Informacje

21.04.2011 13:50 "Muzeum nie ma pieniędzy na działalność"

Dyrektor Muzeum Historii
Żydów Polskich rezygnuje

SERWISY:

Jerzy Halbersztadt zrezygnował ze stanowiska dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich. – Nie ma pieniędzy na stworzenie stałej ekspozycji, wystaw czasowych, działalności edukacyjnej. Zamiast zatrudniać nowych, muszę zwalniać sprawdzonych już ludzi. Obawiam się, że termin otwarcia muzeum jest zagrożony – powiedział na konferencji prasowej dyrektor.

O swojej decyzji poinformował na konferencji zorganizowanej przy Pomniku Bohaterów Getta i budowanej siedzibie muzeum.

- Budowa nie jest zagrożona, zostanie zakończona w terminie zgodnie z projektem - zapewnił na wstępie dyrektor Jerzy Halbersztadt.

"Skazują muzeum na wegetację"

Przyczyną podjęcia decyzji jest brak pieniędzy na działalność. - Nie mamy środków na przejęcie budynku, jego otwarcie i bieżącą działalność – podkreślił dyrektor. 

Wprawdzie muzeum ma dostać o 2,5 miliona zł wyższą dotację od ministra kultury, ale  jego działaność w drugiej połowie 2012 roku pochłonie 3 miliony.

- Minister kultury skazuje to muzeum na wegetację - uważa  Jerzy Halbersztadt.

Swoją decyzję dyrektor Halbersztadt podjął po czwartkowym posiedzeniu Polskiego Komitetu Wspierania Budowy Muzeum Historii Żydów Polskich. Na posiedzeniu obecny był wiceminister kultury Paweł Żuchowski.

- Przyznał, że nasz budżet będzie za mały, ale nie zapowiedział żadnych zmian. Wobec braku jakiejkolwiek deklaracji postanowiłem złożyć rezygnację. Mam nadzieje, że moja decyzja umożliwi nowe otwarcie i zmobilizuje właściwe instytucje do energicznego zajęcia się sprawą – powiedział dyrektor.

O rezygnacji dyrektor poinformował swoich przełożonych: Żydowski Instytut Historyczny, ministerstwo kultury i warszawski ratusz, które nadzorują muzeum.

"O problemach informowałem już w 2010 roku"

O problemach finansowych Jerzy Halbersztadt informował już w listopadzie 2010 roku. Muzeum zwracało się do ministerstwa kultury z wnioskami o dotację na bieżącą działalność, ale nie dostawało odpowiedzi.

Muzeum miało przejąć budynek w połowie 2012 roku. Otwarcie muzeum planowano na kwiecień 2013 roku.

- Obawiam się, że termin otwarcia muzeum jest zagrożony– uważa dyrektor.

Jerzy Halbersztadt podkreślił, że choć budowa przebiega bez problemów, to w finale pojawić się może istotna techniczna przeszkoda w działalności muzeum.

- Zwracałem uwagę, że system przeciwpożarowy jest niedostosowany do potrzeb obiektu muzealnego. Zaprojektowany jest tak, że w razie pożaru cała ekspozycja zostanie zalana wodą. Nie można tak chronić budynku, w którym przechowuje się muzealne zbiory. Żadne muzeum nie wypożyczy nam zbiorów na wystawę czasową, a na pewno nikt takiej wystawy nie ubezpieczy – uważa Halbersztadt.

Niesprawiedliwy podział pieniędzy?

Muzeum zebrało 68 milionów zł przez 15 lat na stworzenie ekspozycji.

- To wciąż jednak zbyt mało. W umowach między miastem, muzeum i ministerstwem kultury zapisano, że bieżącą działalność muzeum finansować będzie ministerstwo i miasto. Należy też wspomnieć, że żadna inna instytucja kulturalna w Polsce nie może się pochwalić taką skalą samofinansowania – wyjaśniał dyrektor.

Halbersztadt zwrócił też uwagę, że Muzeum Historii Polski dostanie 7 milionów, a Muzeum Historii Żydów Polskich jedynie 2,5 miliona.

- Ta dysproporcja wydaje się tym większa, bo nasze muzeum jest już tak blisko otwarcia, a Muzeum Historii Polski jeszcze nawet nie zaczęto budować – tłumaczył Halbersztadt. - Nie czas jednak na spory i dyskusje na temat mojej osoby, kiedy zbliża się termin oddania – dodał.

Na stanowisku dyrektora muzeum Jerzego Halbersztadta zastąpi najprawdopodobniej Agnieszka Rudzińska-Rytel. Pełni ona obecnie obowiązki wicedyrektora muzeum ds. komunikacji i programów publicznych. Jest odpowiedzialna za wizerunek i tworzenie programów publicznych muzeum oraz za współpracę z partnerami europejskimi. Jest również członkiem komitetu założycielskiego Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny.

roody/myk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • 1923

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2011 11:37 ~1923

  Jeszcze się NIKT ,,taki"? nie trafił,który
  utarłby nosa tej zarazie mentalnej!!!
  Baaaa! Od dłuższego już czasu,daje się zauważyć rozpowszechniany konsumpcjonizm narodowy- rodem z tej mentalności??
  Jeżeli myślisz,,TAKOWĄ"...? TO z pewnością
  nie jesteś antysemitą!

 • supergoj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.05.2011 09:02 ~supergoj

  Hahaha dobre, dobre.. Nie ma kasy :D Bidne Żydki trzeba ściepę zrobić.

  W skrócie podczas II wojny światowej syjoniści "poświęcili" większość wewnętrznej opozycji w postaci zgojowaciałych braci, którym obcy był talmud czy judaizm rabiniczny. Wyrżnęli tych co woleli być Polakami, a teraz upominają się o ich "żydowskie" majątki.
  Zaraz wyeksportują nam ćwierć miliona "rzekomych" potomków polskich Żydów, tak więc potrzebują dla nich kamienic. W każdym małym mieście odnajdziemy przypadki kiedy to Żydzi przyjeżdżają z Izraela z lewymi aktami własności domagając się zwrotu i co najciekawsze dostają :) Rozwiązanie kwestii tzw. restytucji na poziomie legislacyjnym otworzy drogę do masowego, niemalże automatycznego rabowania naszego mienia przez nowo przybyłych cudzoziemców w ramach budowy nowej Judeopolonii.

 • Człowiek sprawiedliwy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.04.2011 05:30 ~Człowiek…

  Lutek tylko powiedz my jedno jesteście u siebie... Ok tylko dlaczego chcecie wy NIE SWÓJ MAJĄTEK? I domagacie się go bardziej niż czegokolwiek innego? Czy pieniądze dla was to wszystko czego Żydzi pragną? Ci Żydzi, którzy zginęli w Polsce byli obywatelami POLSKI czyli Polakami i majątek po nich dziedziczy PAŃSTWO, więc tak jak po Polakach OBYWATELACH USA, Białorusi, Litwy czy Ukrainy dziedziczy USA, Białoruś, Litwa i Ukraina a nie Polska. Więc dlaczego WY MYŚLICIE, ŻE JESTEŚCIE NADAL NARODEM WYBRANYM??? I ŻE DLA WAS SĄ JAKIEŚ SZCZEGÓLNIE PRAWA? Ja nie jestem antysemitą, ale jestem człowiekiem sprawiedliwym a jako człowiek sprawiedliwy uważam, że NIKT w tym Żydzi NIE SĄ PONAD PRAWEM I NIE ZASŁUGUJĄ NA NIC PONAD TO NA CO ZASŁUGUJĄ WSZYSCY INNI. Więc może skończcie tę szopkę i zamiast domagać się wiecznie pieniędzy, sami je dajcie na HISTORIĘ WASZĄ na POLSKIEJ ZIEMI KTÓRA WAS PRZYGARNĘŁA GDY NIKT INNY WAS NIE CHCIAŁ.

 • Przykro mi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.04.2011 17:54 ~Przykro mi

  WSTYD, WSTYD, WSTYD na Wasze głowy, drodzy moi krajanie, internauci, z wrogością i pogardą w sercach. Nie jesteście antysemitami? Ale dlaczego chcecie usunąć z pamięci Polskich Żydów?

 • sok

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.04.2011 12:29 ~sok

  "Halbersztadt zwrócił też uwagę, że Muzeum Historii Polski dostanie 7 milionów, a Muzeum Historii Żydów Polskich jedynie 2,5 miliona."


  tak, bo do cholery jesteśmy w Polsce a nie Izraelu!! i tak te 2,5mln to powinni sobie sami uzbierać a nie dotacje dostawać!

 • Goździkowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.04.2011 11:46 ~Goździkowa

  Do ~LUTEK
  Nie jesteście u siebie, bo okupujecie Palestynę i ta ziemia należy do Palestyńczyków. Gdyby nie ONZ, to po II WŚ nie mielibyście swojego państwa.

  Po za tym, nam Polakom nie potrzeba waszych muzeów, bo niby co chcecie nam pokazać? To że wasza prawda jest taka, że tylko wy ginęliście w czasie IIWŚ???

 • LUTEK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.04.2011 09:46 ~LUTEK

  ja jako POLSKI zyd
  nie poczebuje muzeum zydowstwa w polsce.
  ten muzeum jest przedewszystkim
  dla was POLACY.
  NASZA ANDARTA JEST PIEKNY IZRAEL.
  JEST PELNO POLAKOW MADRYCH,LUDZKICH.
  ALE NIE BRAKUJE ANTYSEMITOW MADRYCH
  I GLUPICH.
  NIE MA JUZ ZYDOW W POLSCE.
  JEST ANTYSYMITYZM BEZ ZYDOW.
  OCH JAK DOBRZE ZE JESTESMY U SIEBIE
  NA ZAWSZE.

 • Gerwazy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.04.2011 09:23 ~Gerwazy

  2,5 mln to niech sobie pejsaci w myckę zbiorą na ulicy i stawiają tę szopkę. Stanowczo protestuję aby na coś takiego szły pieniądze z moich podatków! Niech sobie czosnki stawiają muzeum w Izraelu. Nam takie cyrki niepotrzebne!

 • Polaz z polskim nazwiskiem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.04.2011 09:22 ~Polaz z…

  Po co budować drogi i mosty, jak można dać 2,5mln zł żydom, by wybudowali "pomnik ofiar męczeństwa z rąk Polaków"!

 • Icek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.04.2011 09:00 ~Icek

  cała ta semicka hucpa z pieniędzy polskich podatników...

  Wolna Palestyna!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »