Informacje

24.01.2013 12:50 Będzie sklep i kino?

Dyrektor Biedronki:
"To nie my wyrzucamy Feminę"

SERWISY:


- To właściciele, a nie my zdecydowaliśmy o zmianie funkcji lokalu, w którym działa kino Femina - mówi Alfred Kubczak, jeden z dyrektorów sieci Biedronka. Firma jest gotowa uruchomić tam jednosalowe kino i płacić za nie czynsz. - Szukamy operatora - deklaruje.

Bartosz Andrejuk: Będzie Biedronka w Feminie, czy nie?

Alfred Kubczak: O zmianie najemcy decydują właściciele budynku. Oni stosunkowo niedawno odzyskali prawo do tej nieruchomości. Jak się domyślam, na nowo określają siebie w kontekście jego funkcji. To oni zdecydowali, że na rynku pojawiła się taka propozycja. My się do niej odnieśliśmy. Chcemy, by sklep tam się znalazł - jeżeli właściciele są zainteresowani współpracą, to ma ona szansę się zrealizować.

Dlaczego aż tak bardzo zależy Wam na tej lokalizacji? Przy tym samym skrzyżowaniu jest konkurencyjne Społem. Biedronka jest też przy ulicy Dzikiej i przy Grzybowskiej.

Nie wiem jak traktować sformułowanie "aż tak bardzo". Mimo, że wskazał pan inne lokalizacje, mapa handlowa tego miejsca jest taka, że sklep oferujący atrakcyjne produkty w niskich cenach spotkałby się tam z ciepłym przyjęciem mieszkańców. Nie jest to projekt szczególny, ta lokalizacja jest tak samo oceniana, jak inne.

Dla warszawiaków jest szczególna. Biedronka będzie zapamiętana jako firma, która zabrała Warszawie "Feminę". Warto?

Muszę obalić mit, że Biedronka wypiera Feminę. Decyzja o ewentualnej zmianie najemcy pod działalność handlową czy usługową, to nie jest efekt naszych działań - to autonomiczna decyzja właścicieli. My wychodzimy tylko na przeciw ich ofercie. Nie wchodzimy w relacje pomiędzy dotychczasowym najemcą, a właścicielami. Nie sądzę, by z punktu widzenia kina miało znaczenie, jakie logo się tam pojawi.

Z punktu widzenia PR to jest korzystny ruch?

W tej lokalizacji dojdzie i tak do zmiany najemcy z operatora kinowego na najemcę, który będzie prowadził działalność handlową. Skoro jest taka lokalizacja, to w naturalny sposób budzi ona nasze zainteresowanie.

Dlaczego pustostan po dawnej wypożyczalni video przy ul. Nowolipki, przystanek dalej nie jest dla was tak atrakcyjny? Tam nikt nie będzie protestował i PR będziecie mieli lepszy.

Trudno mi się odnieść do lokalizacji, której zupełnie nie znam. Mam pełne zaufanie do kolegów, którzy się zajmują rozwojem naszej sieci. Analizujemy wszystkie możliwości. Nikt w naszej firmie nie ma zapędów, by likwidować istniejące placówki kinowe czy kulturalne. Lokalizacja kina Femina interesuje nas, ponieważ pojawiła się na rynku. Nasza dodatkowa propozycja związana z tą inwestycją pokazuje, że chcielibyśmy uwzględnić głosy pojedynczych osób, które protestują.

Pod petycją przeciw Biedronce podpisało się około 16 tysięcy osób.

Staramy się w te głosy wsłuchiwać. Są dla nas ważne. Mamy propozycję niekonwencjonalną i atrakcyjną. Biorąc pod uwagę, że zmiana funkcji tego obiektu tak czy inaczej nastąpi, nie sądzę, by ktoś inny zaproponował to samo co my.

Chodzi o stworzenia jednosalowego kina nad Biedronką. Jakby to miało wyglądać?

Zagospodarowując lokal na sklep wygospodarujemy pełnoprawną przestrzeń dla kina z salą na około 100 osób. Oddalibyśmy ją pod opiekę operatora - pierwszym, któremu to zaoferowaliśmy, była spółka Helios. Ta jednak propozycji nie przyjęła. Aby wesprzeć operatora, jesteśmy gotowi bezterminowo pokrywać koszty czynszu.

Byłoby jedno wejście do Biedronki i kina? Jedna kasa?

Wszystko oddzielnie. Sklep miałby swoje wejście, swoją kasę. To nie byłaby prowizorka czy przykrywka, tylko pełnowartościowa sala kinowa z ambitnym repertuarem i wysokiej jakości wyposażeniem. Funkcja kina nie byłaby uwarunkowana funkcją sklepu. Wystrój sklepu też nawiązywałby do historii tego miejsca.

W Kinie jest tablica "Pamięci pomordowanych aktorów i muzyków warszawskiego Gettta". Konserwator zabytków zgodził się na przebudowę wnętrza pod warunkiem jej zachowania i odpowiedniego wyeksponowania. W jaki sposób byście to zrobili?

Nasze ambicje sięgają dalej. Chcemy zrobić neon zamiast standardowego kasetonu świetlnego. Poza tym planujemy uszanowanie tablicy i jej dodatkowe wyeksponowanie. Pojawiłby się też inne akcenty, które byłby wynikiem konsultacji, nawiązujące do historii.

Czyli neon "Femina" a obok logo Biedronki?

Tak. Dwa niezależne komunikaty. Dwa niezależne wejścia. Oczywiście nie będziemy kogoś, kto chce kupić coś w sklepie i jednocześnie odwiedzić kino, zmuszać do tego by wychodził na siłę i znów wchodził.

Powiedział pan, że Helios odrzucił waszą propozycję. Czy rozmawialiście już z innymi operatorami?

Rozmawiamy z kilkoma. Wybraliśmy konkretnych, ponieważ mają doświadczenie w realizacji nietypowych projektów związanych z kinem. Mam nadzieję, że połączymy dwie funkcje dla mieszkańców: handlową i kinową.

Obecny dyrektor kina nazwał ten pomysł "poronionym". Mówi, że to zasłona dymna, a takie kino jak pan proponuje, nie ma szans utrzymać się na rynku.

Rozumiem osobę, która jest związana emocjonalnie z tym miejscem, że trudno jest jej pogodzić się ze zmianą funkcji, ale to nie my o tym decydujemy. Kina nawet bardziej kameralne utrzymują się same, a my przecież mówimy o kinie, które na początku swojej drogi jest uwolnione od kosztu najmu. Daje to dużo możliwości operatorowi. Trudno nazwać przykrywką fakt, że rezygnujemy ze znaczącej powierzchni.

Pojawiły się głosy, że w momencie, gdy projekt kina się nie uda, powiecie "próbowaliśmy". Może Pan obiecać, że kino nie zniknie?

Mogę zadeklarować, że pojawienie się tam Biedronki będzie oznaczało pojawienie się kina. Projekt kinowy jest nierozerwalny ze sklepem w tym miejscu. Będzie kino Femina w tym miejscu, oczywiście jeżeli zostanie zweryfikowane prawo do nazwy. Chcemy skorzystać z tej nazwy w porozumieniu z operatorem.

Bierzecie w ogóle pod uwagę wycofanie się z projektu Biedronki w Feminie?

Dopóki nie ma podpisanej umowy, podmioty mogą się wycofać. Musiałby być jednak jakieś ważne powody. Takich powodów nie widzę.

rozmawiał: Bartosz Andrejuk b.andrejuk@tvn.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Sławek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.10.2014 10:36 ~Sławek

  jakubb~jakubb

  Jeśli ktoś uważa że biedronka ma towary dobrej jakości to albo jest hipokryta, albo je codziennie mielone czy schabowe i niewiele mu trzeba. Kilka dobrych produktów, a reszta syf. Ceny? Takie jak wszędzie. Coca-cola 1,75l - 4zł, a u konkurencji 7,99 za 2x2l. Pozdrawiam! Wiesniki jak są w wawie od 3 lat, albo drugie pokolenie to im wszystko jedno. Szkoda.słów.

  I tak swoją wypowiedzią pokazałeś zgiłą słomę, która wyszła ci z butów.

 • jakubb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2013 23:51 ~jakubb

  Jeśli ktoś uważa że biedronka ma towary dobrej jakości to albo jest hipokryta, albo je codziennie mielone czy schabowe i niewiele mu trzeba. Kilka dobrych produktów, a reszta syf. Ceny? Takie jak wszędzie. Coca-cola 1,75l - 4zł, a u konkurencji 7,99 za 2x2l. Pozdrawiam! Wiesniki jak są w wawie od 3 lat, albo drugie pokolenie to im wszystko jedno. Szkoda.słów.

 • Tenktorywpadlnatenpomysl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2013 22:58 ~Tenktorywp…

  Mam pomysł. Niech nikt nie przychodzi i nie kupuje nic w biedronce..

 • qwe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2013 15:27 ~qwe


  Wiera~Wiera

  Ale ty jesteś naiwny ! Namawiasz ludzi do bojkotu taniego sklepu i wołasz o zwrot kina, do którego prawie nikt nie chodzi. Jestem przekonany, że zwycięży rozsądek
  phi~phi
  a jaki on tani?? ulegasz reklamom chłopcze. g. towary są po tyle samo, co w hiperach, z kolei dobrych towarów tam nie uświadczysz. żarcia bym tam w życiu nie kupił. może co najwyżej mydło, papier toaletowy itd  To masz chłopku problem, bo pewność odnośnie żarcia to będziesz miał, jak sam sobie wyhodujesz i tyle. A tak, pozostaje ci, biegać po marketach i twoim numerem jeden zapewne jest biedronka.

 • śnieżynek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2013 13:58 ~śnieżynek

  WW4ever~WW4ever

  Co za absurd. Jeżeli właściciele chcą zmienić najemcę to czego tvn ww się do tego pcha? Jeżeli Biedronka się tam otworzy będę ich klientem. A kino? Cóż może jakby takie kultowe to przyciągnie swoich widzów w budynku oddalonym o kilkaset metrów. W przeciwnym wypadku (co jest bardzo prawdopodobne) okaże się że jego "kultowość" to urojenie dziennikarzy tvn.


  Sam masz urojenia, to kino znają wszyscy mieszkańcy Woli, od kilku pokoleń. Nawet włodaże o tym wiedzą i stąd przystanek "KINO FEMINA". Dzięki takim geniuszą jak ty, to miasto zamienia się powoli w jedną wielką "Biedronkę".

 • phi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2013 11:36 ~phi

  Wiera~Wiera

  Ale ty jesteś naiwny ! Namawiasz ludzi do bojkotu taniego sklepu i wołasz o zwrot kina, do którego prawie nikt nie chodzi. Jestem przekonany, że zwycięży rozsądek
  a jaki on tani?? ulegasz reklamom chłopcze. g. towary są po tyle samo, co w hiperach, z kolei dobrych towarów tam nie uświadczysz. żarcia bym tam w życiu nie kupił. może co najwyżej mydło, papier toaletowy itd

 • precz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2013 11:35 ~precz

  zzulu~zzulu

  Byłem tam w grudniu, z żoną na "Tango Libre". Film, w tym momencie, grany był chyba tylko w Feminie. Po za nami nie było nikogo. Kino wygląda na mocno wyeksploatowane, podarte fotele połatane jakąś niepasującą starą zasłoną. Smutne, jeszcze nie tak dawno, to miejsce żyło. Ciekawe, czyje to celowe działanie doprowadziło do upadku kina.
  przesadzasz. kino jest w dobrym stanie (nie bardzo dobrym ale dobrym). a już to co piszesz o celowym działaniu to typowe polaczenie a la katastrofa smoleńska. spiski etc.

 • WW4ever

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2013 09:41 ~WW4ever

  Co za absurd. Jeżeli właściciele chcą zmienić najemcę to czego tvn ww się do tego pcha? Jeżeli Biedronka się tam otworzy będę ich klientem. A kino? Cóż może jakby takie kultowe to przyciągnie swoich widzów w budynku oddalonym o kilkaset metrów. W przeciwnym wypadku (co jest bardzo prawdopodobne) okaże się że jego "kultowość" to urojenie dziennikarzy tvn.

 • ANNA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2013 09:23 ~ANNA  Kryzys, to tylko uzasadnienie podwyżek, które wymyśliło sobie kilka korporacji. Nie ważne czy to "Biedronka" czy "Piotr i Paweł", poziom chemii zawartej w sprzedawanych tam produktach, jest taki sam. GMO się boicie, a za chwilę będziecie świecili w ciemnościach, od tego gówna co jecie na codzień.

  I tak nie zrozumieją....żeby zrozumieć trzeba mieć coś innego między uszami niż pustaka....
  zrozumieją jak im zdrówko od tych smakołyków zacznie szwankować..może być troszkę za póżno

 • karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2013 09:09 ~karol

  WAWA~WAWA

  BOJKOT ''BIEDRONKI'' W KINIE FEMINA !!!!!
  NIE KUPUJCIE W TYM MIEJSCU !!! PO 3 MIESIĄCACH ZWRÓCĄ NAM KINO !!!! BOJKOT ZAKUPÓW W ''BIEDRONCE''W KINIE FEMINA !!!!  bedę codziennie tam kupował i to sporo !!!!! czekam kiedy otworzą !!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »