Informacje

28.06.2019 08:37 dlaczego?

Dyrektor muzeum Polin wybrany,
ale minister opóźnia decyzję

SERWISY:


Choć od wyboru Dariusza Stoli na kolejną kadencję dyrektora muzeum Historii Żydów Polskich Polin minęły już dwa miesiące, minister kultury Piotr Gliński wciąż oficjalnie nie zatwierdził tej nominacji. Niepokoi to przyjaciół muzeum.
Materiał Marii Mikołajewskiej z programu "Polska i Świat".

Zwiedzający muzeum docenili wystawę i zapewnili kolejny frekwencyjny rekord. Ekspozycję "W Polsce króla Maciusia" obejrzało ponad 60 tysięcy dzieci i dorosłych.

- Zostaliśmy nominowani do nagrody i jesteśmy w szóstce finalistów Children in Museum Award. To jest nagroda ogólnoeuropejska i przyznawana za najlepsze wystawy kierowane dla dzieci - mówi Joanna Fikus, kierownik działu wystaw Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

Wystawa, którą zwiedzający będą mogli zobaczyć do końca tego tygodnia, jest oparta na powieści Janusza Korczaka. Pisał ją, żeby wytłumaczyć dzieciom mechanizmy sprawowania władzy i pokazać szkody, jakie powoduje wojna.

- Byliśmy ciekawi, jaką frekwencją cieszyły się inne wystawy, które mówiły o stuleciu odzyskania niepodległości. To był oczywiście inny rodzaj, ale muszę powiedzieć, że chyba jesteśmy jednym z rekordzistów - twierdzi Fikus.

Minister zwleka z podpisem

Muzeum Historii Żydów Polskich zwiedziło dotychczas ponad milion 600 tysięcy osób. Placówka jest laureatem nagrody Europejskie Muzeum Roku oraz European Museum Academy. Podstawową działalność muzeum finansują trzy podmioty: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, warszawski ratusz i Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny.

W lutym, kiedy skończyła się kadencja dyrektora Dariusza Stoli, to właśnie do nich należał wybór jego następcy. W wyniku konkursu, 11-osobowe jury wybrało na kolejną kadencję profesora Stolę. Teraz, dwa miesiące później, muzeum czeka już tylko na podpis ministra kultury. Ten jednak z jakiegoś powodu zwleka.

- Protokół z konkursu, a właściwie z dwóch posiedzeń komisji konkursowej, został przekazany panu premierowi Glińskiemu i pan premier ma prawo przeanalizować, zapoznać się z protokołem i w odpowiednim momencie podjąć decyzję - tłumaczył w Radiu Zet Jarosław Sellin, wiceminister kultury.

Obawy darczyńców

Profesor Paweł Śpiewak, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego tak komentuje sprawę: - Nie rozumiem powodu dla których wszczyna się konflikty.

Swoje zaniepokojenie tym, że wybór Dariusza Stoli na kolejną kadencję nie został sformalizowany przez Glińskiego, wyraziła delegacja Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego. Jego członkowie, wśród których są też darczyńcy muzeum, obawiają się zmiany kształtu wystaw i zepsucia się relacji polsko-żydowskich.

Jak tłumaczy profesor Śpiewak, ich niepokoje wynikają z tego, że dla nich sytuacja zawieszenia i nieokreśloności jest "jakimś trikiem, próbą obejścia decyzji konkursowej".

Zaniepokojenie stowarzyszeń żydowskich ma duże znaczenie. Również ze względu na to, że bez datków muzeum nie mogłoby funkcjonować. Bez dyrektora zawieszone jest też podejmowanie długoterminowych decyzji.

- Darczyńcy są przyzwyczajeni do jakiejś linii, która im się podoba, na pewno jest to dla nich ważne. I to jest na pewno dla wszystkich zrozumiałe, że darczyńcy wokół tego tematu krążą - zwróciła uwagę Jolanta Gumula, zastępczyni dyrektora do spraw programowych Muzeum Historii Żydów Polskich.

Obowiązki dyrektora pełni tymczasowo były zastępca Dariusza Stoli - Zygmunt Stępiński.

Maria Mikołajewska, "Polska i Świat" /mp/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Boom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2019 00:18 ~Boom

  Niestety nie. Trzeba robić kasę na gadaniu o rzekomym antysemityzmie...

  CWP~CWP

  Czy nowy dyrektor wreszcie uruchomi ekspozycję nt. żydowskich bojówek, które czekając na bolszewików w 1920 r. strzelały do żołnierzy Wojska Polskiego, w tym mojego dziadka?

 • Scrutinizer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2019 00:17 ~Scrutinizer

  10/10. Ponowny wybór Stoli to porażka. Nie raz pokazał, że dla niego liczy się tylko interes Izraela i nakręcanie przedsiębiorstwa holokaust.

  Dosia~Dosia

  jeszcze nie doistał wytycznych z Nowogrodzkiej i biedak nie wie co ma zrobić. Dziecko we mgle lub chce sobie przypisać popularność POLIN

 • Polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.06.2019 10:33 ~Polak

  Skandal, że to coś powstało i jest utrzymywane z naszych pieniędzy!

 • Krzysztof

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2019 23:36 ~Krzysztof

  Odpowiedzialny za pacyfikację Polski doradca NKWD przy MBP gen. Mikołaj Seliwanowski pisał pod koniec 1945 „w Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego 50% stanowisk kierowniczych zajmują Żydzi.

 • wkurzony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2019 21:31 ~wkurzony

  Czy dobrze zrozumiałem ??? Kto wybiera dyrektora ???
  11 jury ???
  A kto wybierał jury ???
  Przecież to jest jawna kpina z nas , Polaków !
  dobrze że Gliński robi z tym porządek bo muzeum które odwiedza 60 tys ludzi nie jest warte utrzymania !
  Czas skończyć z dotowaniem kultury i marnowaniem naszych pieniędzy.

 • fakt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2019 21:30 ~fakt

  Wypowiedź prof. Stoli kolejny dowód na żenująco niski poziom merytoryczny większości polskich naukowców wykształconych na marksistowskich uniwersytetach. Tacy „naukowcy” potrafią jedynie klepać propagandowe formułki.

 • Profesor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2019 19:46 ~Profesor

  Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego (MBP) musiało znaleźć się pod pełną kontrolą zaufanych komunistów. Zdecydowana większość pochodziła z KPP.

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2019 19:28 ~kubat

  Pewnie trwają bardzo gorące konsultacje, co by tu zrobić żeby obsadzić naszego. Odpalił by kilka tysiączków na kampanię wyborczą.

 • aktyw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2019 18:47 ~aktyw

  Nadreprezentacja w UB była konsekwencją nadreprezentacji w ruchu komunistycznym przed wojną.

 • waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2019 17:51 ~waw

  Ech, ludzie, ludzie...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »