Informacje

20.05.2013 06:08 w odpowiedzi na zarzuty internautów

Dyrektor zoo zapewnia:
niedźwiedzie są w dobrych rękach

SERWISY:

Na popularnym portalu społecznościowym powtarzają się zarzuty wobec dyrekcji warszawskiego zoo dotyczące warunków, w jakich mieszkają praskie misie. Internautom odpowiedział dyrektor ogrodu zoologicznego. Zapewnił, że wybieg niedźwiedzi polarnych spełnia wszystkie standardy, a zwierzęta są w dobrych rękach.

- Przykro patrzeć. Duże miśki a mały, betonowy wybieg – krytykuje internautka.

- Czy ktoś pomyślał, że idzie ciepła wiosna, lato i jesień? Te miśki nie są z Afryki, potrzebują chłodu, a nie nagrzewającej się momentalnie betonowej "patelni" i płytkiej niecki! – przekonuje inna.

Do tych i podobnych głosów postanowił ustosunkować się dyrektor zoo Andrzej Kruszewicz.

"Nie będę udawał, że mi się podoba"

- Od czasu do czasu pojawiają się (co jest dla mnie całkowicie zrozumiałe) krytyczne uwagi pod adresem obecnej ekspozycji niedźwiedzi w naszym zoo. Nie będę udawał, że mnie się ona podoba. Zbudowana w latach 50. była wówczas najnowocześniejszą w Europie. Dziś jest pod względem wizerunkowym reliktem przeszłości i czas ją zmienić. I proszę mi wierzyć, że to mnie na tym zależy najbardziej. Zrobię wszystko, by jak najszybciej zdobyć fundusze na nowoczesny, piękny obiekt – zaczyna Kruszewicz. - Na razie musimy jednak polubić to, co jest. Pocieszmy się, że wybieg, choć nie piękny, to jednak spełnia wszystkie normy określone przez międzynarodowe organizacje, w których zrzeszone są najlepsze (w tym warszawski) ogrody zoologiczne Europy. Nie mówiąc już o normach ujętych w polskim prawodawstwie – zapewnia dyrektor zoo.

Kruszewicz tłumaczy, że niedźwiedzie polarne są gatunkiem zagrożonym wyginięciem i za 50 lat mogą zniknąć z naturalnego środowiska. Przypomina, że dwa warszawskie samce Gregor i Aleuta przyjechały z zoo w Norymberdze, bo ich matka stała się agresywna i trzeba było młode od niej oddzielić. - W tej sytuacji Norymberga zwróciła się do innych ogrodów z prośbą o ich adopcję, a my zadeklarowaliśmy pomoc - przypomina.

Warunki mają się poprawić

Kruszewicz wylicza, że zajmują one teren o powierzchni lądowej około 330 m kw. (według przyjętych norm minimum to 300 m kw), a powierzchnia basenu wynosi około 230 m kw. (dopuszczalne minimum to 70 m kw).

Warunki mają się jeszcze poprawić po planowanej na lato lub jesień wyprowadzce dwóch samic niedźwiedzia brunatnego oraz remoncie. Na nowy wybiegu białe misie będą miały do dyspozycji aż 1000 m kw po swoich brunatnych braciach.

- Przed przyjazdem niedźwiedzi polarnych basen został dokładnie umyty i zdezynfekowany, a na część ziemną oraz wyspy skalne zostało włożonych kilkanaście grubych pni celem urozmaicenia zachowania zwierząt. Niektóre z nich pozwalają zwierzętom na schowanie się za nimi i odpoczynek. Ażeby zwierzęta, zgodnie z zaleceniami koordynatora, mogły korzystać z wybiegu przez 24 godziny na dobę, wycięto bardzo stare, częściowo spróchniałe topole rosnące w najbliższym otoczeniu obiektu i mogące stanowić zagrożenie upadku na ogradzający mur w czasie silnej wichury. Mimo wycięcia drzew, dzięki odpowiedniemu położeniu obiektu, zwierzęta nadal mają cień, z którego chętnie korzystają głównie po południu. W ciepłe dni Gregor i Aleut często chowają się w pomieszczeniach wewnętrznych, gdzie utrzymuje się temperatura w granicach 15-20 stopni Celsjusza (w warunkach naturalnych niedźwiedzie polarne często spotykane są latem w okolicy miejscowości Churchill w Manitobie w Kanadzie, gdzie temperatura wynosi nawet 26 stopni Celsjusza) – pisze Andrzej Kruszewicz.

"Są w dobrych rękach"

Jak dodaje, zwierzęta mają zapewnione rozrywki. Do ich dyspozycji są beczki, kontenery, pojemniki, rury PCV, wiadra, piłki, pachołki drogowe itp. - Nadmienić trzeba, że zainteresowanie każdym z tych produktów (które dajemy zawsze podwójnie, żeby bracia nie bili się o zabawkę) trwa od około 10 do 30 minut. Po tym czasie zaczynają się nudzić i albo chowają się w środku, albo wędrują utartymi ścieżkami, co nie zawsze robi dobre wrażenie. Niestety tego typu objawy (stereotypia) występuje u większości niedźwiedzi polarnych w ogrodach zoologicznych - zaznacza szef zoo.

- Gregor i Aleut są w dobrych rękach. Aż czterech pielęgniarzy czuwa nad ich dobrostanem, mają też codzienną opiekę lekarza i bezustanną uwagę dyrekcji. Teraz musimy tylko zrobić wszystko, by zbudować im bardziej komfortową siedzibę – podsumowuje dyrektor.

b/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • niklek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.05.2013 12:36 ~niklek

  a mi się wydaje, że zoo ma dobrą lokalizację - obok jest dodatkowo park praski i jest sporo zieleni, tworzy się fajny zielony kompleks. poza tym jak w przyszłym roku wybudują stację metra na wileniaku, to stamtąd będzie spacerem chwila do ogrodu, dzięki czemu będzie jeszcze bardziej atrakcyjny. no i też jakby nie patrzeć, zoo wpisało się w praski krajobraz - tak samo jak nie wyobrażam sobie pragi bez odnawianej teraz byłej fabryki wódek koneser czy dziesiątek oryginalnych kamieniczek. dla mnie to wszystko tworzy fajną, praską tożsamość

 • Shirin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2013 18:16 ~Shirin

  Się zgodzę, ale gdzie to by miało być. Teraz w każdej małej uliczce smrodzik z samochodów i tłok jest. W Krakowie OZ jest chyba przy jakimś parku-lesie, ale tam też pojazdów nie brakuje. Od siebie dodam, że nasze ZOO pod wodzą p. Kruszewicza rzeczywiście bardzo się zmieniło na korzyść. Ale nigdy nie jest tak dobrze, żeby nie mogło być lepiej :-) Co nie?!

  Maxx~Maxx

  Taki obiekt powinien być poza Warszawą. Siedzą te zwierzęta w smrodzie spalin u zbiegu głównych ulic.

 • Maxx

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2013 16:14 ~Maxx

  Taki obiekt powinien być poza Warszawą. Siedzą te zwierzęta w smrodzie spalin u zbiegu głównych ulic.

 • Free

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2013 14:46 ~Free

  Manolo~Manolo

  Zoo to zło. Żadne wybiegi nie zastąpią zwierzętom życia na wolności.

  Pewnie tak, ale one się urodziły w ZOO i nie czują różnicy.

 • Dzicz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2013 14:45 ~Dzicz


  proszenieusuwac~proszenieusuwac

  moją kolezankę z córką 6 letnią wyrzucono z ich mieszkania w 20stopniowy mróz w lutym na bruk. mIeszkanie było wlasnością ich dziadka, jednak dekretem Bieruta zostało im zabrane i rodzina mogła łaskawie mieszkać i płacic czynsz komunalny. Czynsz podniesiono do 2800 zł, przez co samotna matka nie byla w stanie go placić - HGW wyrzucila je na bruk bez mieszkania zastępczego, bo ponoc nie bylo formalnej umowy. Brak "formalnej" umowy nie przeszkadzal brać kasę od 50 lat. Dla jasności - mieszkanie było na ul. Targowej. Dzisiaj siedzibę ma tam notariusz, dom zostal odnowiony, na co od 50 lat nie było pieniedzy. W urzedzie powiedziano matce - cytaty - nie pomoglo, zes sobie bachora zrobila, zeby nie wyleciec, oraz ciesz sie, ze sie nie spaliłyscie (bylo kilka pozarów). POlska.
  Werandziak~Werandziak


  Przykre, ale nie widze sensu ani związku z treścią tego artykułu???

  Pewnie chodziło o prawo dżungli ?

 • Dzikie zwierzę

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2013 14:41 ~Dzikie zwierzę

  wwl~wwl

  Jak internautka tak boleje nad losem misiów, to może wejdzie do nich i się z nimi pobawi. Zawsze to będąmiały weselej.

  Już kiedyś tak było. Jak jeszcze niedźwiedzie mieszkały w fosie przy ZOO, koło ulicy. Jakiś podpity facet chciał komuś pokazać, jaki z niego chojrak i zacżął łazić po balustradzie nad misiami. Oczywiście się pośliznął i lepiej nie mówić, co było dalej.

 • odwiedzajacy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2013 13:13 ~odwiedzajacy


  odwiedzający~odwiedzający

  a co z pingwinammi?
  lekko nie mają, poza tym widać w zoo pracę, dużo się zmieniło na plus
  abcdef~abcdef


  Jakbyś czytał tabliczki i uważał na geografii to byś zauważył, że nie są to pingwiny które żyją na lodzie...


  jakbyś był ostatnio w zoo to byś zobaczył, że nieciekawy jest ten ich wybieg pod względem czystości, ale najlepiej to ubliżyć i wywyższać się nad innych? tak jesteś mądry i wyuczony ale najwyraźniej nie bywałeś ostatnio w zoo i błędne założenia przyjąłeś, a teraz sio na lekcje

 • joanna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2013 12:42 ~joanna

  Powiem krótko:

  dla mnie miśki wyglądają na szczęśliwe...

 • Kuba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2013 12:03 ~Kuba


  odwiedzający~odwiedzający

  a co z pingwinammi?
  lekko nie mają, poza tym widać w zoo pracę, dużo się zmieniło na plus
  abcdef~abcdef


  Jakbyś czytał tabliczki i uważał na geografii to byś zauważył, że nie są to pingwiny które żyją na lodzie...

  Gdzie żyją? Buahahha

 • papa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2013 11:57 ~papa

  baola~baola

  Ostanio byłam w naszym ZOO i stwierdziałm,że bardzo duzo sie tam zmieniło,oczywiście na lepsze.Teraz jest tam nawet bardzo ładnie,piekne alejki,piekna roslinność,czyściutko,a co zwierzat tam przebywających??przypomnijecie sobie jak właśnie te niedźwiedzie polarne wyglądały?? brudne,chude,a teraz,myślałam,że bywają w jakimś SPA,wiec nie ma się czego czepiać,obecny dyrektor dba o swoich podopiecznych.Jestem pełna podziwu,bo to co teraz jest to ..zwierzęta mają tam raj.


  Musze potwierdzić. Byłem po 2 latach przerwy i szok, ładnie i dużo nowych arakcji, aby tak dalej!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »