Informacje

22.03.2015 17:57 mandatu nie zapłacą

Dyplomaci łamią przepisy drogowe. Najczęściej robią to Libijczycy

SERWISY:

Do tej pory prym w niechlubnych statystykach wiedli dyplomaci amerykańscy. To oni najczęściej łamali przepisy ruchu drogowego w Warszawie. Jak jednak pokazują nowe dane opublikowane przez straż miejską - od nowego roku znacznie poprawili swoje zachowanie. Ranking ma teraz nowego lidera. W styczniu i lutym najczęściej przepisy łamali pracownicy ambasady Libii.

Choć, jak podkreślają strażnicy miejscy - to nie ranking ani plebiscyt - dotąd najgorsi w klasyfikacji - pracownicy ambasady USA spadli z niechlubnego pierwszego aż na trzecie miejsce.

W 2014 wśród samochodów korpusu dyplomatycznego najczęściej to właśnie oni łamali przepisy. Przez cały rok popełnili 43 wykroczenia drogowe. Jak pisaliśmy w styczniu, ta ambasada jako jedyna zaangażowała  się jednak we współpracę ze strażą miejską.

W statystykach obejmujących pierwsze dwa miesiące 2015 roku amerykańscy dyplomaci do przepisów nie zastosowali się w Warszawie "tylko" 4 razy, przy czym w styczniu zachowali czyste konto. W lutym dwa razy przekroczyli prędkość i dwa razy przejechali na czerwonym świetle.

Nowy lider - Libia

Nie wszystkim jednak obecność na "liście wstydu" pomogła w zmianie zachowania na drodze. 10 razy warszawskie fotoradary zarejestrowały samochody dyplomatów Libii. 9 razy przekroczyli prędkość, raz przejechali na czerwonym świetle. Tuż za nimi uplasowali się dyplomaci z Rosji z 5 przewinieniami.

Rosyjscy dyplomaci trzy razy przekroczyli prędkość, raz przejechali na czerwonym i raz źle zaparkowali.

Dalej na tej niechlubnej liście, już poza pierwszą trójką, znaleźli się przedstawiciele Egiptu i Iraku (po 3 wykroczenia) oraz Chiny, Włochy i Serbia (po 2).

W sumie dyplomaci wszystkich placówek popełnili w pierwszych dwóch miesiącach 2015 roku 50 wykroczeń drogowych.

Płacić nie muszą

Nie wszyscy przyłapani przez fotoradary straży miejskiej kierowcy dostaną wezwanie, które kończy się mandatem. W przypadku przyłapania osoby z immunitetem dyplomatycznym na popełnieniu wykroczenia strażnicy mają obowiązek umorzyć postępowanie. Jednak jeżeli okaże się, że to pracownik cywilny prowadził samochód - czynności prowadzone są w normalnym trybie.

Lista wstydu

Statystyki wykroczeń powstają zarówno na podstawie informacji z działających na ulicach Warszawy fotoradarów, jak i interwencji podejmowanych przez strażników miejskich.

Żeby zawstydzić dyplomatów-piratów od sierpnia 2014 roku strażnicy publikują statystyki wykroczeń. Najwięcej z nich dotyczy przekroczenia dozwolonej prędkości. Nieco mniej jest naruszeń przepisów polegających na nieprawidłowym parkowaniu oraz wjeździe pojazdów dyplomatycznych na skrzyżowanie przy czerwonym świetle.

Procedury dotyczące pojazdów dyplomatycznych:


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Tygryskowy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.04.2016 20:13 ~Tygryskowy

  A czemu zgłaszałeś? Zazdrościsz mu niebieskich blach czy co? Przez takich jak Ty ludziom wiedzie się źle. Komuna już mineła i tylko czekaj teraz aż ktoś Ciebie zgłosi. Jak zgłaszasz wykroczenie to pewnie czujesz władze że masz nad wszystkim kontrole co?

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2015 19:00 ~qwerty

  Manolo~Manolo

  Codziennie na Krakowskim Przedmieściu na wysokości nr 53, oczywiście na chodniku parkuje taki królewicz na niebieskich blachach Skodą W066309. Zgłaszałem Straży i co? I nic.


  Skodą? Pewnie przyjechał na krakowskie wcinać knedliki.

 • Manolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2015 10:43 ~Manolo

  Codziennie na Krakowskim Przedmieściu na wysokości nr 53, oczywiście na chodniku parkuje taki królewicz na niebieskich blachach Skodą W066309. Zgłaszałem Straży i co? I nic.

 • popopopo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2015 07:33 ~popopopo

  a nasze "orły" sejmowe?

 • Misio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.03.2015 22:13 ~Misio

  A ja jestem ciekaw dlaczego o bezpieczeństwie w ruchu drogowym wypowiada się straż miejska? przecież ta banda patałachów i nierobów nie ma na to żadnego wpływu i jedyne co robią w tej dziedzinie to liczenie wpływów z mandatów za wykroczenia drogowe

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.03.2015 19:50 ~nick

  Libia czy Rosja. jeden burdel.

 • SEBBAX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.03.2015 19:05 SEBBAX

  biorąc pod uwagę liczbe pojazdów należących do ambasady usa - to jest to naprawdę nic...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »