Informacje

06.09.2012 14:38 Góra długów przygniata dziecięcy szpital

Dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka: Właściwie już upadliśmy

SERWISY:

Słynne na całą Polskę Centrum Zdrowia Dziecka (CZD) znalazło się na finansowej mieliźnie. Szpital w Międzylesiu ma olbrzymie długi, wynoszące 200 milionów złotych. Pieniędzy zabrakło nawet na sierpniowe pensje, które wypłacono dopiero we wrześniu. - Zgodnie z prawem CZD nie może upaść, ale faktycznie już upadliśmy - stwierdził dyrektor szpitala prof. Janusz Książyk.

"Szpital Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka" w Wawrze - Międzylesiu  opiekuje się tysiącami dzieci z całej Polski. Trafiają tam najcięższe przypadki wymagające skomplikowanego leczenia. Pomimo sukcesów na polu medycznym, szpital od kilku lat popada w coraz większe długi, a co gorsza nie widać szans na poprawę sytuacji.

- Od dawna były problemy z finansami, ale teraz sytuacja jest tak zła, że nie starczyło nawet na sierpniowe pensje - powiedział tvn24.pl lekarz z wieloletnim stażem w CZD, który chce pozostać anonimowy.

Pod koniec sierpnia cała załoga usłyszała, że pieniądze dostaną w "późniejszym terminie, w miarę napływu środków". Na szczęście dla pracowników, oczekiwanie nie okazało się długie. Pensje zostały wypłacone 4 września.

Nie zmienia to jednak nic w katastrofalnej sytuacji szpitala. - CZD ma obecnie 200 milionów złotych długów, które narastają o około 40-50 mln. zł rocznie - mówi tvn24.pl prof. Książyk. Dla porównania, roczny budżet placówki wynosi około 250 milionów złotych. - Problemem jest też sama obsługa zadłużenia, która kosztuje nas już 11 milionów złotych rocznie - mówi dyrektor.

Szpital już od kilku lat ma problemy z terminowym płaceniem dostawcom leków, odczynników, prądu i wody. Nikt do tej pory nie odmówił zaopatrywania CZD, ale zdaniem pracowników, w końcu się to stanie.

Niesprawiedliwa równość

Problemy CZD zaczęły się w 2009 roku, kiedy zmieniono system płacenia szpitalom przez NFZ. Od tego czasu szpital dostaje takie same pieniądze za każdą procedurę, jak szpital powiatowy w małym mieście.

Jak twierdzą rozmówcy tvn24.pl, jest to wysoce szkodliwe. Do CZD trafiają bowiem trudne przypadki z którymi w przykładowym szpitalu powiatowym nie można sobie poradzić. To tu są najlepsi w Polsce specjaliści i sprzęt najwyższej klasy, co nieuchronnie generuje większe koszty.

- W krajach zachodnich już dawno przyjęto system specjalnych mnożników. I tak najmniejsze szpitale rejonowe otrzymują za dane procedury mniej pieniędzy niż duże wyspecjalizowane ośrodki, zbierające trudne przypadki z całego kraju. Jest tak np. Niemczech i Wielkiej Brytanii – zaznacza anonimowy rozmówca tvn24.pl. - Filozofia płacenia jest nielogiczna - podkreśla prof. Książyk.
Jak usłyszeliśmy od pracowników CZD, w szpitalu wyliczono, że gdyby za każdą procedurę szpital otrzymywał o 20 procent więcej, problem byłby rozwiązany. Wymagałoby to jednak zmian w ustawie o finansowaniu służby zdrowia.

Sprawa wyższej wagi

Czy takie zmiany są przewidziane? Ministerstwo zdrowia nie odpowiedziało jeszcze na nasze pytania w tej sprawie. Natomiast w Centrum usłyszeliśmy, że resort zaproponował szpitalowi zaciągnięcie specjalnej pożyczki z Banku Gospodarstwa Krajowego i Agencji Restrukturyzacji Przemysłu w wysokości 80 milionów złotych.

Prof. Książyk potwierdza, że opcja kredytu jest rozważana. Dyrektor podkreśla, że sytuacja jest nagląca. - CZD nie jest w stanie tak dalej funkcjonować. Dajemy sobie czas do końca roku - mówi prof. Książyk. Jeśli do tego momentu nie uda się uzyskać kredytu, szpital czeka przejście w stan likwidacji. Jak wyjaśnia dyrektor, kluczowe jest uzyskanie poręczenia od - na przykład - ministerstwa, bez którego żadnych pieniędzy od banków szpital nie dostanie.

W połowie września w szpitalu ma zostać przeprowadzony przez prywatną firmę zewnętrzny audyt, którego wyniki mają dać podstawę do rozmów z bankami. Dyrektor nie spodziewa się jednak, aby audytorom udało się wykazać jakieś pola w których można by zoptymalizować działanie szpitala i zaoszczędzić większe ilości pieniędzy.

"W zasadzie upadliśmy"
- Zgodnie z prawem CZD nie może upaść (jak i inne ZOZ-y - red.), ale faktycznie już upadliśmy - stwierdził prof. Książyk w rozmowie z tvn24.pl. W jego ocenie najlepszym i jedynym prawdziwie skutecznym rozwiązaniem byłoby uchwalenie w trybie specjalnym odpowiedniej ustawy, która zmodyfikowałaby system finansowania.

Profesor podkreśla, że nie tylko CZD ma tego rodzaju problemy, ale ma je też wiele innych szpitali w Polsce. - My nie walczymy o interes "swojego" szpitala, ale o interes pacjentów i społeczeństwa - mówi prof. Książyk.

Titanic tonie

Obecnie nie ma żadnego zagrożenia dla zdrowia małych pacjentów, ale jeśli szpital nie otrzyma pomocy, sytuacja może stać się dramatyczna. W Polsce nie ma drugiego tak wyspecjalizowanego szpitala zajmującego się dziećmi.

Nastroje załogi CZD są minorowe. 15 września odbywa się w Łazienkach uroczystości z okazji 35-lecia istnienia szpitala (pieniądze pochodzą od sponsorów), na które jest zaproszona cała obsada szpitala. - Dla części ludzi świętowanie w takiej sytuacji wydaje się niestosowne - mówi rozmówca tvn24.pl i dodaje, że część załogi może w ogóle nie przyjść.
Maciej Kucharczyk//ola, tvn24.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • manieczka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2017 14:09 ~manieczka

  leczyłam się tam jako dziecko i złego słowa nie powiem, jak wypisywano mnie, pani docent powiedziała, dziecko jak wejdziesz w świat lekarzy ludzi dorosłych to będziesz bardzo rozczarowana i tak jest w wielu przypadkach

 • zawiedziony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2013 13:05 ~zawiedziony

  Ja miałem przeszczep nerki w tym szpitalu, nigdzie indziej nie przeszczepili mi nerki bo nie ma w polsce lepszego szpitala niż czd ale dług szpitala jest duży,każdy normalny człowiek wie że gdyby każdy poseł,senaror, wicepremierzy. No i oczywiście nasz kochany premier TUSK.oddał połowe swojej pęsji to szpital byłby na plusie.

 • Tom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2012 08:03 ~Tom

  mojemu dziecku wszyscy po kolei odmówili pomocy. W koncu zaproponowano zrobienie badań genetycznych za jedyne 10.000 zł, co ZA DARMO zrobiłem w swoim szpitalu klinicznym. Mój 5 letni syn ważąc ponad 50 kg nie było obiektem zainteresowania żadnego z lekarzy. W końcu może przemówiłyby do nich pieniądze. Niech upada. I krzyżyk na drogę...

 • załamana

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.09.2012 18:22 ~załamana

  no niestety moje dziecko umarło w tym szpitalu.

 • wyborca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2012 12:00 ~wyborca


  tomek727~tomek727

  zlikwidować połowę posłów do tego połowę senatorów i większą część radnych.policzcie ile kasy by rocznie było>1 poseł to ok 20000 na m-c + kupa innych kosztów związanych z jego utrzymaniem.nowy jork ma 18 radnych i mają się dobrze,a ilu ma warszawa?
  pieniądze byłyby na szpital.
  senator~senator

  i do tego zlikwidować połowę Twojej rodziny...wszyscy by na tym skorzystali

  Połowę posłów i WSZYSTKICH senatorów.

 • Janek ma rację

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2012 11:57 ~Janek ma rację


  Janek~Janek

  myślę że urzędasów z NFZ powinno sie postawić przed trybunał stanu za umyslne powodowanie śmierci ludzi !!
  urzednik~urzednik

  Janek idź już w pole bo tam Twe miejsce i się nie ośmieszaj...

  Zaraz za tOBĄ urzedniku.

 • monika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2012 23:29 ~monika

  strasznie smutne ze tak wspaniale dawniej prosperujaca placowka upada jestem byla pacjetka mam 32 l bylam strasznie chora oni mi pomogli nawet pierwsze kroki postawilam w tym szpitalu plywac tez tam sie nauczylam.przykre ze w rzadzie ludzie maja kupe kasy a biedne dzieci musza umierac bo nie ma pieniedzy na szpital i personel

 • urzednik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.09.2012 11:15 ~urzednik

  Janek~Janek

  myślę że urzędasów z NFZ powinno sie postawić przed trybunał stanu za umyslne powodowanie śmierci ludzi !!

  Janek idź już w pole bo tam Twe miejsce i się nie ośmieszaj...

 • warszawianin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.09.2012 11:14 ~warszawianin

  NUDE~NUDE

  SZKODA ZE NIKT NIE PŁACZE TAK NAD cENTRUM ZDROWIA MATKI POLKI W LODZI KTORA MA WIĘKSZY DŁUG I GDZIE TRAFIAJA PACJENCI NIEPRZYJECI Z WAWY!!!

  przestań co nas obchodzi jakaś śmierdząca, zapyziała Łódź....niech każdy martwi się o swoje

 • senator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.09.2012 11:12 ~senator

  tomek727~tomek727

  zlikwidować połowę posłów do tego połowę senatorów i większą część radnych.policzcie ile kasy by rocznie było>1 poseł to ok 20000 na m-c + kupa innych kosztów związanych z jego utrzymaniem.nowy jork ma 18 radnych i mają się dobrze,a ilu ma warszawa?
  pieniądze byłyby na szpital.

  i do tego zlikwidować połowę Twojej rodziny...wszyscy by na tym skorzystali

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »