna sytuacja dotyczy również mieszkańców innych kamienic: przy Potrzebnej 25, Promienistej 18 i Techników 29. - Walczymy tylko o to, żeby ukarać osoby, które pozwoliły na wyrzucenie czternastu rodzin - oświadczyła.

"W dzielnicy działy się ludzkie dramaty"

Jan Śpiewak podkreślał, że "afera reprywatyzacyjna to nie tylko Śródmieście, Mokotów czy Praga, ale też Włochy". - W dzielnicy działy się ludzkie dramaty. Ludzie byli wyrzucani na bruk, odbywały się nielegalne eksmisje, działy się rzeczy absolutnie potworne. I dalej się dzieją. Osoby, które dokonywały tych czynów, które umożliwiały działalność czyścicieli kamienic, dalej pełnią najważniejsze urzędy w dzielnicy - stwierdził.

Jak dodał, "nie ma dzielnic w Warszawie, gdzie tego typu rzeczy by się nie działy, ale tylko we Włochach, burmistrz, który jest odpowiedzialny za dramat lokatorów, dalej urzęduje i piastuje swoje stanowisko".

Skrytykował głównie burmistrza dzielnicy Michała Wąsowicza. - Jest to niewyobrażalny skandal, że pan Michał Wąsowicz dalej jest burmistrzem dzielnicy Włochy, jest komisarzem nadanym tutaj przez Hannę Gronkiewicz-Waltz i Hanna Gronkiewicz-Waltz kryje człowieka tak bardzo umoczonego w aferę reprywatyzacyjną - powiedział kandydat na prezydenta stolicy.

Burmistrz: nie zgadzam się z tym, co mówi Śpiewak

O komentarz wobec ostrej krytyki kandydatów komitetu Wygra Warszawa zapytaliśmy samego zainteresowanego.

- Kompletnie nie zgadzam się z tym, co mówi Jan Śpiewak - stwierdził w rozmowie z tvnwarszawa.pl Michał Wąsowicz.

Przekonywał, że kontrowersyjne przypadki oddawania zarządów nieruchomości dawnym właścicielom we Włochach "były sprawdzane przez Biuro Kontroli Miasta". - Nie było zastrzeżeń. W niektórych sprawach zawiadamiano też prokuraturę. Badała sprawę i do tej pory nie było stwierdzeń, że coś jest nie w porządku - tłumaczył.

Wiele razy zapewnił, że lokatorzy, "którzy mieli przesłanki ku temu, by dostać mieszkanie - dostali je".

- Pani Podedworny także. Obowiązkiem dzielnicy jest zapewnienie lokali zastępczych i dzielnica tymi mieszkańcami się zaopiekowała. Nie przypominam sobie sytuacji, żebyśmy kogoś wyrzucili na bruk - mówił Wąsowicz.

W kontekście lokatorki, której rzeczy - jak mówili aktywiści podczas konferencji - miały być wyrzucone przez okno burmistrz Wąsowicz powiedział, że "osoba ta zniszczyła i doprowadziła lokal do ruiny".

Na koniec przyznał, że rozważa podjęcie kroków prawnych wobec Jana Śpiewaka.

Odwołają burmistrza?

Michał Wąsowicz pełni funkcję burmistrza dzielnicy Włochy od marca 2006 roku. Do ubiegłego roku był związany z Prawem i Sprawiedliwością. W kwietniu tego roku został odwołany także z funkcji burmistrza. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, kiedy radni nie byli w stanie wyłonić nowego burmistrza, ustanowiła Wąsowicza szefem komisarycznego zarządu dzielnicy.

Podczas sesji rady dzielnicy 27 sierpnia radni opozycji ponownie złożyli wniosek o odwołanie Wąsowicza z funkcji burmistrza. Na sali obrad nie było wówczas kworum, więc dokończenie sesji zostało przełożone na poniedziałek 3 września na godzinę 20.

- Ja myślę, że nasi mieszkańcy są zmęczeni tym, co radni robią. Zostało tylko 50 dni do wyborów. Za chwilę i tak będzie okazja do zmiany. To zabawa kosztem mieszkańców - skomentował wniosek o jego ponowne odwołanie Wąsowicz.

W poniedziałek sesja znów się nie odbyła. Zabrakło kworum.

kw/PAP/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • AdamZbielan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2018 10:08 ~AdamZbielan

  Gadanie. Wojek Samo Zlo wszystko rozwiąże. Co za kompromitacja. Spiewak sie wyłożył spiewajaco

 • tomasz w

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2018 08:30 ~tomasz w

  ja pamiętam, jak Śpiewak obściskiwał się z Hanką w sztabie wyborczym, a ludzi wyrzucano wówczas na bruk - nawet mu brew nie drgnęła, taki to człowiek... potem się z Hanka pokłócił i nagle orędownik uczciwości - oszust i nic więcej

 • Boom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2018 08:13 ~Boom

  Wola~Wola

  Zwroty kamienic "w naturze" nie powinny mieć miejsca. Poza tym, nie jest tak, że nikt nie chciał podpisywać umów z nowym "właścicielem". Też miałam okazję przeglądać te wytwory wyobraźni ludzi, którym wydaje się, że potrafią tworzyć dokumenty prawne. Klauzule abuzywne, naruszające przepisy m.in. kc. Z płacący,i byłą historia jedna: fala absurdalnych podwyżek, potem nękanie i eksmisja. PS kto sporządzał zestawienia? Bo dla mnie ludzie odzyskujący kamienice na wskrzeszone spółki na podstawie akcji z Wolumenu nie są wiarygodni...

  [/cytat_2893135]

  W momencie zmiany właściciela umowy wygasają. A zwykle nikt nie chciał podpisywać nowych umów z aktualnym właścicielem, więc mieszkali bezumownie.
  I miałem okazję widzieć zestawienia lokatorów z podziałem na płacących i nie płacących. Ta z płacącymi była baaardzo krótka.
  [/cytat_2893146]  Czynsz dalej pozostawał regulowany jako procent wartości odtworzeniowej nieruchomości. A że był wyższy? Ważne by był legalny.

 • niccolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2018 07:10 ~niccolo

  Śpiewak już nie panuje nad tym, co mówi - a gada o sprawach, o jakich nie ma pojęcia. Ja swoją drogą mam coraz większe i uzasadnione podejrzenia, ze sam w tej aferze maczał palce, zbyt dużo zna szczegółów, typowych dla mafijnych mechanizmów, by wierzyć temu człowiekowi, teraz jest na czyichś usługach i robię pseudoaferę

 • matylda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2018 07:06 ~matylda

  Nielegalne eksmisje - od tego są sądy, a nie Śpiewak, a Śpiewak sądem nie jest. Za te pomówienia powinieneś trafić przed sąd... a swoją drogą, to nie Ty byłeś doradcą Hanki, kiedy to wszystko sie działo? Przecież byłeś w jej komitecie wyborczym, wówczas nie protestowałeś? Hipokryta i krętacz jestes

 • maruti

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2018 22:29 ~maruti

  Podobna sytuacja po sąsiedzku z nękaniem, groźbami, itp. jest na ul. Świetlanej 7.

 • urzędnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2018 17:20 ~urzędnik

  Cooo? Skąd masz statystyki, że "mało kto płacił". Nie pomawiaj ani lokatorów, ani urzędników odpowiedzialnych za egzekwowanie czynszów. Miasto ma ustawowy obowiązek utrzymywania mieszkań komunalnych. W Warszawie od 12.10.1999 roku czynsze nie są już takie niskie. Niższe niż komercyjny wynajem, ale wciąż wysokie. PS. Spróbuj popracować jako nauczyciel czy bibliotekarz (czyli osoba z wyższym wykształceniem!!!) i dostać kredyt na mieszkanie, skoro zarabiasz ledwo ponad 3 000... PS Sprzedaży ani wynajmu za 5% nigdy nie było, więc zmyślasz. PS 2: podkreślam: nikt nikomu nie kazał brać kredytu!

  Potworne~Potworne

  Potworna to jest instytucja mieszkań komunalnych w centrum miasta, za które i tak mało kto płacił. Ale za to jakie były wymagania!
  Potworne to jest wzięcie się do pracy, kupienie własnego mieszkania i spłacanie kredytu. A nie płacz że trzeba płacić niski, regulowany czynsz, że dlaczego nie dostaną tych mieszkań za 5% wartości.

 • waws

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2018 17:14 ~waws

  Nie byłem zwolennikiem LK, ale za jego czasów oddano tylko kilka(!) kamienic. Jak wyszła na jaw skala nadużyć, wstrzymano zwroty na dobre. Teraz woda się wylała i już tego nie naprawimy. Trzeba zbadać wszystkie zwroty i w razie jakichkolwiek wątpliwości je unieważnić. Trzeba też rozliczyć R, K, M, M, M, J-F, N (+ ich wspólników)oraz inne osoby, które brały w tym udział. Do czasu opracowania nowych przepisów wstrzymać wszystkie zwroty, a przede wszystkim jasno określić: zero zwrotów zamieszkałych kamienic. Skończmy z naprawianiem historii. Już 9 pokolenie spłaca wojnę i rzekomych spadkobierców.  Agit~Agit  Nieruchomość po zwrocioe nie jest już mieszkaniem komunalnym. Miasto powinno z definicji zadbać o zwoich najemców, a nie zrzucać to na nowych właścicieli.

  uuyiui~uuyiui


  Zacznijmy od tego, że miasto nie powinno wcale oddawać tych kamienic. Jeśli komuś się należy zwrot należy mu oddać ziemię o takiej samej wartości rynkowej z zasobów ziemi należących do skarbu państwa.
  Substancja miejska poza sprzedanymi działkami powinna pozostać własnością miasta.
  Ale to i tak nie rozwiązuje problemów, bo jak widać większość zwrotów to były zwyczajne wyłudzenia.
  Gdyby nie te nieprawidłowości nie byłoby żadnego problemu lokali komunalnych czy czyścicieli kamienic.

  Zawiedziony~Zawiedziony


  To nie miasto o tym decyduje ale Sejm w oparciu o ustawy. A do tej pory żaden rząd nie zajął się na poważnie dekretem Bieruta i innymi odszkodowaniami. Za to Lech Kaczyński, gdy był prezydentem Warszawy, stosował dalej ów dekret usuwając ludzi z ich dawnych domów.

 • Wola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2018 17:06 ~Wola

  Zwroty kamienic "w naturze" nie powinny mieć miejsca. Poza tym, nie jest tak, że nikt nie chciał podpisywać umów z nowym "właścicielem". Też miałam okazję przeglądać te wytwory wyobraźni ludzi, którym wydaje się, że potrafią tworzyć dokumenty prawne. Klauzule abuzywne, naruszające przepisy m.in. kc. Z płacący,i byłą historia jedna: fala absurdalnych podwyżek, potem nękanie i eksmisja. PS kto sporządzał zestawienia? Bo dla mnie ludzie odzyskujący kamienice na wskrzeszone spółki na podstawie akcji z Wolumenu nie są wiarygodni...

  [/cytat_2893135]

  W momencie zmiany właściciela umowy wygasają. A zwykle nikt nie chciał podpisywać nowych umów z aktualnym właścicielem, więc mieszkali bezumownie.
  I miałem okazję widzieć zestawienia lokatorów z podziałem na płacących i nie płacących. Ta z płacącymi była baaardzo krótka.
  [/cytat_2893146]

 • Boom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2018 14:09 ~Boom


  Po pierwsze - nie bezprawnie. Wszyscy mieli ważne umowy najmu. Po drugie - podaj dowód, że nie płacili czynszu. Skąd masz takie bzdurne informacje? Patologia to tylko mały odsetek lokatorów komunalnych. Pamiętaj, że nauczycielka czy bibliotekarka z 3500 PLN pensji nie ma szans na kredyt!

  Podatnik~Podatnik  A to nie jest przypadkiem tak, że to lokatorzy bezprawnie mieszkają w lokalach, za które nie płacą czynszu? Ja jak bym miał lokatora w mieszkaniu, który by mi czynszu nie płacił, to też bym go wyrzucił, bo niby czemu mam utrzymywać takiego pasożyta?
  waws~waws
  W momencie zmiany właściciela umowy wygasają. A zwykle nikt nie chciał podpisywać nowych umów z aktualnym właścicielem, więc mieszkali bezumownie.
  I miałem okazję widzieć zestawienia lokatorów z podziałem na płacących i nie płacących. Ta z płacącymi była baaardzo krótka.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »