Informacje

24.04.2019 17:13 Matury pod znakiem zapytania

"Dyrektorzy zwołali rady i liczą, że nauczyciele wezmą w nich udział"

SERWISY:

W większości liceów i techników na Mazowszu odbyły się rady pedagogiczne klasyfikacyjne - poinformował Andrzej Kulmatycki, rzecznik mazowieckiego kuratorium.

Rzecznik przekazał, że szkoły, w których nie odbyły się do tej pory rady, mają na to czas do 25, a nawet do 26 kwietnia. Podkreślił, że kuratorium jest w kontakcie z każdą placówką oświatową, w której mają się odbyć matury.

CZYTAJ WIĘCEJ O STRAJKU NAUCZYCIELI. RAPORT TVN24.PL >>>

Pytany, czy kuratorium otrzymało informację od niektórych szkół, że rada może się nie odbyć z powodu strajku, odpowiedział, że "są szkoły, w których dyrektorzy poinformowali kuratorium, że zwołali rady i liczą, że nauczyciele wezmą w nich udział".

Rzecznik wyjaśnił, że rady podejmują decyzje większością głosów i musi w nich uczestniczyć ponad połowa nauczycieli (kworum wynosi 50 procent plus 1).

Świadectwo niezbędne

Rady decydują o klasyfikacji i promocji uczniów. Oceny zatwierdzone przez radę umieszczane są na świadectwach, w tym na świadectwach ukończenia szkoły. Ich otrzymanie jest warunkiem dopuszczenia do matury.

Egzaminy powinny rozpocząć się 6 maja. Rok szkolny dla uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych kończy się 26 kwietnia, czyli już w najbliższy piątek. Tego dnia maturzyści powinni otrzymać świadectwa ukończenia szkoły.

Od 8 kwietnia trwa jednak ogólnopolski strajk nauczycieli zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej Solidarności i niezrzeszeni.

Rządowe propozycje dla nauczycieli to prawie 15 proc. podwyżki w 2019 r. (9,6 proc. podwyżki we wrześniu plus wypłacona już 5-proc. podwyżka od stycznia), skrócenie stażu, ustalenie kwoty dodatku za wychowawstwo na poziomie nie mniejszym niż 300 zł, zmiana w systemie oceniania nauczycieli i zmniejszenie biurokracji. Rząd przedstawił także nowy kontrakt społeczny dla grupy zawodowej nauczycieli, obejmujący podwyżki i zmianę warunków pracy.

W czwartek strona rządowa zaproponowała także podwyżkę płac od przyszłego roku dla nauczycieli dyplomowanych średnio o 250 zł, połączoną z podniesieniem pensum o 90 minut tygodniowo. Jak mówiła wicepremier Beata Szydło, program ten byłby rozłożony w ciągu 2 bądź 3 lat.

Odrzucona propozycja

FZZ i ZNP odrzuciły przedstawioną przez rząd propozycję. Związki pozostały przy postulowanej wcześniej 30-proc. podwyżce płac dla nauczycieli jeszcze w tym roku. Zaproponowali jednak - co było nowym elementem w negocjacjach - wdrożenie jej w trzech kolejnych terminach. Przedstawiony przez nich kalendarz wypłat obejmował zrealizowaną w styczniu tego roku podwyżkę w wysokości 5 proc. wynagrodzenia oraz zapowiedziany wcześniej przez rząd na 1 września wzrost płac o 9,6 proc. Kolejne 5-proc. podwyżki miałaby - według propozycji ZNP i FZZ - wchodzić w życie z początkiem października, listopada i grudnia.

W piątek, 26 kwietnia, na Stadionie Narodowym w Warszawie ma się odbyć okrągły stół w sprawie oświaty. Premier Mateusz Morawiecki do udziału w nim zaprosił rodziców, ekspertów, pedagogów, wychowawców, nauczycieli, związkowców i opozycję.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy również o proteście nauczycieli w centrum Warszawy:

PAP/em/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • anty_ZNP

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2019 07:07 ~anty_ZNP

  jak nie odpowiada praca to trzeba poszukać sobie czegoś innego. Nikt nikogo nie trzyma na ciepłej posadzie w szkole.
  Na pewno są na to miejsce inni, chętni do pracy.

 • Aneta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2019 15:58 ~Aneta


  Ola~Ola

  Nauczyciele przegapili moment, żeby wyjść z tej sprawy zachowując resztkę twarzy. Poszli na całość, zagrali maturami - to absolutnie niedopuszczalne. Tego im nikt nie zapomni. Nie wygrali nic, stracili resztę autorytetu. Co więcej spowodowali, że jest pełne przyzwolenie społeczne na likwidację Karty Nauczyciela. Broniarz przejdzie do historii jako grabarz ZNP i przywilejów.
  realista~realista


  100/100 ! Dokładnie tak jest !


  Koniec strajku - przyszedł moment otrzeźwienia dla nauczycieli. Trzeba wrócić do uczniów i rodziców - świecić oczami za próby sparaliżowania egzaminów, za głupawe piosenki, za aroganckie wypowiedzi. Pora wprowadzić nowe prawo - zakaz strajku, więcej godzin pracy, łatwiejsze zwalnianie złych nauczycieli, a dopiero na koniec lepsze płace!

 • zen

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2019 15:27 ~zen

  anty_znp~anty_znp

  ...Działanie tych osób zasługuje moim zdaniem na najwyższe uznanie i szacunek.  też pracuj za uznanie i szacunek i nakarm za to swoje dzieci

 • anty_znp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2019 12:35 ~anty_znp

  Moim zdaniem nauczyciele strajkując naruszają art. 70 ustawy zasadniczej w którym mowa jest że „każdy ma prawo do nauki” a „władze publiczne” mają obowiązek zapewnienia obywatelom powszechnego i równego dostępu do wykształcenia.

 • anty_znp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2019 12:33 ~anty_znp

  2)zapewne żaden ze strajkujących nauczycieli nie bierze pod uwagę kilku istotnych spraw np. tego że jeśli dojdzie do sytuacji, że uczniowie na skutek strajku będą musieli powtarzać cały rok szkolny (klasę) to placówki szkolne będą musiały zmagać się ogromnymi problemami w przyszłym roku szkolnym tj. pracować na trzy zmiany. Pytanie czy rodzice, którzy obecnie popierają ten strajk będą z tego w późniejszym czasie zadowoleni i dumni jak ich dzieci znajdą się w tej sytuacji i nie będą miały komfortowych warunków do nauki? Co będą wtedy mówić i pisać w komentarzach? O tym się głośno nie mówi. Pytanie czy ci rodzice mają tego świadomość?
  3)widać, że strajkujący nauczyciele wcale nie przejmują się uczniami, co się z nimi stanie - przynajmniej płynie taki przekaz w środkach masowego przekazu - liczy się dla nich kasa tj. 30% podwyżki płac i nic więcej. Przecież część tych nauczycieli zapewne też ma dzieci. Takie zachowanie bardzo obniża autorytet nauczycieli w oczach dzieci i nie tylko.
  4)jako rodzic, którego dziecko jest poszkodowane przez ten strajk, bardzo poważnie zastanawiam czy nie skierować pozwu cywilnego przeciwko strajkującym nauczycielom – każdemu z osobna, ponieważ swoimi świadomymi działaniami doprowadzili do tego, że przez okres strajku w szkole nie pobierało nauki oraz nie miało szansy zdania wymaganego egzaminu w normalnym terminie.
  Co do pozwów sądowych, to moim zdaniem, pozostali rodzice też powinni się nad tym poważnie zastanowić.

 • anty_znp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2019 12:32 ~anty_znp

  Popieram całkowicie działania polskiego rządu, które zmierzają do unormowania obecnej sytuacji w oświacie. Owszem, każdy ma prawo do strajku, ale jego forma i sposób jego prowadzenia powinna być od samego początku dogłębnie przemyślana, a uczniowie nigdy nie powinni stać się, a tak się niestety stało, zakładnikami strajkujących nauczycieli oraz wspierających ich protest związków zawodowych. Uczniowie nie powinni brać w tym udziału, a niestety zostali w to wciągnięci. Ponadto chciałbym zaznaczyć, że
  1)jestem pełen szacunku dla tych nauczycieli, którzy pozostali przy swoich uczniach umożliwiając im skończenie szkoły podstawowej, gimnazjów (warte przypomnienia, że jeśli uczniowie tych szkół by ich nie skończyli, nie podeszli do egzaminów to ciekawe w jaki sposób by powtarzali cały rok bo po reformie oświaty zostały przecież zlikwidowane – ostatni rocznik) oraz szkół średnich umożliwiając uczniom podejście do egzaminu dojrzałości stanowiącego przepustkę na wybrane przez siebie studia. To są, w moim przekonaniu, prawdziwi z powołania nauczyciele. Działanie tych osób zasługuje moim zdaniem na najwyższe uznanie i szacunek.

 • Krzysztof

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2019 12:07 ~Krzysztof

  Związek nie wybiera się na okrągły stół.

 • prosta sprawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2019 11:58 ~prosta sprawa

  Rozwiązanie jest proste :
  1. zwiększyć ilość godzin pracy o jedną trzecią (nadal będzie to mniej niż średnia europejska)
  2. zwiększyć wynagrodzenia o jedną trzecią
  3. zwolnić jedną trzecią nauczycieli (każdy rodzic widział te przypadkowe osoby, które się męczą w tym zawodzie)

  W ten sposób znacznie wzrosną wynagrodzenia i prestiż, a kiepscy nauczyciele będą mogli poszukać innego zajęcia.

 • anty_znp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2019 11:19 ~anty_znp

  Moim zdaniem nauczyciele strajkując naruszają art. 70 ustawy zasadniczej w którym mowa jest że „każdy ma prawo do nauki” a „władze publiczne” mają obowiązek zapewnienia obywatelom powszechnego i równego dostępu do wykształcenia.

 • anty_znp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2019 11:09 ~anty_znp

  Co do pozwów sądowych, to moim zdaniem, pozostali rodzice też powinni się nad tym poważnie zastanowić.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »