Informacje

23.06.2017 06:34 zajmie się nimi w lipcu

Działki na placu Defilad
pod lupą komisji

SERWISY:

Znamy nowe adresy, którymi niebawem zajmie się komisja weryfikacyjna. Po czwartkowym jej posiedzeniu poinformowano, że 3 i 13 lipca zespół zbierze się na rozprawie poświęconej słynnej działce przy Chmielnej 70, choć wcześniej nie było jej w planach. 14 lipca natomiast komisja sprawdzi nieruchomość przy Siennej 29.

Komunikat o takich decyzjach, zamieszczony na stronach internetowych komisji nie podaje, kto ma zeznawać na tych rozprawach.

Chmielna 70 to słynna działka, od której rozpoczęła się afera reprywatyzacyjna. Urzędnicy ratusza w 2012 roku oddali grunt w prywatne ręce. Mimo że odszkodowanie zostało za nią już w latach 50. zostało przyznane na mocy umowy międzynarodowej między Polską a Danią. Przedwojennym właścicielem działki był bowiem właśnie Jan Holger Martin, Duńczyk.

Sienna 29 to również przedwojenny adres jednej z działek na placu Defilad. Teren odzyskał od miasta znany biznesmen Maciej M., który planował w tym miejscu budowę wieżowca.

Czytaj więcej na ten temat

Chmielna 70 to nieruchomość, której wcześniej nie było w planach komisji weryfikacyjnej. Na posiedzeniu 12 czerwca jej członkowie oficjalnie poinformowali, że zajmą się siedmioma adresami: Twarda 8, Twarda 10, dawna Sienna 29 (plac Defilad), dawna Zielna 7/Złota 17 (plac Defilad), dawna Chmielna 50 (plac Defilad), dawna Złota 19 (plac Defilad) i Noakowskiego 16.

Pierwotnie pierwsze rozprawy w komisji zaplanowano na 27, 28 i 29 czerwca, ale terminy te ostatnio zmieniono: pierwsza rozprawa ma się odbyć w poniedziałek 26 czerwca, a kolejna 29 czerwca. Komisja ma badać wtedy sprawy nieruchomości przy Twardej 8 i 10.

Prezydent wezwana na świadka

12 czerwca, po pierwszym posiedzeniu komisji jej przewodniczący komisji Patryk Jaki mówił, że w sprawie tych nieruchomości komisja wzywa m.in. prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz (która odmawia stawiennictwa - PAP), stołecznych urzędników, a także osoby, które mają już postawione prokuratorskie zarzuty w związku z reprywatyzacją, w tym Macieja M. (beneficjenta decyzji o użytkowaniu wieczystym).

Również 12 czerwca komisja wszczęła postępowania rozpoznawcze w sprawach siedmiu nieruchomości. Złożono już wnioski do sądu o zabezpieczenia na księgach wieczystych - by uniemożliwić obrót tymi nieruchomościami do czasu decyzji komisji.

Wobec tych siedmiu nieruchomości wcześniej przeprowadzono czynności sprawdzające na podstawie analizy dokumentów z Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Samorządowego Kolegium Odwoławczego, miasta stołecznego Warszawy oraz prokuratury. Poinformowano ratusz i SKO o wszczęciu postępowań rozpoznawczych - toczące się tam i przed innymi organami postępowania co do tych nieruchomości podlegają zawieszeniu.

Co może komisja?

Komisja bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. Komisja może utrzymać w mocy decyzję reprywatyzacyjną (uznać słuszność zwrotu nieruchomości), albo uchylić ją i podjąć decyzję merytoryczną, która pozwoli odebrać bezprawnie pozyskaną nieruchomość. Będzie też mogła uchylić decyzję reprywatyzacyjną i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi, który ją wydał, wraz z wiążącymi wskazaniami co do dalszego postępowania.

Sprawa działki przy Chmielnej 70:

PAP/kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kreat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2017 15:15 ~kreat

  mysle ze CBA niesłusznie naskoczyło na panią prezydent.

 • trybunalski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2017 13:54 ~trybunalski

  na razie PiS rzuca wszystkie srodki jakie ma, im dłużej rozdmuchują burze wokół HGW tym mają więcej czasu na opanowanie trybunału i zamkniecie tematu amber gold

 • the end

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.06.2017 14:01 ~the end

  Pomyłka~Pomyłka

  A HGW ciągle swoje. Wydaje jej się, że JEJ prawo nie dotyczy, ale się myli i to poważnie.

  Ta KUMISJA nie jest sądem. I tyle w temacie. Uprawnienia jakie posiada przyznała sobie w sposób polityczny nie mający umocowania w prawodawstwie.Niejaki jaki może tylko gardłować a i też uważać na to co mówi, bo dzisiaj "może" ale za rok, dwa nic nie będzie mógł...

 • Pomyłka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.06.2017 12:14 ~Pomyłka

  A HGW ciągle swoje. Wydaje jej się, że JEJ prawo nie dotyczy, ale się myli i to poważnie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »