Informacje

22.02.2011 21:19 Zmiany na kolei

Dworce będą ładniejsze,
ale bilety droższe

SERWISY:

11 grudnia kolejarze wprowadzają opłatę dworcową. Zarobione pieniądze przeznaczą na poprawę wyglądu i bezpieczeństwa dworców. Wzrosną ceny biletów.

- Opłata dworcowa, będzie kwotą, którą przewoźnicy albo budżet państwa będą płacili za utrzymanie dworców w Polsce. Problem polega na tym, że dziś nie płacą – mówi prezes nowej spółki Dworzec Polski Jacek Prześluga - Zwracam honor Kolejom Mazowieckim i Szybkiej Kolei Miejskiej. Pozostali duzi przewoźnicy batami zostali zmuszeni do podpisania ugody - dodaje.

Spółka zapewnia, że pieniądze przeznaczone wyłącznie na miejsca na utrzymanie i remonty dworców. Ma to sprawić, że w poczekalniach ma być ciepło, w toaletach czysto a w przejściach podziemnych jasno i bezpiecznie.

Przewoźnicy płacą gorsze

- Od 10 lat płaciło się śmieszne pieniądze w ramach opłaty za powierzchnie ogólnodostępne. Przykładowo w Lublinie ta opłata wynosiła 1,6 zł za metr kwadratowy. Realne koszty wynoszą 15,70 zł. Przewoźnicy udawali, że płacą prawdziwe pieniądze, a my udawaliśmy, że je utrzymujemy, czyścimy i remontujemy – podsumowuje Prześluga.

Przyznaje przy tym, że masa dworców jest zbędna, niekktóre trzeba zlikwidować i zastąpić nowoczesnymi wiatami zrobić z nich tzw. Stacje parasol. Część dworców musi znaleźć nowych najemców. Są też takie, jak Centralny, które mogą same na siebie zarobić.

- Funkcje kolejowe na dworcach będą ograniczane. Myślę np. o kasach. Więcej będziemy kupować przez internet, telefon komórkowy czy w pociągu – twierdzi Adrian Furgalski, ekspert ds. infrastruktury. – Ale proszę zwrócić uwagę, że inwestuje się w dworce jako ważne centra przesiadkowe, gdzie mamy szybką kolej, klasyczną i metro – dodaje i podaje przykład Austrii i Szwajcarii, gdzie część dworców wyburzono i zastąpiono zestandaryzowanymi stacjami. Zauważa jednak, że w Polsce wiele dworców ma wartość historyczną, architektoniczną.

Nie przestraszyć pasażerów

- Dzisiaj bałbym się wliczania opłaty dworcowej do biletów. Jeśli popatrzymy na jeden kurs sumy są niewielkie, ale jeżeli są to bilety miesięczne to większy wydatek. Poza tym będą rosnąć koszty dostępu do infrastruktury i energii elektrycznej. Mamy wspólny interes, żeby nie przestraszyć pasażerów – przestrzegał Adrian Furgalski.

Kolejarze wyliczyli, że potrzebują 135 mln zł na utrzymanie dworców. - Na razie niech spółka Dworzec Polski pokaże, że potrafi coś zrobić z dworcami i je utrzymać. Wtedy możemy podyskutować, czy przerzucić to na pasażerów. Na razie kwota 130 milionów złotych jest do udźwignięcia przez budżet państwa – podsumował Furgalski.

bako/ec

 

 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Bystry

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2011 16:01 ~Bystry

  A ja mam dość prostą i logiczną podpowiedź. Dworce kolejowe przeważnie znajdują się w dość atrakcyjnych miejscach z punktu widzenia potencjalnego inwestora (centrum miasta, dobra komunikacja itp). Może po prostu sprzedać dworce inwestorom/deweloperom którzy sobie w ich miejscu wybudują biurowiec czy centrum handlowe ale z zastrzeżeniem aby na parterze i podziemiach wybudował i przekazał w użytkowanie wieczyste dworzec kolejowy. Podobny schemat do tego który mamy na dworcu Warszawa-Wileńska aczkolwiek nie do końća ;)

  Tym sposobem mielibyśmy mały paradoks: wybudowane nowiutkie dworce kolejowe i nie dość, że PKP nie wydało by na budowę ani złotówki to jeszcze być może by zarobiło z racji sprzedaży gruntu. Do PKP należało by później tylko utrzymanie tego dworca-z tym sobie powinni już chyba poradzić, chociaż z nimi to nic nie wiadomo.

 • Pootas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2011 13:41 ~Pootas

  Heh,takie rzeczy jak tzw. "peronówki"nie są zupełnie niczym nowym.U nas funkcjonowało to przez dłuuugi czas i wszystko było w porządku...
  Tylko zasadnicza różnica do jasnej cholery wtedy jak wchodziłeś na dworzec to miałeś jedną osobę odpowiedzialną za nakręcania dworcowych zegarów,drugą za podlewanie kwiatków na peronach,trzecią od bagażu,itd.;itp...i za coś takiego to ja mogę płacić...ale za to co jest teraz-wykluczone.Sytuacja w spółkach kolejowych prowadzi do tego,że jeszcze ze dwie podwyżki i ludzie zaczną jeździć za tzw. "wziątki"czyli łapówki dla konduktorów.

 • JZa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2011 12:24 ~JZa

  Wypowiedzi osób które nie jeżdżą koleją nic nie wnoszą do dyskusji na temat opłakanego stanu dworców i pociągów. Zainteresujcie się lepiej stanem technicznym waszych samochodów i dróg. One również wymagają nakładów finansowych aby czuć się bezpiecznie w podróży.

 • Ann

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2011 11:44 ~Ann

  ~Kaśka
  Dokładnie ja będąc w UK spotkałam się także z takim czymś. Wchodzisz na peron tylko i wyłącznie jak masz bilet ewentualnie kupujesz wejściówkę za funta.
  Pomysł świetny, tylko trzeba jeszcze wziąć pod uwagę, że np. w Anglii cała infrastruktura kolejowa jest ogrodzona i monitorowana a u nas na taki zachodni możesz wejść z każdej strony nawet i po torach.

 • Ares2005

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2011 11:19 ~Ares2005

  Nie wystarczy wyremontować dworce, ale trzeba przegonić stamtąd meneli. Bo wystarczy, że dwóch takich wejdzie i cały dworzec śmierdzi...

 • Kaśka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2011 11:07 ~Kaśka

  a może wprowadzą opłaty peronowe- mieszkałam w Paryżu - tam tak jest- nikt z meneli nie łazi i nie syfi na peronach bo tam wchodzą tylko ci co mają bilet - są takie bramki jak w metrze- jak się chce kogoś odprowadzić pod same drzwi pociągu to kupuje się za euro wejściówkę i po sprawie. czysto i schludnie :)

 • dssss

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2011 10:09 ~dssss

  a wystarczyło zrobić modernizacje e-65 bez tuneli i innych pierduł dla wychylnego pudła którego i tak nie będzie. 5mld zł więcej tylko po to zostało wydane aby z gdańska do wawy jechało się 2:20 a nie 2:45. dla mnie zakup przez ic był jak najbardziej prawidłowy. to kretyni którzy podjeli decyzje przy modernizacji e-65 powinni być powieszeni za jajca. troche odbiegłem od tematu ale bardzo mnie taka rozrzutność pieniędzy, moich pienieędzy z podatków boli.

 • Ławeczka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2011 09:54 ~Ławeczka

  Muszę to dodać do mojej listy powodów ”dla czego nie korzystam z Polskich kolei „

 • smerf_maruda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2011 09:43 ~smerf_maruda

  Dworce mnie nie interesuja ale interesuje np papier toaletowy w ubikacjach w pociagach i woda biezaca, ktorej nie ma, ale za to po kostkach sie w niej stoi w pociagowuych sraczach. Jak puszczacie pociag znad morza do Krakowa TLK w ostatni weekend sierpnia to mzoe matoly otowrzycie wiecej niz dwie ubikacje na caly sklad - mammy wystawiac tylki lub inne czesci ciala za okna?

 • bank

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2011 09:37 ~bank

  07:45 ~Yami

  Na dzień dzisiejszy ceny biletów PKP są z kosmosu.
  W porównaniu do Warszawskiej Karty Miejskiej, która upoważnia do korzystania ze wszystkich środków transportu w Wawie bilet PKP jest w cenie drogiej warszawskiej taksówki.
  Współczucia dla tych co z kolei korzystać muszą.

  Kolego/Koleżanko - wpływy z biletów na komuniakcję miejską w Warszawie pokrywają jakies 30% kosztów utrzymania tejże. Zgadnij teraz kto płaci resztę i czy w przypadku np IC "ktoś" dopłaca do Twojej podróży czy też z tych biletów trzeba utrzymać firmę????

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »