Informacje

30.03.2013 17:18 Wielka Sobota

Dym, ciemność i multimedialny Chrystus. Groby Pańskie

SERWISY:

Zgodnie z tradycją, od rana warszawiacy święcą pokarmy i odwiedzają Groby Pańskie. Kościoły jak zwykle przygotowały oryginalne dekoracje.

W kościele pokamedulskim na Bielanach można poczuć atmosferę Wielkiej Soboty. Grób Pański ulokowany jest w dolnym kościele, w zaciemnionym pomieszczeniu palą się czerwone światełka, unosi się dym. W oddali można dojrzeć oświetloną monstrancję. Rozlegają się wielkanocne pieśni.

- Obok święcone są pokarmy. Co kilka minut ksiądz Wojciech Drozdowicz kropi wodą święconą koszyczki z pokarmami. Jest sporo osób - mówił Lech Marcinczak, reporter tvnwarszawa.pl, który odwiedził ten kościół przed południem.

Wzburzone morze i znikający Chrystus

Grób Pański w archikatedrze warszawskiej św. Jana Chrzciciela to olbrzymia plansza, na której namalowane jest wzburzone morze i niebo z błyskawicą.

W kościele akademickim św. Anny do stworzenia symbolicznego grobu Chrystusa wykorzystano multimedia. Postać Jezusa pojawia się na płycie nagrobnej, po czym z niej znika.

Natomiast w Kaplicy Katyńskiej Katedry Polowej Wojska Polskiego figura Chrystusa znajduje się w dole usypanym z piasku. Z niego wyrastają świeże kwiaty, które są symbolem budzącego się życia.

Zobacz symboliczne groby na zdjęciach:

Ze święconką

Wielka Sobota to czas żałoby po ukrzyżowanym Jezusie Chrystusie. Jest to również okazja do skorzystania z sakramentu pokuty i dzień święcenia pokarmów.


Wasze wielkanocne koszyczki - zobacz więcej na Kontakt24.

b/par//mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2013 14:00 ~jar

  szkoda mi tych ludzi!

 • Awatar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2013 13:45 ~Awatar

  AntyPiSuarze, już wczoraj się odgrażałeś, co to ty i gdzie zgłosisz i nic. Jestem, powiem szczerze, rozczarowany. Zrób to, bo inaczej będę sądzić, że rzucasz słowa na wiatr :)

 • Prawdziwy ateista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2013 13:16 ~Prawdziwy ateista

  Bulwersant - widzę, że uważasz się za eksperta w dziedzinie tolerancji ? Nic bardziej mylnego. Jakim prawem pozwalasz sobie opiniować jakimi jesteśmy ludźmi ? Nie mam przyjemności cię znać, ani ty mnie, to samo sądzę o walczącym ateiście. Nawiasem mówiąc - co to jest " Szmotka "? Znam dużo wyrazów, którymi mógłbym nazwać osobę taką jak ty, ale jestem zbyt dobrze wychowany.

 • Anty PiS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2013 07:02 Anty PiS

  Zgłaszam doprokuratury tę paradę jako obrazę uczuć antyreligijnych i będę się domagał, żeby w państwie świeckim nie odbywały się takie wulgarne wiece.

 • bulwersant

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.03.2013 22:58 ~bulwersant

  Do dwóch panów ateistów !!!!!
  Jestem katoliczka i nigdy nie miałam problemów w relacjach z ludzmi innego wyznania lu bezwyznaniowców (ateistów).
  Mam przyjaciela ateistę ale w odróżnieniu od was jest porządnym człowiekiem i za to Go szanuję.Z waszych wypowiedzi wynika,że jesteście zwykłymi szmotkami i nie macie pojecia o tyolerancji.

 • Katamaran

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.03.2013 22:38 ~Katamaran

  Ateista Walczący~Ateista Walczący

  I z czego się cieszycie?, gdyby nie wiara i religia katolicka, to bysmy 500 lat temu polecieli na księżyc, a teraz to byśmy latali na inne gwiazdy...

  I co byś robił na tym księżycu ? Tam nie ma internetu, a nawet jak by był, to po pierwszej takiej działalności intelektualnej jak wyżej odłączyli by ci zasilanie. A potem wysłali by cię na inną, bardzo odległa gwiazdę gdzie nie dowiezli jeszcze komputerów. Wtedy miałbys dopiero kłopot. Pozdrowienia z Ziemi.

 • turek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.03.2013 20:12 ~turek

  http://www.youtube.com/watch?v=jTyt7AmLAyc

 • marcink

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.03.2013 19:45 ~marcink

  Abyście nie popełnili grzechu i nie sporządzili sobie podobizny rzezbionej, czy to w kształcie mężczyzny, czy kobiety 5 Mjż 4, 16

 • Prawdziwy ateista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.03.2013 19:38 ~Prawdziwy ateista

  Żeby tak zaraz na księżyc, to chyba nie, ale faktem jest, że kościół ma na sumieniu wielowiekowe opóźnianie postępu, popieranie zacofania oraz ciemnoty i zabobonów. Już nie wspomnę o tabunach " Czarownic " i " Czarowników " spalonych na stosach, ale miały miejsce przed wiekami próby zaprzeczania prawdom, głoszonym przez oświeconych uczonych. Giordano Bruno o mało nie zginął w lochach Inkwizycji, bo miał czelność poprzeć tezy Mikołaja Kopernika. Żeby przeżyć, musiał się ich wyprzeć.

 • Ateista Walczący

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.03.2013 19:03 ~Ateista Walczący

  I z czego się cieszycie?, gdyby nie wiara i religia katolicka, to bysmy 500 lat temu polecieli na księżyc, a teraz to byśmy latali na inne gwiazdy...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »