Informacje

14.11.2017 13:45 PO ROZPRAWIE Z POCZĄTKU PAŹDZIERNIKA

Działki na placu Defilad wracają do miasta. W tym ta najsłynniejsza

SERWISY:


Komisja weryfikacyjna oddaliła we wtorek odwołania Marzeny K., Janusza P. i mecenasa Grzegorza M. od decyzji o zwrocie miastu nieruchomości Chmielna 70 na placu Defilad, od której zaczęła się  afera reprywatyzacyjna w stolicy. Uchyliła też zwrot trzech innych działek na placu.

Oddalenie odwołania prywatnych właścicieli w sprawie Chmielnej 70 oznacza utrzymanie decyzji komisji, która w lipcu uchyliła decyzję miasta z 2012 roku o przyznaniu działki osobom, które nabyły roszczenia od spadkobierców: biznesmenowi Januszowi P., mec. Grzegorzowi M. i Marzenie K. (cała trójka ma zarzuty korupcyjne ws. reprywatyzacji tej działki; od miesiąca przebywają w areszcie).

- Decyzje miasta były wydane z rażącym naruszeniem prawa, a zarzuty odwołań okazały się nietrafne - poinformował szef komisji Patryk Jaki. Wtorkową decyzję komisji strony postępowania mogą zaskarżyć do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

W 2012 roku niezabudowaną działkę Chmielna 70 - niedaleko Pałacu Kultury i Nauki o wartości około 160 milionów złotych - miasto przyznało trzem osobom, które nabyły roszczenia od spadkobierców. W lipcu br. komisja uchyliła decyzję z 2012 r., uznając że miasto nie mogło przekazać praw do Chmielnej 70, bo ostatni właściciel 2/3 działki Jan Henryk Holger Martin, jako obywatel Danii, został spłacony przez polski rząd. Uchylając w całości decyzję, komisja odmówiła przyznania praw do działki trzem osobom, które uzyskały je w 2012 r.

Odwołania, w postaci wniosków o ponowne rozpatrzenie sprawy, złożyli beneficjenci decyzji z 2012 r. Prezydent Warszawy kwestionowała zaś w swym odwołaniu uzasadnienie lipcowej decyzji. Wszystkie odwołania oddalono.

Złota 19, Zielna 7/Złota 17 i Chmielna 50

Komisja weryfikacyjna uchyliła we wtorek decyzję w sprawie reprywatyzacji trzech działek na stołecznym pl. Defilad pod dawnymi adresami: Złota 19, Zielna 7/Złota 17 i Chmielna 50.

- Uznano, że przy wydawaniu decyzji rażąco naruszono prawo administracyjne - poinformował przewodniczący komisji Patryk Jaki. - Brak było podstaw do prowadzenia sprawy i wydania decyzji merytorycznych - dodał. Strony postępowania mogą się odwołać do komisji, a potem do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Komisja od początku czerwca br. bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. Uchyliła już decyzje wydane z upoważnienia prezydent Warszawy: o przyznaniu Maciejowi M. praw do dwóch działek przy ul. Twardej; o przyznaniu mec. Grzegorzowi M., Marzenie K. i Januszowi P. praw do Chmielnej 70; o przyznaniu Maciejowi M. praw do Siennej 29 oraz o przyznaniu spadkobiercom dawnych właścicieli praw do Poznańskiej 14 i Marszałkowskiej 43.

Żadnej z tych decyzji nie badał jeszcze sąd administracyjny.

Czytaj o obradach komisji weryfikacyjnej w sprawie działek przy placu Defilad:


PAP/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »