Informacje

13.10.2017 11:38 konferencja ratusza

"Działała grupa przestępcza, która wychodziła daleko poza urzędników"

SERWISY:

- Wewnętrzny audyt Warszawy dotyczący reprywatyzacji jest bardzo szeroki, obejmuje lata 1990 - 2016, jest ważny dla nas, ale i dla tych, którzy po nas przyjdą - powiedziała w piątek prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Niektórych swoich byłych urzędników nazwała częścią "grupy przestępczej".

- Mamy wyniki audytu, który trwał rok. Takiego audytu nie robiono nigdy - poinformowała prezydent.

Ale zanim przeszła do wyników opracowania, stwierdziła: - Działała grupa przestępcza, która wychodziła daleko poza tych kilku urzędników, których dyscyplinarnie zwolniłam. Chciałabym, żeby to odium nie poszło na wszystkich urzędników - podkreśliła. Zaznaczyła, że poza urzędnikami "ma na myśli sądy i ma na myśli niestety również adwokatów". - Czekam na ustalenia prokuratury, jak daleko była powiązana ta grupa - dodała.

Jak wyjaśniła, audyt dotyczył 175 adresów nieruchomości zlokalizowanych szczególnie na terenie dawnej gminy Centrum i dzielnicy Śródmieście. Zakres przeprowadzonego przez niezależne biuro audytu objął strukturę organizacyjną (później zmienioną), uregulowania wewnętrzne dotyczące badanych obszarów, przepływ informacji i komunikację, zarządzanie ryzykiem i dokumentację audytowanych obszarów.

- Badano także - dodała Gronkiewicz-Waltz - powiązania personalne osób występujących w różnych postępowaniach - kuratorów, sędziów, w niektórych przypadkach notariuszy, informacje o wysokości wypłaconych odszkodowań i liczbę nieruchomości oddanych w wieczyste użytkowanie.
Audyt trwał od 12 września 2016 do 26 maja, po czym sporządzano z niego raport.

Nieprawidłowości w 60 procentach

Prezydent podkreśliła, że wskutek audytu niektórzy urzędnicy zostali zwolnieni dyscyplinarnie, a jeden z nich jest "bardzo łaskawie traktowany przez komisje weryfikacyjną". Dodała, że to ją zastanawia, bo ten urzędnik (chodzi o Krzysztofa Śledziewskiego - red.) "był odpowiedzialny za wszystkie działki na Placu Defilad". Podkreśliła, że choć stwierdzono nieuczciwość kilku osób - nie tylko w urzędzie, ale także w sądach i adwokaturze - to nie brak uczciwych urzędników, którzy pracują dla dobra mieszkańców.

Zadeklarowała pomoc przy pracach nad ustawą reprywatyzacyjną. - Ja apeluję nadal o tę ustawę i - mówię zupełnie szczerze - jeśli pan Patryk Jaki, jego ugrupowanie, będzie potrzebować jakiejkolwiek pomocy w sformułowaniu takim, żeby to nie było potem niekonstytucyjne, albo żeby potem nie chodzić z tym do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu (...), jesteśmy na to otwarci, ktokolwiek będzie chciał wsparcia, dostanie, bo po tym audycie mamy też dużo większe doświadczenie - powiedziała.

Zapowiedziała, że choć szef komisji weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji Patryk Jaki o niego nie prosił, "wyśle mu go".

Z kolei wiceprezydent Witold Pahl Witold Pahl stwierdził, że "w 60 procentach tych spraw zidentyfikowaliśmy ryzyka, także nieprawidłowości, które mogły mieć wpływ na wydawane ryzyka".

- Te sprawy to w 3/4 sprawy, w których adresatami, beneficjentami tych decyzji były osoby, które nabywały te roszczenia w drodze spadkobrania - powiedział.

Brak rozwiązań ustawowych

Wiceprezydent wymienił obszary, gdzie w audycie ustalono nieprawidłowości, to: ustanawianie przez sądy kuratorów dla osób nieznanych z miejsca pobytu i kuratorów spadku nieobjętego, problemy dotyczące uniknięcia ryzyka wypłaty podwójnego odszkodowania dla obywateli innych państw, nieprawidłowości związane z nabywaniem praw i roszczeń czy nieprawidłowości związane ze spółkami reaktywowanymi.

Pahl zaznaczył, że procedury zwrotowe zostały "zmienione po ujawnieniu przez organy ścigania faktu możliwości popełnienia przestępstwa, teraz już postawienia zarzutów i zastosowania przez sądy powszechne środków zapobiegawczych w postaci aresztowań wobec tych osób".

Zdaniem wiceprezydenta to, co miało bezpośredni wpływ na stwierdzone nieprawidłowości, to brak kompleksowych rozwiązań ustawowych. Dodał, że wprowadzona przy dużym zaangażowaniu prezydent stolicy tzw. mała ustawa reprywatyzacyjna pozwoliła na ochronę majątku miasta poprzez zakaz handlu roszczeniami w sprawach, gdzie mamy do czynienia z nieruchomościami, które były przeznaczone na cele publiczne.

Pahl, powołując się na wyniku audyty, stwierdził, że "sądy ustanawiały często w sposób nieuzasadniony kuratorów osób nieznanych z miejsca pobytu". - Brak było nadzoru przez sądy nad postępowaniami, nad działalnością tych kuratorów - powiedział.

Dodał, że "prezydent miasta nie był informowany o toczących się przed sądami postępowaniach z udziałem kuratorów spadku, co również doprowadziło do niekorzystnego rozporządzania majątkiem miasta"

Dyrektor Biura Prawnego miasta Maria Młotkowska Młotkowska podkreśliła, że do tej pory miasto złożyło do prokuratur łącznie 53 zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa.

- Z tej liczby zostało umorzonych sześć spraw i odmówiono wszczęcia w pięciu sprawach - dodała. Zaznaczyła, że z informacji miasta wynika, iż ogólnie ws. reprywatyzacji stołecznych nieruchomości toczy się 131 postępowań; w 35 sprawach odmówiono wszczęcia lub umorzono postępowania - podała.

- Najczęściej odmowę lub umorzenie uzasadniano niepopełnieniem czynu lub brakiem danych dostatecznie uzasadniających jego popełnienie, w nielicznych przypadkach przedawnieniem karalności - mówiła.

Chmielna 70

Wokół procesów reprywatyzacyjnych zrobiło się głośno, gdy pod koniec sierpnia 2016 r. w "Gazecie Wyborczej" ukazał się artykuł na temat okoliczności reprywatyzacji działki obok Pałacu Kultury i Nauki, pod dawnym adresem Chmielna 70. Miasto zwróciło ją w 2012 r. w prywatne ręce - trzech osób, które nabyły roszczenia od spadkobierców. Stało się tak, mimo że wcześniej byłemu współwłaścicielowi nieruchomości, obywatelowi Danii, przyznano za nią odszkodowanie na podstawie umowy międzynarodowej.

W związku ze sprawą Chmielnej 70 i reprywatyzacji zlikwidowano Biuro Gospodarki Nieruchomościami w warszawskim ratuszu. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz dyscyplinarnie zwolniła urzędników, którzy zajmowali się reprywatyzacją działki przy Chmielnej 70. Odwołani zostali też wiceprezydent Jarosław Jóźwiak, któremu podlegało Biuro Gospodarki Nieruchomościami oraz wiceprezydent Jacek Wojciechowicz, który zajmował się inwestycjami w mieście.

Na początku września na polecenie ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego powołano łącznie trzy zespoły prokuratorskie do spraw warszawskiej reprywatyzacji: w prokuraturach regionalnych - wrocławskiej i warszawskiej oraz w Prokuraturze Krajowej. Ponadto w resorcie sprawiedliwości przygotowano projekt ustawy na mocy, której powołana ma zostać komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji.

PAP/kz/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • lex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2017 06:34 ~lex

  Czy to ta "grupa przestępcza" kazała PO w Radzie Warszawy napisać uchwałę nr 636 z 22 listopada 2007 a Waltzowej zarządzenie nr 1151 do tejże uchwały? Czy to ta "grupa" przestępcza" zamówiła sobie lokale użytkowe zlokalizowane w ścisłym centrum Warszawy? Czy to dla tej "grupy przestępczej" w projekcie małej ustawy reprywatyzacyjnej miała powstać wielka spółka nieruchomościowa, z której atrakcyjnych zasobów miano wydawać nieruchomości jako rekompensaty za nieruchomości tak zabudowane,że nie można było ich zwrócić w naturze? Takie roszczenia można było skupować najtaniej. W zamian za tanio kupione roszczenie .... ze trzy knajpy na Trakcie Królewskim!!! Fajna ta grupa przestępcza. Znają się na pisaniu prawa!!! A radni i urzędnicy to bidne niemoty. Nie mają pojęcia co stoi w zapisach prawa miejscowego! Nawet ci z tytułem profesora prawa są tacy jacyś mało czujni i chyba duch święty przenosi na nich myśli i pragnienia "grupy przestępczej"

 • Obserwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2017 23:22 ~Obserwator


  Bl0toBl0to

  A co z chałupą TW JK na Żoliborzu? Historia słynnej willi czeka na wyjaśnienie plus czemu dwaj bracia znaleźli się w ludowej TV za głębokich czasów PRL i PZPR oraz jakie tam są i były układy? Z przypadku tam się nie wzięli.
  Pytam~Pytam

  A co z twoim rozumem? Czytać nie umiemy ze zrozumieniem? Nie pojmujemy treści artykułu, tylko bełkoczemy o jakiś bredniach na Żoliborzu? Zamydlamy, bo bliskie nam jest przywłaszczanie cudzego mienia? Odpowiedz.

  Ten PZPR2 to taki lokalny błazen. Ciągle pieprzy z grubsza to samo i nigdy ale to nigdy to nie odpowiada innym. Jest na to za głupi. Raczej stosuje metodę kopiuj i wklej.

 • Rysiu1357

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2017 22:23 Rysiu1357

  Bl0toBl0to

  A co z chałupą TW JK na Żoliborzu? Historia słynnej willi czeka na wyjaśnienie plus czemu dwaj bracia znaleźli się w ludowej TV za głębokich czasów PRL i PZPR oraz jakie tam są i były układy? Z przypadku tam się nie wzięli.

  BYŁEŚ NA CPN-ie ABY DO TANKOWAĆ OLEJU BO POZIOM SIĘ TOBIE OBNIŻYŁ

 • Panika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2017 21:58 ~Panika

  dede~dede

  Grupa pod kierownicstwem
  HGW !!!!!!!!!!!!! tak to wiemy nic nowego !!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Silna Grupa Pod Wezwaniem ? To już przeszłość. Teraz to jest bardzo słaba grupa. Spanikowana.

 • Stołek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2017 21:55 ~Stołek

  zygmunt~zygmunt

  kobieto jestes niewinna idz na komisje i po komisji Jakiego załóż mu sprawe za pomówienie a nie uciekasz. ale ucieka pani, wina jest po pani stronie, boi sie tego pani, widac

  Ona jest honorowa, przecież jest profesorem prawa i nie będzie byle Jaki pomiatał nią przed całą Polska. Szkoda, że ten honor objawił się dopiero teraz, kiedy stołek wymyka jej się spod siedzenia.

 • Za mało

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2017 21:49 ~Za mało

  Niuanse~Niuanse

  Miasto nie skarży decyzji, ale jej uzasadnienie. To dość niecodzienne.

  Już raz przegrała z Jakim w sądzie. Jeszcze jej mało ?

 • zygmunt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2017 20:46 ~zygmunt

  kobieto jestes niewinna idz na komisje i po komisji Jakiego załóż mu sprawe za pomówienie a nie uciekasz. ale ucieka pani, wina jest po pani stronie, boi sie tego pani, widac

 • dede

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2017 19:34 ~dede

  Grupa pod kierownicstwem
  HGW !!!!!!!!!!!!! tak to wiemy nic nowego !!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • Lisiecki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2017 19:10 ~Lisiecki

  Zastanawiam się nad tym, czy premier Tusk wiedział o przestępczym procederze związanym z reprywatyzacją.

 • Zrozumienie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2017 18:58 ~Zrozumienie


  Bl0toBl0to

  A co z chałupą TW JK na Żoliborzu? Historia słynnej willi czeka na wyjaśnienie plus czemu dwaj bracia znaleźli się w ludowej TV za głębokich czasów PRL i PZPR oraz jakie tam są i były układy? Z przypadku tam się nie wzięli.
  Pytam~Pytam

  A co z twoim rozumem? Czytać nie umiemy ze zrozumieniem? Nie pojmujemy treści artykułu, tylko bełkoczemy o jakiś bredniach na Żoliborzu? Zamydlamy, bo bliskie nam jest przywłaszczanie cudzego mienia? Odpowiedz.

  Rzuciłeś się jak lew bronić swojego idola z Żoliborza, który ma na sumieniu wiele ciemnych sprawek, między którymi darowizna willi i nabycie jej od państwa za 4000 zł ( Cztery tysiące z groszami ) nie są największymi.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »