Informacje

31.07.2014 19:04 BĘDZIE ZAMIANA?

Działka pod MSN w prywatnych rękach.
Wstrzyma budowę?

SERWISY:


Projektant wybrany, umowa wynegocjowana - można siadać do projektowania Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Miasto zapewnia, że tym razem inwestycji nie powstrzymają sprawy własnościowe, bo działki zostały wykupione. To jednak nieprawda: jedna wciąż jest w prywatnych rękach.

To Hanna Gronkiewicz-Waltz ogłosiła w czwartek, kto będzie projektował Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatr Rozmaitości. Dwie instytucje znajdą się w dwóch budynkach, które zajmą północną część placu Defilad.

"To należy do miasta"

Poprzednia próba - ze szwajcarskim architektem Christianem Kerezem w roli głównej - zakończyła się porażką między innymi w związku z faktem, że część działek objęta była roszczeniami lub znalazła się w prywatnych rękach. Gdy ratusz zerwał umowę z architektem, wziął się intensywnie za porządkowanie tej sytuacji.

Nikogo nie zdziwiło więc, gdy prezydent miasta powiedziała w czwartek, że tym razem kwestie własności inwestycji nie zatrzymają: - Mamy pewność, że tam gdzie będzie stało Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa, to należy do miasta - zapewniła Hanna Gronkiewicz-Waltz.

To jednak nieprawda. Wystarczy wejść na stronę urzędu miasta, zajrzeć na umieszczoną tam mapę i sprawdzić stan własności działek pod przyszłym muzeum. Jedna z nich, w rubryce własność ma wpisane słowo "pozostałe". Co to oznacza?

"Negocjacje się zakończyły"

Odpowiedź znajduje się w księdze wieczystej - wynika z niej, że działka jest po prostu w prywatnych rękach. Jako właściciel wpisana jest spółka Milstone Investments. Prawdopodobnie kupiła ją od kogoś, kto skutecznie załatwił roszczenie do tego fragmentu placu Defilad.

Nie udało nam się skontaktować ze spółką, ale fakt że jedna z działek wciąż nie należy do miasta potwierdził szef miejskiego biura gospodarki nieruchomościami Marcin Bajko: - Z formalnego punktu widzenia działka rzeczywiście nie jest jeszcze nasza. Nie mamy aktu notarialnego - przyznał. Ale zaraz wyjaśnił: - Negocjacje z właścicielem praktycznie się zakończyły. Zamienimy to na budowlaną działkę na Mokotowie.

Zakończenie wymiany nie było możliwe, bo mokotowska działka jest objęta planem miejscowym, który nie wyjaśnia, jak ma być poprowadzony dojazd. - Czekamy na odpowiedź z wydziału architektury, żeby wpisać to do aktu notarialnego. Wtedy zamienimy działki - zapowiada Bajko.

A czemu pani prezydent mówiła na konferencji coś innego? - Miała na myśli to, że negocjacje zostały zakończone - tłumaczy Jarosław Jóźwiak, szef gabinetu prezydent miasta.

Karol Kobos

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • hexe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.08.2014 22:01 ~hexe

  dwa lata temu Bajko też opowiadał że jest po negocjacjach z właścicielami i że już kupuje działkę http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,kupuja-ostatnia-dzialke-pod-budowe-muzeum-sztuki-nowoczesnej,60617.html

 • tomek4

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2014 09:38 ~tomek4

  ruda
  Dokładnie tak jest jak piszesz. Ile pieniędzy wpłynęło by do miejskiej kasy gdyby kupcy tam pozostali do dzisiaj? Czy ktoś z urzędników to policzył o przedstawił HGW? A wszyscy pamiętamy jak bardzo się śpieszyła z wyrzuceniem kupców i jak draka wtedy powstała.
  To jest doskonały przykład jak HGW gospodaruje miejskimi pieniędzmi. A podobno ma wykształcenie ekonomiczne? Zwykły urzędnik za coś takiego byłby pięć razy zwolniony. Skandal to bardzo mało powiedziane.

 • luk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2014 17:51 ~luk

  Szpetny? Przecież jeszzce nie jest zaprojektowany!

 • ika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2014 15:23 ~ika

  Komu zalezy aby ten szpetny budynek powstał w samym sercu warszawy. Na pewno nie mieszkańcom tylko ratuszowi i hgw oraz wykonawcy muzeum i jego dyrektorowi. Moze niech CBA sprawdzi powiązania tych osób idących po trupach do celu. A co z odszkodowaniem dla architekta za zerwanie przez hgw umowy. Czy po cichu zapłacił podatnik?

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2014 14:46 ~qwerty

  Pani prezydent wciskała kit, oby tylko do wybołów, potem wróci stare.

 • osa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2014 12:07 ~osa

  A ja myW może kłamać nieświadomie, bo jest okłamywana przez swojego kochanego dyrektora Bajkę. Ten jej wmawia że już wszystko jest prawie załatwione a ona w to wierzy

 • ruda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2014 10:17 ~ruda

  Kto jeszcze wierzy HGW??? Brutalnie razem z bandytami od Zubrzyckiego wyrzuciła kupców KDT już ponad 5 lat temu i co się zmieniło od tamtej pory??? Już wtedy wiedziała, że są to działki prywatne (ostatnio sama to powiedziała w wywiadzie w TV) i szybko ich nie zagospodaruje!!!

 • zenek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2014 08:52 ~zenek

  Jak dlugo jeszcze ludzie bedziecie sie dawac okłamywac przez "Hanke", juz wystarczajaco sie nahapała, niczym chomik, az jej te policzki niedlugo pekną.

 • Bufetowa HGW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2014 06:13 ~Bufetowa HGW

  ktoś tu - w ramach kiełbasy wyborczej - po prostu łże

 • erfun

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2014 03:54 ~erfun

  poco nam taki badziew w centrum warszawy? bedzie zionelo pustkami zeby zadowolic ambicje radnych, a za to placa podatnicy

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Czasami samochody się psują i odmawiają posłuszeństwa - wiadomo. Najczęściej zepsute auta się naprawia i znowu można nimi jeździć. Niekiedy zdarza się,... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »