Informacje

31.05.2011 17:18 po pożarze w wólce kosowskiej

"Działania służb i samorządu były nieprofesjonalne"

SERWISY:

Wojewoda mazowiecki skrytykował podległe mu służby i władze gminy Lesznowola, za opieszałość w informowaniu o sytuacji po pożarze hali w Wólce Kosowskiej.

- Działanie informacyjne służb czy samorządu było nieprofesjonalne – przyznaje w rozmowie z tvnwarszawa.pl Ivetta Biały, rzeczniczka prasowa wojewody mazowieckiego.

Wojewoda na specjalnym posiedzeniu zwołanym we wtorek upomniał podległe mu służby oraz władze gminy Lesznowola za późną reakcję i za przygotowywanie niezrozumiałch, przesyconcyh fachowymi terminami informacji.

– Od teraz wszystkie komunikaty mają być pisane w bardziej przystępnym językiem i mają być zrozumiałe dla mieszkańców – dodaje Biały.

Wysłali pielęgniarki po prawie trzech tygodniach

O opieszałości służb i urzędników informowaliśmy już we wtorek rano. Okoliczni mieszkańcy narzekają na brak informacji o skali skażenia.

Za ich przekazanie  odpowiadają władze gminy Lesznowola. Ograniczyły się jednak tylko do opublikowania dwóch zdawkowych komunikatów na swojej stronie internetowej. Zrobiły to dopiero dwa tygodnie po pożarze.

Natomiast starostwo piaseczyńskie sprawą zainteresowało się w ubiegły piątek. – Na osiedle wysłaliśmy kilka pielęgniarek, są w kontakcie z mieszkańcami – zapewnia Wiesław Murawski, z piaseczyńskiego centrum zarządzania kryzysowego.

Sanepid uspokaja

W dymie wciąż unoszącym się nad zgliszczami hali wykryto podwyższone stężenie pięciu substancji. Według klasyfikacji Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego, każda z nich może działać szkodliwie na drogi oddechowe czy skórę.

Po naszym tekście mieszkańców postanowił uspokoić Wojewódzki Inspektor Sanitarny:

- Ostatnie pomiary stężeń substancji chemicznych w rejonie pogorzeliska w Wólce Kosowskiej wskazują, że nie ma bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia ludzi. Jednak u osób przebywających w rejonie pogorzeliska w Wólce Kosowskiej mogą wystąpić objawy ze strony układu oddechowego spowodowane podwyższonym poziomem stężenia fosforowodoru (fosfiny). Stwierdzony poziom nie stwarza bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia mieszkańców – czytamy w komunikacie przesłanym do redakcji.

Mieszkańcy, którzy zauważyli niepokojące objawy powinni zgłosić się do najbliższego lekarza pierwszego kontaktu. Adresy przychodni w okolicach Wólki Kosowskiej można znaleźć na stronie internetowej gminy Lesznowola.

bf/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • WIRO88

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2011 15:21 ~WIRO88

  WOJSKOWYM EMERYTOM - STANOWCZE PA,PA, PA ZARÓWNO W GMINACH, POWIATACH I WOJEWÓDZTWACH. ZARZĄDZANIE KRYZYSOWE TO NIE WOJO LAT 50 - 60. ZARZĄDZANIE KRYZYSOWE MA SIĘ NIJAK DO SPRAW WOJSKOWYCH; A ICH POBYT W ZARZĄDZANIU KRYZYSOWYM JEST TYLKO MOŻLIWOŚCIĄ DOROBIENIA KASY I RELIKTEM WYDANEGO KIEDYŚ ROZPORZĄDZENIA ( ZA CZASÓW l. MILLERA)

 • Zorientowany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2011 09:17 ~Zorientowany

  A łyżka na to: niemożliwe !!!???
  Pan wojewoda wini władze gminy, straostwo i wszystkich kogo sie jeszcze da. A od czego jest podległy panu Wydział Zarzadzania Kryzysowego i kilkudziesięciu zatrudnionych tam wojskowych emerytów ? Od parady, czy od działania WŁAŚNIE W TAKICH SYTUACJACH ?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »