Informacje

17.05.2013 16:00 metro i kolej

Dwie poważne inwestycje w wakacje. Kumulacja utrudnień?

SERWISY:

Dwie utrudniające życie warszawiakom inwestycje "nałożą" się na siebie w wakacje. Chodzi o remont mostu średnicowego i prace przy stacji metro Centrum. Utrudnienia są murowane, ale urzędnicy przekonują, że taka kombinacja nie musi wcale oznaczać spotęgowania problemów.

O tym, jak bardzo uciążliwe jest zamknięcie stacji w centrum miasta warszawiacy przekonali się w miniony poniedziałek. Przedłużyło się przejście tarczy TBM pod ziemią, a w komunikacji naziemnej zapanował chaos.

Podobnych utrudnień należy spodziewać się w wakacje, gdy na stacji Centrum istniejące tory I linii trzeba połączyć z tymi w tunelu technicznym, który wydrążyła tarcza "Anna”. A do tego ma dojść zapowiadany od dłuższego czasu przez kolejarzy remont mostu średnicowego.

Już się przygotowują

Prace na torach podmiejskich zaplanowano od 29 czerwca do 1 września (w przyszłym roku mają objąć tory dalekobieżne). Kolejarze z remontu nie zamierząją rezygnować, zaczęli już nawet przygotowania.

- Wykonawca jest już wybrany i prowadzi obecnie prace przygotowawcze. Rozkład jazdy, który zostanie wprowadzony od 29 czerwca, został już uzgodniony i będzie opublikowany z co najmniej 21 dniowym wyprzedzeniem - zaznacza Robert Kuczyński z PKP PLK. - Głównym zadaniem jest tzw. wymiana mostownic oraz innych elementów mostu, dzięki czemu zostanie wzmocniona trwałość obiektu i przywrócona prędkość 60km/h (obecnie jest 40 km/) - dodaje.

Nie będzie utrudnień?

Bez utrudnień oczywiście się nie obejdzie, ale jak już informowaliśmy, część pociągów podmiejskich ma kursować po układzie dalekobieżnym. Oznacza to, że będą przejeżdżać przez Dworzec Centralny (z pominięciem stacji Stadion, Powiśle, Śródmieście, Ochota). Niektóre pociągi podmiejskie jadące z zachodu, dojadą  tylko do stacji Warszawa Zachodnia, a jadące ze wschodu, do Warszawy Wschodniej. Wprowadzony ma być również ruch wahadłowy między Warszawą Zachodnią a stacją Warszawa Śródmieście. Pociągi dalekobieżne będą kursować przez Warszawę Gdańską.

Czy te dwie inwestycje nie powinny być rozdzielone w czasie? - Jeżeli chodzi o remont mostu, to linia średnicowa przebiega w poprzek linii metra, więc nie obawiamy się dużego wpływu tych utrudnień na siebie, ale oczywiście ogólnie to trochę pogorszy komunikację - mówi Tomasz Kunert, rzecznik miejskiego koordynatora remontów. - Pamiętajmy, że w czasie robót kolejarzy będą kursowały pociągi po torach dalekobieżnych. Poza tym w Al. Jerozolimskich jest silna komunikacja tramwajowa i autobusowa, to będzie też okres wakacyjny, gdy mniej osób korzysta z transportu publicznego - dodaje.

I zaznacza, że ratusz nie wyobraża sobie, by remont torów mógł być prowadzony poza okresem wakacyjnym. – Z kolei metro jeszcze nie zadeklarowało dokładnego terminu prac - zaznacza Kunert.

Bez metra od lipca?

Jak pisaliśmy przed kilkoma dniami, do łączenia peronów na stacji Świętokrzyska, AGP ma być gotowe w połowie czerwca, a sama praca zajmie około 2 miesięcy. Nie wiadomo jednak, czy do tego czasu uda się opracować projekt prac na stacji Centrum i uzyskać pozwolenia niezbędne do ich rozpoczęcia. Szanse są małe, bo z podanych terminów wynika, że projekt może powstać dopiero w połowie lipca, a pozwolenia raczej nie zostaną wydane "od ręki". Wyzwanie polega na tym, żeby prace na dwóch stacjach zgrać w czasie. Możliwe więc, że cała operacja zacznie się na przełomie lipca i sierpnia, kiedy kolejarze będą przynajmniej na półmetku swoich prac.

Od 1 czerwca wejdą w życie zmiany w komunikacji wymuszone oszczędnościami. Część linii będzie zawieszona, a inne, jak popularne 175 jadące przez centrum, będą jeździły rzadziej. Czytaj więcej o zmianach. - Ale w czasie prac wprowadzona będzie również komunikacja zastępcza - zaznacza Kunert.

TAK WYGLĄDAŁY UTRUDNIENIA W PONIEDZIAŁEK:

ran//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kkk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2013 14:29 ~kkk

  Na czas remontów powinni przywrócić bezpłatne parkowanie.

 • WD32

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2013 14:15 ~WD32  posejdonWT~posejdonWT

  Kolejne kłamstawa urzędników podległych Hannie. Już nie mogę o tym czytać, bo mnie zalewa... Kiedy ona zostanie wreszcie usunięta z urzędu??!!
  smart~smart
  To jest najlepsza Pani Prezydent Warszawy od wielu wielu lat. Wiem, że z nostalgia wspominasz swojego małego idola na tym stołku i wynosisz na piedestały, ale nic nie zmieni faktu, że był to najgorszy z najgorszych prezydentów na tym stołku. Nikt tak nie działał na szkodę tego miasta jak twój mały idolek.

  zxc~zxc

  Jeśli komuś nie podoba się praca obecnego prezydenta miasta, od razu jest zaszufladkowany jako wyznawca PISu? Drodzy fani Platformy Obywatelskiej, w d*** wam się poprzewracało i nie różnicie się kompletnie niczym od PISu. Razem macie 50% poparcia przy 30% frekwencji. Reszta Was nie potrzebuje!  ty chyba za dużo wymagasz od elektoratu PO ?
  nie jest tajemnica że Ci ludzie nie potrafią samodzielnie myśleć.

  Oni ślepo wierzą w to co jest napisane w internecie albo pokazane w tv , wierzą więc że każdy kto jest przeciw PO jest zwolennikiem PiSu , a przecież każdy myślący wie że to ta sama dżuma.

 • abc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.05.2013 22:25 ~abc

  Do Andy

  Andy jak budowali I linię metra istniała normalna komunikacja miejska działająca sprawnie pomimo budowy metra.
  Dziś ta komunikacja jest bardzo ograniczona i przeorganizowana bo mamy metro.
  Tylko że budowa drugiej linni powoduje paraliż działania tego co zostało z komunikacji miejskiej, paraliż pierwszej linni metra i paraliż ruchu prywatnego.
  pozdrawiam

 • abc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.05.2013 21:59 ~abc

  II linia metra i tak nie ruszy w tym terminie
  proponuję poczekać z zamknieciem stacji Centrum na czas wykończenia budowy stacji Świętokrzyska i pełnego otwarcia ulicy Marszałkowskiej. Co umożliwi płynny ruch na trasie zamknietego odcinka.

 • Rusyn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.05.2013 21:38 ~Rusyn

  Do jakiego tramwaju? Zobacz ile linii polikwidowała lub skróciła nasza kochana władzuchna.

 • Niki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.05.2013 13:32 ~Niki

  Ceny biletów od przyszłego roku podnoszą, a coraz więcej utrudnień. Zmniejszają częstotliwość kursowania komunikacji i zabierają połączenia. Jaka to jest logika. Jakby mniejsze zarobki mieli prezesi, to by na wszystko wystarczyło. Za co my płacimy!!!!!!!!!!! Chore to wszystko jest!!!!!!!!!

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2013 20:20 ~jar

  WIDAĆ ŻE NIE MACIE POJĘCIA O BUDOWNICTWIE,ALE WIĘKSZOŚĆ TO PRZYJEZDNI PRACOWNICY BIUROWI,WIĘC PSIOCZCIE SOBIE SŁOJE "INRZYNIEROWIE" TYLKO TO POTRAFICIE...........(jak by jeden z drugim miał pojęcie,to wiedziałby że na utrudnienia i roboty w tym samym czasie składa się wiele czynników)!

 • łysy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2013 16:53 ~łysy

  Drodzy dziennikarz TVN Warszawa - drążcie tematy :
  1. "ZNACZY BUDUJE SIĘ METRO BEZ PLANÓW i BEZ POZWOLEŃ? I kto komu ma wydać te pozwolenia? Ratusz ratuszowi? "
  2. Tunel Wisłostrady - do czerwca niedaleko a w temacie cisza.

 • olalalala

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2013 15:40 ~olalalala

  Cytat " AGP ma być gotowe w połowie czerwca, a sama praca zajmie około 2 miesięcy. Nie wiadomo jednak, czy do tego czasu uda się opracować projekt prac na stacji Centrum i uzyskać pozwolenia niezbędne do ich rozpoczęcia. Szanse są małe, bo z podanych terminów wynika, że projekt może powstać dopiero w połowie lipca, a pozwolenia raczej nie zostaną wydane "od ręki".
  ZNACZY BUDUJE SIĘ METRO BEZ PLANÓW i BEZ POZWOLEŃ? I kto komu ma wydać te pozwolenia? Ratusz ratuszowi?
  Pani walc. Niech pani spada z Warszawy bo każdy dzień pani rządów to kolejny krok ku upadłości miasta.

 • Andy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2013 12:55 ~Andy

  Ludzie co z wami? Redaktorzy to samo! Jak budowali 1 linię metra artykuły nie miały pretensjonalnego wydźwięku "totalny paraliż w mieście" tylko "już za kilka lat pojedziemy metrem do centrum". Wszyscy jakoś to przeżyli i się cieszyli z otwarcia pierwszej linii. A dzisiaj? Naprawdę przesiadka do tramwaju was przerasta???

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »