Informacje

14.05.2013 15:16 "byłaby honorowym posunięciem"

"Dymisja wiceprezydenta byłaby
honorowym posunięciem"

SERWISY:


Po poniedziałkowym paraliżu komunikacji publicznej w centrum, urzędników krytykują pasażerowie i eksperci. Niektórzy twierdzą wręcz, że wiceprezydent Jacek Wojciechowicz - odpowiadający za m.in. za transport i inwestycje - powinien podać się do dymisji.

Jan Jakiel, prezes Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji, patrzy na poniedziałkowe utrudnienia w szerszym kontekście.

- Tak wygląda Warszawa pozbawiona priorytetu dla tramwajów. W przypadku konieczności uruchomienia większej liczby tramwajów, tak jak to było w poniedziałek, sygnalizacja się nie dostosowuje. Nie jest sztuką znaleźć kilkadziesiąt tramwajów - sztuką jest wypuścić je tak, żeby nie blokowały ruchu - wytyka Jakiel.

"Brakuje planu B"

- Kolejnym problemem, który się ujawnił, jest brak systemu sterowania ruchem z prawdziwego zdarzenia. Efekt działania tego istniejącego jest mizerny, na dobrą sprawę daje sobie radę tylko poza szczytem – punktuje prezes SIKOM-u i przekonuje, że paraliżu można było uniknąć. - Wystarczyłoby, żeby miasto miało przygotowany plan B, na wypadek problemów w metrze, niekoniecznie związanych z budowa II linii, ale także wypadków. Taki alternatywny scenariusz powinien obejmować także symulację ruchu – tłumaczy.

Według eksperta, wymienione zaniedbania powinny skończyć się dymisją w ratuszu. - Wiceprezydent Jacek Wojciechowicz od kilku lat zajmuje się transportem, a wciąż nie nauczył się myśleć strategicznie. Wystarczy wspomnieć błędy przy planowaniu przestrzennym metra na Bemowie. Zarządzanie Warszawą to nie jest zarządzanie małą dzielnicą (Wojciechowicz był w przeszłości burmistrzem Wesołej – przyp. red). Dymisja byłaby honorowym posunięciem z jego strony i pewnym rodzajem przeprosin za niedociągnięcia – podsumowuje Jan Jakiel.

SISKOM nie planuje jednak, żadnej oficjalnej petycji, zbierania podpisów czy listu otwartego.

Ratusz broni wiceprezydenta

Ratusz nie ma sobie tymczasem nic do zarzucenia, a wiceprezydent Wojciechowicz może być o swój los spokojny.

– W ciągu jednaj nocy zorganizowaliśmy komunikację zastępczą: autobusy i tramwaje, a także ulotki i plakaty. Byli informatorzy mówiący o utrudnieniach. Zrobiliśmy wszystko podczas tych kilku godzin, żeby mieszkańcy mieli możliwość poruszania się po centrum – przekonuje Agnieszka Kłąb, zastępca rzecznika ratusza.

Broni także kompetencji i pracy wiceprezydenta w dziedzinie inwestycyji. - Nadzorowanie tak wielu inwestycji w tak dużym mieście jest skomplikowane i wymagające dużej uwagi, ale zdarzają się kłopoty niezależne od osób planujących i realizujących inwestycje. Mam wrażenie, że przy skali inwestycji w stolicy jest to robione prawidłowo – twierdzi Kłąb.

Również Warszawska Wspólnota Samorządowa uważa, że powinni się znaleźć winni poniedziałkowego chaosu. "Domagamy się wyciągnięcia konsekwencji personalnych z wczorajszych wydarzeń. Traf chciał, że nadzór nad inwestycjami, komunikacją miejską i koordynacją remontów należy do jednego i tego samego zastępcy prezydenta. Co jeszcze musi się stać, żeby prezydent Warszawy przejrzała na oczy, uporządkowała swoje zaplecze i zajęła się wreszcie sprawami Warszawy?" - pytają w komunikacie wysłanym do mediów.

Tak było w poniedziałek:

b/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2013 14:46 ~Warszawiak

  Lista miejskich arogantów szkodzących Warszawie :
  1. Kochaniak – odwołany
  2. Maćkowiak - odwołany
  3. Gamdzyk – odwołany


  1. Jóźwiak – czekamy
  2. Bajko - czekamy
  3. Galas - czekamy
  4. Ratajczyk – czekamy
  5. Kraszewski - czekamy
  6. Reksnis - czekamy
  7. Paszyński – czekamy
  8. Bartelski – czekamy

 • waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2013 13:01 ~waw

  No i co z tego, ludzie to się zdarza na całym świecie, teraz byłem(na majówce) w Londynie, około 17 padło metro- szczyt - podawali komunikaty na peronach żeby iść do innych środków i tyle-ludzie szli i nikt z tego nie robił tragedii.
  Nie macie ważniejszych tematów, weźcie się za głodujące dzieci albo za tępienie pedofilii. Wszyscy tylko lubią płakać i narzekać, w tym kraju, szkoda gadać.

 • kkk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2013 12:37 ~kkk

  Dymisja HGW byłaby honorowym posunięciem.

 • Gosia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2013 12:16 ~Gosia

  Pan Jakiel, "ekspert" to nie bardzo chyba wie, na jakich ulicach działa system zarządzania ruchem w Warszawie. Bo niby jak miał coś zdziałać na ciągu Marszałkowskiej, jeśli pracuje na Jerozolimskich...?

 • Warszawiak od zawsze

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2013 11:16 ~Warszawiak…

  Czegoś takiego na Ratuszu to ja jeszcze nigdy od 30 lat nie widziałem; są to konsekwencje przekonywania na siłę ludzi do korzystania z 1 JEDNEJ linii metra, a likwidowania, ograniczania częstotliwości kursowania trawmajów i komunikacji naziemnej! Kto w tym ZTMie pracuje?? Kto podejmuje takie decyzje?!?! Z czym do ludzi?!?! z JEDNA linią metra?!! Natycamiast do dymisji Dyr. ZTM oraz prezydent miasta!! Oni nie mają zielonego pojęcia o realiach i zasadach funcjonowania komunikacji miejskiej. Gdyby w Warszawie funcjonowały np. 3 linie, można by było w taki sposób organizować cały układ i zmuszać ludzi do przesiadek...KIBLOWA poddaj się w końcu!!

 • karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2013 10:54 ~karol

  jedyne co go interesuje to wlasna chalupa w milosnej

 • asddsa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2013 10:35 ~asddsa

  Dymisja PREZYDENTA Wawy byłaby
  również honorowym i wskazanym posunięciem

 • max

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2013 10:09 ~max

  Ja,wojciechowski, pytam co to jest honor bo nie używam

 • mark

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2013 09:30 ~mark

  Dymisja dla HGW!!!

 • kradz2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2013 08:53 ~kradz2

  Już za chaos jaki zrobili na Marsa powinien on wylecieć i ten tak zwany z bożej łaski "inżynier" ruchu. Nie wspomne już o opóźnieniu inwestycji.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »