Informacje

03.01.2011 16:57 Modernizacja odłożona

Dworzec Zachodni został bez inwestora

SERWISY:

- PKP SA zrezygnowały z negocjacji z grupą Nexity, która miała budować nowy dworzec kolejowy Warszawa Zachodnia i zagospodarować tereny wokół niego - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik Grupy PKP Łukasz Kurpiewski.

W okolicach dzisiejszego Dworca Zachodniego, wzdłuż Alej Jerozolimskich, poza nowym dworcem miały powstać dziesięciopiętrowe biurowce o powierzchni użytkowej ok. 50 tys. metrów kwadratowych.

"Nie ma presji czasu"

- Na Dworcu Zachodnim nie ma dużego ruchu - jest to stacja przejazdowa, natomiast do pociągów wsiada tam niewiele osób. Dlatego ma tam powstać nieduży dworzec - wyjaśnił w rozmowie z PAP Łukasz Kurpiewski, rzecznik Grupy PKP.

- Nie ma presji czasu, ponieważ Dworzec Zachodni nie jest kluczowy ze względu na mistrzostwa Europy w piłce nożnej w 2012 r. - zaznaczył rzecznik.

Kolejarze szacują, że największą część ruchu podczas Euro 2012 przyjmą przebudowywane obecnie Dworzec Wschodni i przystanek Stadion, położony nieopodal Stadionu Narodowego. Prace na przystanku mają rozpocząć się i zakończyć w 2011 r. Trwa też czyszczenie Dworca Centralnego, który przed mistrzostwami przejdzie kosmetyczne poprawki.

Rozmowy spaliły na panewce

Kurpiewski wyjaśnił, że rozmowy zakończyły się, ponieważ nie przynosiły konkretnych ustaleń. Nie podał nowej daty rozpoczęcia prac. - Chcemy porządnie przygotować inwestycję, która będzie służyć kilkadziesiąt lat. Na razie zapraszamy do rozmów firmy, które mogą być zainteresowane tą inwestycją - powiedział.

Miał być na 2012 rok

Sprawa budowy nowego dworca ciągnie się od ponad dwóch lat. PKP SA i Nexity podpisały porozumienie w tej sprawie w kwietniu 2008 r. Początkowo planowano, że prace budowlane rozpoczną się w 2010 r. Pierwszy etap inwestycji miał być oddany w 2012 r.

Agata Hernik/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • yen

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2011 17:38 ~yen

  Mały ruch na Zachodnim? To jakiś żart! Zawsze jest tam mnóstwo ludzi do pociągów podmiejskich, a dla niedaleko położonych dzielnic to bardzo wygodna stacja do kursów dalekobieżnych.
  ALE nie ma ani jednego podjazdu dla wózków, nie ma informacji, na który peron wjeżdża jaki pociąg (numeracja torów zabija, a zapowiadających prawie w ogóle nie słychać), syf, brud, wysokie schody, oblepione ludźmi kasy. Wystarczy zadbać o ten dworzec i ludzie sami napłyną. Nikt z np. Bemowa czy Woli nie będzie jeździł na Centralny, jeśli można wsiąść na Zachodnim.

 • Faufal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.01.2011 12:56 Faufal

  "Nie ma presji czasu, ponieważ Dworzec Zachodni nie jest kluczowy ze względu na mistrzostwa Europy w piłce nożnej w 2012"

  Znaczy się co? Czy pan mnie insynuuje, że jak nie będziemy czegoś pokazywać na Ojro2012 to czekamy, aż się rozsypie? To po co w ogóle cokolwiek remontujemy, co nie jest pomiędzy hotelem Sobieski, a Stadionem?

  Czasem głupota ludzka jest powalająca. Im się wydaje, że fraza Euro2012, to takie magiczne abrakadabra, co wszystko wyjaśni, wszystkich ogłupi i wszystko załatwi. To już nawet nie głupota - to bezgraniczna bezczelność.

 • jarek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.01.2011 09:28 ~jarek

  Na dworcu Zachodnim ruch pasażerski jest dla tego mały, bo pociągi wyjeżdzające z Warszawy np do Krakowa na tej stacji się NIE ZATRZYMUJĄ !!!.

 • oburzona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.01.2011 09:05 ~oburzona

  ten dworzec to tragedia, on musi być chociaż odnowiony! tam strach po zmroku pojawić się ! kolejny typ z PKP do wywalenia! jak śmie mówić że nie jest to dworzec kluczowy!

 • m.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.01.2011 23:18 ~m.

  Ale nowina! Ktoś się łudził, że będzie inaczej?

 • 34all

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.01.2011 20:06 ~34all

  w podziemiach pod peronami można zamarznąć przy nie nie wielkich mrozach, o staniu na samym peronie można zapomnieć.

 • misiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.01.2011 19:34 ~misiek

  No jasne. Hala jest z lat 70., ale perony z lat 30. otwierał je jeszcze Prezydent Starzyński...

 • konrad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.01.2011 18:19 ~konrad

  Zmieńmy nazwę stacji na zachodnim niech będzie wschodni as na wsch. zach . Polak potrafi !!

 • elblążanin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.01.2011 18:14 ~elblążanin

  Barany z PKP,tuskokaczy włodarze 3 RP! Idioci,Dw.zachodni jest bardzo ważny dla tej części miasta-przesiadki między PKS,a pociągami regionalnymi, i SKM. Wyjdzcie z tych swoich jeb....ych limuzyn i przyjdźcie na Zachodni,to zobaczycie ilu się tam podróżnych przewija...

 • piotrek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.01.2011 17:43 ~piotrek

  "Na Dworcu Zachodnim nie ma dużego ruchu - jest to stacja przejazdowa, natomiast do pociągów wsiada tam niewiele osób. "

  Tak, to prawie takie tłumaczenie jak to, że tłok w pociągach to wina złych pasażerów, którzy uparli się w Nowy Rok po południu wrócić do domów.

  Na ten stacji jest mały ruch ponieważ:
  - po zmroku strach się tam pokazać
  - brak jakichkolwiek tablic pokazujących który pociąg ma wjechać na który peron
  - trzeba pokonywać duże odległości pieszo z przystanków autobusowych


  Sama stacja gdyby była "cywilizowana" była bardzo przydatna. Dla dzielnic takich jak Bemowo, Ochota, Ursus wygodniej byłoby tam dojechać niż zawsze do gnać do Centrum.

  Druga sprawa to ruch pociągów regionalnych - jest to duża stacja przesiadkowa pomiędzy pociągami oraz do komunikacji miejskiej.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »