Informacje

24.05.2018 18:32 Agnieszka Morawińska

Dyrektor Muzeum Narodowego odchodzi. "Brak dialogu z ministerstwem"

SERWISY:

 

Agnieszka Morawińska, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie poinformowała, że w czwartek złożyła rezygnację ze stanowiska. Jako powód podała "utrzymujący się od pewnego czasu brak efektywnej komunikacji" z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

O złożeniu rezygnacji Morawińska, która kieruje MNW od 2010 r., poinformowała w czwartek na swojej stronie na Facebooku. Oświadczenie dyrektor zamieszczone zostało także na stronie Muzeum Narodowego.

"Dziś złożyłam rezygnację ze stanowiska dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie jednocześnie na ręce Przewodniczącego Rady Powierniczej i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego" - napisała Morawińska. Dodała, że Muzeum Narodowe w Warszawie nigdy nie było dla niej tylko miejscem pracy, lecz instytucją, z którą czuje się szczególnie związana, także rodzinnie. "Kierowanie MNW było uwieńczeniem mojej drogi zawodowej, spełnieniem marzeń i źródłem wielu satysfakcji" - wskazała.

Gorsza sytuacja finansowa

Morawińska napisała, że docenia wspólne osiągnięcia Muzeum Narodowego w Warszawie, Rady Powierniczej i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. "Dokonanie wielkiego sprzątania Muzeum przed jubileuszem 150-lecia, opracowywanie i otwieranie kolejnych galerii stałych, wygospodarowanie przestrzeni na wystawy czasowe, wszystkie nasze wystawy w kraju i te prezentujące polską sztukę za granicą w tak dalekich krajach jak Chiny czy Korea, wszystkie wydawnictwa, wzmocnienie i rozwój Oddziałów Muzeum, zwłaszcza Nieborowa i Królikarni, to lista naszych wspólnych osiągnięć" - napisała.

Dodała, że muzeum zostało zasadniczo odmienione, zyskało szeroką publiczność i przyjaciół, "a także szczodrego darczyńcę, któremu zawsze będę wdzięczna".

"Jednak utrzymujący się od pewnego czasu brak efektywnej komunikacji z Ministerstwem, skutkujący pogarszającą się sytuacją finansową naszej instytucji, lekceważenie naszych sygnałów przekazywanych wielokrotnie, także publicznie, brak odpowiedzi na pisma, bałamutne powtarzanie informacji o bliskim rozwiązaniu problemów dzięki wyprowadzce Muzeum Wojska (ma się ono przenieść do kompleksu muzealnego, który powstanie na Cytadeli - red.), wreszcie sposób procedowania w sprawie naszych magazynów sprawiają, że w poczuciu troski o dobro Muzeum postanowiłam przyspieszyć swoje odejście" - napisała dyrektor MNW.

Zaznaczyła, że decyzję tę podejmuje "z ciężkim sercem, niemniej w nadziei, że być może zmiana na stanowisku dyrektora pozwoli MKiDN z należną odpowiedzialnością podejść do problemów Muzeum Narodowego w Warszawie".

Osiem lat w Muzeum Narodowym

Dr Agnieszka Morawińska jest historykiem i krytykiem sztuki. W latach 1976-1991 była kuratorem Galerii Sztuki Polskiej w Muzeum Narodowym w Warszawie. Od 1990 do 1991 r. sprawowała funkcję wiceministra kultury i sztuki. Była kuratorem Zbiorów Sztuki Zamku Królewskiego w Warszawie (1991-1993); ambasadorem Polski w Australii, Nowej Zelandii i Papui Nowej Gwinei (1993-1997). Po powrocie do kraju pracowała jako kurator w Zamku Królewskim w Warszawie oraz jako wykładowca w warszawskiej ASP.

W 2001 r. została dyrektor "Zachęty" Narodowej Galerii Sztuki.

Była kuratorem wielu wystaw, m.in.: "Symbolism in Polish Painting 1890-1914" w Detroit Institute of Arts; "Artystki Polskie" (Muzeum Narodowe w Warszawie); "Polish Women Artists and the Avant Guard" (National Museum of Women in the Arts, Washington); "Romantyzm. Malarstwo w czasach Chopina" (Zamek Królewski w Warszawie); "Malarstwo Polskie XXI wieku" (Zachęta Narodowa Galeria Sztuki).

Dyrektorem Muzeum Narodowego w Warszawie była od października 2010 r.

Czytaj też o neonach z dawnego Sezamu przekazanych do Muzeum Neonów:

PAP/kz/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Darek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2018 11:51 ~Darek

  Szkoda że ludzie którzy są uznanymi specjalistami pośrednio zmuszani są do rezygnacji ze swych stanowisk.

 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2018 10:43 ~Tomek

  No tak, poprzednia ekipa nie wybudowała muzeum na Cytadeli, ale to PiS jest winny... :-) A może jeszcze spytajmy dyrektora Wojska Polskiego, czy chce się wynieść donikąd. No i pokażcie mi Muzeum, które wybudowało się w 2 lata.
  Ps. Pełna odpowiedź MKiDN znajdziecie na stronie Ministerstwa. Moim zdaniem - jak zwykle racje są po obu stronach.

 • akuku

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2018 09:33 ~akuku

  Na stanowisko na pewno czeka już jakiś poplecznik z koziej wólki. Nic nie mogli na nią znaleźć to zaczęli pogrążać muzeum. Mali ludzie. Jeżeli czegoś nie dokonali to to zniszczą. Tak jak szewc Herostrates spalił 7 cud świata - świątynie Artemidy - w nadziei, że ten występek unieśmiertelni jego imię. Nie umiał zbudować 8 cudu - więc spalił siódmy.

 • antyklerykałka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2018 09:28 ~antyklerykałka

  Wielka szkoda. Precz z PiS-em.

 • jasper

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2018 09:14 ~jasper

  Brawo Pan Gliński.

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2018 19:51 ~kubat

  Ciekawe co teraz przehandluje pan minister ??

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »