Informacje

28.02.2017 16:31 "PRAKTYKI MOBBINGOWE"

Dyrektor Łazienek Królewskich
o zwolnieniu: to sprawa polityczna

SERWISY:

 

"Moje odwołanie jest sprawą polityczną, nie ma do tego podstaw merytorycznych i formalnych" - przekonuje Tadeusz Zielniewicz odwołany we wtorek przez ministra kultury z funkcji dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie.

We wtorkowym komunikacie MKiDN podano, że odwołanie Zielniewicza nastąpiło m.in. w związku z "wyrokami za stosowanie w Muzeum praktyk mobbingowych". Zielniewicza zdymisjonowano po zasięgnięciu opinii związku zawodowego oraz stowarzyszeń zawodowych i twórczych.

>> CZYTAJ WIĘCEJ O ZWOLNIENIU DYREKTORA ŁAZIENEK <<

"Bez merytorycznych podstaw"

"Odwołanie mnie przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego pana prof. Piotra Glińskiego ze stanowiska dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie jest sprawą polityczną" - napisał Zielniewicz w przesłanym we wtorek oświadczeniu.

Przypomniał, że na funkcję dyrektora Muzeum został powołany w 2010 roku przez ówczesnego ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego na okres 5 lat. W 2015 roku minister kultury prof. Małgorzata Omilanowska przedłużyła jego umowę na kolejne 7 lat, czyli do 2022 roku.

"Nie ma podstaw merytorycznych i formalnych do mojego odwołania. Obowiązujące prawo ogranicza możliwość rozwiązania terminowej umowy o zarządzaniu instytucją kultury do czterech powszechnie znanych powodów. Żaden z nich nie wystąpił" - napisał Zielniewicz.

W jego ocenie minister kultury "ucieka się do stawiania takich zarzutów, by zachować pozory legalizmu i naprędce uzasadnić tę decyzję".

116 podwyżek

Zielniewicz przypomniał, że 9 lutego Rada Muzeum zwróciła się do ministra kultury z apelem o odstąpienie od procedury jego odwołania, apel Rady Muzeum poparli kierownicy placówki. Jak napisał w oświadczeniu, negatywnie zamiar jego odwołania zaopiniowały także Polski Komitet Narodowy Międzynarodowej Rady Muzeów (ICOM) oraz Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków. Minister Gliński - podał Zielniewicz - "nie uwzględnił jednak tych opinii i apeli, natomiast uznał stanowisko kilku działaczy komisji zakładowej Solidarności, domagających się wyrzucenia dyrektora i zmiany kierownictwa Muzeum".

Zielniewicz przypomniał, że w latach 2011-2012 przeprowadził w Łazienkach Królewskich reorganizację, w wyniku której zmniejszono zatrudnienie, co pozwoliło podnieść 116 pracownikom wynagrodzenie. "Restrukturyzacja ta odbyła się za zgodą i przy współpracy związków zawodowych" - podkreślił.

Zaznaczył też, że ubiegłym roku Muzeum otrzymało 6 nagród, w tym Sybillę - nagrodę ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz nominację do Europejskiej Nagrody Muzealnej, a w latach 2011-2016 Muzeum z powodzeniem zrealizowało i rozliczyło szeroki program konserwacji i rewitalizacji o wartości ponad 130 mln złotych. Podkreślał, że frekwencja na wystawach oraz wydarzeniach kulturalnych i edukacyjnych organizowanych przez placówkę jest rekordowa; wzrosła także frekwencja biletowa - ze 115 tysięcy osób w 2010 r. do 312 tysięcy osób w 2016 r.

"Łazienki Królewskie są nowocześnie zarządzanym i sprawnie działającym Muzeum" - napisał, zaznaczając, że "zdaniem Rady Łazienek Królewskich rok 2016 był najlepszym w działalności Muzeum".

Dyrektor od 2010

Tadeusz Zielniewicz, historyk sztuki, konserwator zabytków, był dyrektorem Muzeum Łazienki Królewskie od 16 lipca 2010 r. W 2015 r. ówczesna minister kultury Małgorzata Omilanowska przedłużyła mu umowę o siedem lat.

W latach 1982-87 Zielniewicz był wojewódzkim konserwatorem zabytków w Lublinie, a od 1987 do 1995 r. generalnym konserwatorem zabytków w Ministerstwie Kultury. W latach 1995-97 pełnił funkcję dyrektora stowarzyszenia Polska Rada Biznesu. Był ekspertem Sejmowej Komisji Kultury. W 1997 r. został prezesem zarządu spółki Wejchert Investments. W latach 2005-07 był dyrektorem Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, a następnie - prezesem zarządu Wejchert Golf Club.
Członek Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków (ICOMOS). W 2011 r. został odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski za udział w transformacji ustrojowej po 1989 r.

W 2015 roku do Łazienek Królewskich wróciło popierse Diany:

PAP/kz/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • gosc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2017 23:38 ~gosc

  Za pozno-SZKODNIK-zniszczyl LAZIENKI KROLEWSKIE-drzewakrzewy wyciete-plastikowe wiewiorki,aleja lampionow chinskich-lezaki MASAKRA!

 • Agnieszka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2017 16:34 ~Agnieszka

  Nie znam dyrektora, ale często bywam w Łazienkach i widzę jak dużo zmieniło się na plus, zostały odrestaurowane zabytki, jest też masa imprez i zajęć za darmo.

 • Jarema

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2017 10:39 ~Jarema

  Podwyżki dał, Łazienkami dobrze zarządzał tylko podwładnych gnębił i poniżał. "Ludzki Pan".
  A prawomocne wyroki sądowe o mobbing to "sprawa polityczna"...

 • ara

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2017 09:58 ~ara


  WC WP~WC WP

  Kiedy PiS zacznie zwalniać "babcie klozetowe"?
  tomekbistomekbis

  ...nigdy, one są z PiSu...

  nie zacznie
  one za mało zarabiają, gdyby było inaczej, wszelkie kible publiczne byłyby opanowane namaszczonymi przez enigmatycznego suwerena

 • ffee

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2017 21:12 ~ffee

  Zaraz pod topór pójdą wszystkie drzewa, co to dla pis?!

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2017 21:11 kubat

  Czy jakiś "misiek" już jest na Jego miejsce?

 • Kowalski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2017 19:01 ~Kowalski

  Nic to! Przeciez spowodowali usunięcie Kardynała Dziwisza - ciekawe czym podpadł tym popaprqańcon z PiS-u??? Może zbyt mało gorliwie modlił sie o pomyslność dla PiS-u w porównaniu z modłami Towarzysza REydzyka

 • tomekbis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2017 18:51 tomekbis

  WC WP~WC WP

  Kiedy PiS zacznie zwalniać "babcie klozetowe"?

  ...nigdy, one są z PiSu...

 • duch

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2017 18:11 ~duch

  sam p.Prezes powiedzial my to Panowie,moze zycia i smierci zapomnial,boziu juz nie sypcie tej chemi do tego zarcia kazdy widzi ze szkodzi.

 • Pepe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2017 18:10 ~Pepe

  A może ktoś zapyta się jak się pracowało ludziom pod rządami tego Despoty !!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »