Informacje

20.10.2016 08:15 ratusz odpowiada posłom PiS

Dymisja wiceprezydenta Pahla?
"Nie ma merytorycznego uzasadnienia"

SERWISY:

- Postulat PiS, aby prezydent Warszawy zwolniła swojego zastępcę Witolda Pahla za krytyczne słowa o komisji weryfikacyjnej nie ma merytorycznego uzasadnienia – ocenił  rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk. Dodał, że PiS próbuje "robić politykę na ludzkiej krzywdzie".

O zdymisjonowanie Pahla zwrócili się do Hanny Gronkiewicz-Waltz politycy PiS. Ich zdaniem krytyczne słowa Pahla o komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji świadczą, że ten nie jest zainteresowany, by warszawiacy odzyskali nieruchomości.

Na wcześniejszej konferencji w ratuszu w wiceprezydent stwierdził, że "decyzja o utworzeniu organu, który miałby zajmować się kwestiami reprywatyzacyjnymi w zgodnej opinii znaczącej części autorytetów, jest niczym innym, jak swoistego rodzaju "nadsądem ludowym i inkwizycją, która pod pretekstem wymierzania ludowej sprawiedliwości ma dokonać spalenia na stosie politycznych przeciwników obecnie rządzącej grupy".

Robienie polityki na ludzkiej krzywdzie

Rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk powiedział PAP, że postulat PiS, by prezydent zdymisjonowała swojego zastępcę nie ma żadnego merytorycznego uzasadnienia. - To jest tylko próba robienia polityki na ludzkiej krzywdzie - ocenił Milczarczyk.

Według niego, reakcja PiS na słowa Pahla tylko potwierdza, że "nastawienie komisji weryfikacyjnej, ma być na to, żeby robić politykę, a nie zajmować się sprawami mieszkańców Warszawy".

Zdaniem Milczarczyka komisja weryfikacyjna nie będzie zajmowała się meritum sprawy, którym - jak podkreślił - jest doprowadzenie do tego, by Sejm uchwalił ustawę reprywatyzacyjną.

- Należy zająć się przede wszystkim przyczynami. Skutki są ważne i należy je weryfikować, ale kluczem jest to, żeby zająć się przyczynami. A przyczyny są takie, że od 27 lat nie ma ustawy reprywatyzacyjnej przez co dochodzi do niesprawiedliwości społecznej związanej z wydawaniem nieruchomości - powiedział rzecznik ratusza.

Komisja weryfikacyjna PiS

O tym, że resort sprawiedliwości opracował projekt ustawy zmierzający do powołania komisji weryfikacyjnej, która badałaby decyzje reprywatyzacyjne wydawane dla Warszawy pod kątem ich zgodności z prawem, poinformowali we wtorek na wspólnej konferencji prasowej prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

Przewodniczącym komisji weryfikacyjnej będzie jeden z wiceministrów sprawiedliwości (nieoficjalnie mówi się właśnie o Jakim). Skład komisji wybierze parlament. Wśród wymogów, które mają spełniać członkowie komisji, jest m.in. wyższe wykształcenie prawnicze lub wiedza w dziedzinie gospodarowania nieruchomościami. Decyzje przez nią podejmowane będą opiniowane przez przedstawicieli warszawskich organizacji społecznych.

Komisja weryfikacyjna - jak poinformował we wtorek minister sprawiedliwości - uzyska wszystkie uprawnienia komisji śledczej, a dodatkowo będzie miała możliwość podejmowania konkretnych decyzji. Ziobro mówił też, że jeśli komisja weryfikacyjna stwierdzi, że doszło do nieprawidłowości będzie mogła podjąć decyzję merytoryczną, które sprowadzać się będzie do tego, że będzie można "odebrać niesłusznie pozyskaną nieruchomość osobom nieuczciwym, osobom, które dopuściły się rażącego naruszenia prawa pozyskując te kamienice".

Według szefa resortu sprawiedliwości komisja będzie też mogła nakładać wielomilionowe rekompensaty, które będą odpowiadały wartości przejętych bezprawnie nieruchomości warszawskich. Wiceminister Jaki zapowiedział, że przed komisją "będzie się musiał stawić każdy wezwany pod rygorem kary".

Pahl: mam swoją misję

Do swojej potencjalnej dymisji odniósł się sam wiceprezydent Pahl. – Mam do spełnienia swoją misję – powiedział w czwartek rano na antenie radia TOK FM.

Przyznał, że martwi się, że "polityka weszła do Warszawy" i po raz kolejny skrytykował pomysł powołania komisji weryfikacyjnej. – Będziemy mieli do czynienia z organem, na czele którego stoi funkcjonariusz partyjny. Z organem, który nie przechodzi testu konstytucyjnego - punktował.

Jeśli nie komisja, to co? - Większa aktywność prokuratury – odpowiedział.

PAP/kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Przymioty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.10.2016 13:36 ~Przymioty

  aksjom~aksjom

  Takie teraz czasy, że spokojny, mądry, wykształcony i merytoryczny człowiek będzie przegrywał z agresywnym, populistycznym, niedouczonym krzykaczem-politycznym karierowiczem.

  A niech on będzie sobie spokojny, mądry, wykształcony i merytoryczny, ale u siebie, w Gorzowie Wielkopolskim. Po co zaraz w Warszawie ?

 • Cy tata cyta cytaty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.10.2016 13:32 ~Cy tata…

  tęcza~tęcza

  Wiceprezydent Pahl atakuje komisję weryfikacyjną cytatami z „Gazety Wyborczej”: „Inkwizycja, palenie na stosie.

  Jak każdy funkcjonariusz PO jest niezwykle samodzielny w wypowiedziach.

 • Ciemne sprawki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.10.2016 13:28 ~Ciemne sprawki

  Hamilton~Hamilton

  Okazało się, że zwyciężyły partykularne interesy Platformy Obywatelskiej i chęć obrony swojej koleżanki za wszelką cenę.

  Koleżanka partyjna p. Pahla jest już tak mocno upaprana w ciemnych sprawkach reprywatyzacyjnych, że nawet nadzorca z ramienia Schetyny jej nie pomoże. Tylko patrzeć, jak wódz resztek Platformy postawi na niej krechę.

 • Hamilton

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.10.2016 13:01 ~Hamilton

  Okazało się, że zwyciężyły partykularne interesy Platformy Obywatelskiej i chęć obrony swojej koleżanki za wszelką cenę.

 • kraczor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.10.2016 13:00 kraczor

  Jan~Jan

  Polak z dziada, pradziada Pahl.

  z dziada jak najbardziej.

 • kraczor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.10.2016 13:00 kraczor

  w tym kraju nigdy nie ma uzasadnienia dla dymisji urzednikow.

 • Leszek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.10.2016 12:01 ~Leszek

  To właśnie pokazuje z jaką skalą patologii mamy do czynienia w sądownictwie.

 • kuken

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.10.2016 10:57 ~kuken

  brak_słów~brak_słów

  na szczęście wszyscy są już przyzwyczajeni że piss krytykuje wszystko co nie jest ich głupim pomysłem...

  Akurat strzeliles sobie w stope, bo to Pahl krytykuje komisje weryfikacyjna. A nie PIS.

 • Obcy element

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.10.2016 10:40 ~Obcy element


  Merytoryka~Merytoryka

  A sam wiceprezydent, pochodzący z jakiegoś Gorzowa Wielkopolskiego czy czegoś podobnego, ma merytoryczne uzasadnienie, jako zarządca Warszawy ?
  Żerca~Żerca


  Ma. Jest z wykształcenia prawnikiem, z wieloletnim doświadczeniem w tej dziedzinie. Wcześniej w Sejmie zajmował się sprawami merytorycznymi, o skomplikowanym charakterze prawnym. Nie politykował.
  Pochodzenie z Warszawy wcale nie świadczy o "merytorycznym uzasadnieniu" do zarządzania Warszawą.
  Za to mamy nadmiar takich urodzonych w Warszawie domorosłych "zarządców" lub kandydatów na "zarządców" ratusza co to nie posiadają żadnych merytorycznych umiejętności i kompetencji oprócz chorobliwej ambicji, rozdętego ego i legitymacji partyjnych.


  Gdybyśmy mieli, jak piszesz, nadmiar pochodzących z Warszawy kandydatów na notabli, to dlaczego ŻADEN, powtarzam, ŻADEN nie pełni funkcji we władzach Warszawy ? Ratusz obsiadła sfora przyjezdnych nie wiadomo skąd, chciwych na władzę a nie znających specyfiki Warszawy. I efekty tego właśnie dzisiaj mamy.

 • Misja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.10.2016 10:32 ~Misja

  Pan wiceprezydent deklaruje, że ma jakąś misję do spełnienia. Owszem, domyślamy się, jaka to misja. Chodzi o utrzymanie za wszelką cenę wpływów PO w Warszawie. Pahl to kapciowy Schetyny, który postawił go w ratuszu na straży interesów PO, ale kiepsko wybrał strażnika.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »