Informacje

08.01.2019 16:56 we włochach i w wawrze

Dwie nowe stacje badają jakość powietrza w Warszawie

SERWISY:


Z początkiem roku zaczęły działać dwie nowe stacje pomiaru jakości powietrza. Nowe urządzenia stanęły w Wawrze i we Włochach. Warszawiacy mogą sprawdzać poziom smogu w pięciu lokalizacjach.

Stacje stanęły przy ulicy Chrościckiego 16/18 oraz Bajkowej 17/21. O uruchomieniu nowych urządzeń pierwsza napisała "Gazeta Stołeczna".

Te informacje potwierdziła nam Katarzyna Pirowska z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Po konsultacjach

Jak podkreśliła, lokalizacje stacji zostały przeanalizowane i zaproponowane przez niezależnych ekspertów, m.in. z Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego oraz Instytutu Podstaw Inżynierii Środowiska PAN z Zabrza.

- Zmiany były również konsultowane z działającymi w Warszawie organizacjami społecznymi zajmującymi się problematyką jakości powietrza - dodała Pirowska.

W nowych stacjach jest automatyczny pomiar pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5, czyli głównych składników smogu. Ponadto, manualnie można tam zbadać poziomy benzo(a)pirenu i metali ciężkich, takich jak arsen, kadm, nikiel, ołów w pyle.

- Dodatkowo na stacji Warszawa-Chrościckiego mierzone są: ozon, dwutlenek siarki, tlenek azotu, dwutlenek azotu - podsumowuje przedstawicielka GIOŚ.

Jedna stacja się zepsuła

Aktualnie na terenie Warszawy działa sześć stacji pomiaru jakości powietrza. Oprócz dwóch nowych urządzeń działają także te starsze: na Ursynowie (przy ulicy Wokalnej 1), Targówku (Kondratowicza 8) i Ochocie (al. Niepodległości 227) i Bielanach (Tołstoja 2).

Pod koniec grudnia na tvnwarszawa.pl informowaliśmy o przestoju w działaniu stacji przy al.Niepodległości. Doszło wtedy do awarii transmisji danych. Usterka została już usunięta.

Natomiast w kwietniu pisaliśmy o wyłączeniu stacji pomiarowej przy ulicy Marszałkowskiej. Przyczyną było - jak mówił wtedy Tomasz Klech z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska - niedostosowanie sprzętu do obecnych wymagań jakościowych. - Kiedy kupowaliśmy go w 2012 roku, były trochę inne wymagania. Nie trzeba było stosować tak dużej liczby dodatkowych urządzeń - poinformował. Dodał, że obecnie jest to już wymagane, a na montaż dodatkowego sprzętu nie ma miejsca.

 

 

150 urządzeń dla stolicy i okolicy

Własny system kontroli jakości powietrza chce wprowadzić miasto. Inwestycja ma jednak opóźnienie. W listopadzie przełożono przetarg na zakup 150 urządzeń do badania jakości powietrza. 100 z nich ma pojawić się w Warszawie, a 50 - w podwarszawskich gminach.

Pierwotnie przetarg miał zostać ogłoszony w 2018 roku. Ostatecznie odbyć ma się w tym.

Jak tłumaczyła Dominika Wiśniewska z wydziału prasowego ratusza, przesunięcie terminu wynika z "testowania niskobudżetowych mierników, które są dostępne na rynku". - Dzięki przeprowadzeniu pilotażu mogliśmy określić, jakie wymagania muszą spełnić nowo zakupione urządzenia - podkreślała urzędniczka.

ml/b/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Air Man

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2019 17:50 ~Air Man

  ile to cudo kosztowało, na każdym przystanku powinien być taki czujnik i po przekroczeniu dopuszczalnego poziomu powinien zapalać się na czerwono z migającym napisem baranie zostaw samochód nie trój siebie i innych

  a to coś mierzy tylko nie wiadomo co i poco

 • wola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2019 11:26 ~wola

  mieszkańcy Woli, szczególnie w okolicach Wolska, Skierniewicka, Górczewska, Młynarska też chcieli by mieć taką stację w tym kwadracie nie ma czym oddychać, oczy szczypią od zanieczyszczeń

 • iza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2019 10:19 ~iza

  a dlaczego nie ma pomiarów w centum miasta (np. przy rotundzie) i na Pradze np. Targowa i Grochowska? boją się o wyniki ?

 • Zajezdnia Wola 04

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2019 07:17 ~Zajezdnia Wola 04

  Realista~Realista

  ...Wystarczy porównać poziom zanieczyszczenia w dni kiedy samochodów jest na ulicach mało i w dni kiedy jest dużo. Wnioski będą proste. Niestety potrzeba do tego pomyślunku na elementarnym poziomie i zmiany mentalności.

  Tylko nikt na to się nie zgodzi. Z wiadomych powodów.

 • Konrad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2019 06:56 ~Konrad

  Kolejarze planują wycinkę 750 drzew. Nowych nie posadzą, bo nie muszą

 • locilolek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2019 06:42 ~locilolek


  Tom~Tom

  Za ok. 60% zanieczyszczeń w stolicy odpowiadają samochody. Dziennie Warszawę pokonuje milion aut.

  Problem jest do rozwiązania, ale potrzeba zmiany mentalności, i co najważniejsze, priorytetów.

  Mamy ponadto jedne z najtańszych parkingów w Europie, zero tzw. zielonych stref (które powstają chociażby w Krakowie) oraz brak jakichkolwiek ograniczeń dot. wjazdu do centrum.
  gaga~gaga

  nie kłam. Samochody to pestka, zobacz latem. Odpowiada palenie w piecach w okolicznych dziurach, co nawiewa do Warszawy, ale w samej lewobrzeznej Warszawie smog jest nieznaczny, pył wisi od Powiśla w dół przez Pragę, bo nisko. Kiedy troche wieje, smogu nagle nie ma. Wysiądź w takiej Zielonce i powąchaj, wciągnij ten dym w nozdzza. Na skarpie tego nie ma w Warszawie. A jesli troche, to podziekuj HGW, bo notorycznie od lat zwezała ulice, przez co samochody stoja w korkach i wydalają spaliny, stojąc.  Co prawda na ulicy można spotkać smrodzącego albo dymiącego diesla, ale to co się dzieje z powietrzem kiedy zaczyna się robić zimno woła o pomstę do nieba. Żadnego samochodu w zasięgu wzroku a smród taki że wytrzymać nie można i tylko nawiew w aucie zamknąć i przejechać jak najszybciej.
  To palenie w piecach śmieciowym opałem jest odpowiedzialne za stan powietrza jaki mamy a nie ruch kołowy.

 • gaga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2019 02:58 ~gaga

  Tom~Tom

  Za ok. 60% zanieczyszczeń w stolicy odpowiadają samochody. Dziennie Warszawę pokonuje milion aut.

  Problem jest do rozwiązania, ale potrzeba zmiany mentalności, i co najważniejsze, priorytetów.

  Mamy ponadto jedne z najtańszych parkingów w Europie, zero tzw. zielonych stref (które powstają chociażby w Krakowie) oraz brak jakichkolwiek ograniczeń dot. wjazdu do centrum.

  nie kłam. Samochody to pestka, zobacz latem. Odpowiada palenie w piecach w okolicznych dziurach, co nawiewa do Warszawy, ale w samej lewobrzeznej Warszawie smog jest nieznaczny, pył wisi od Powiśla w dół przez Pragę, bo nisko. Kiedy troche wieje, smogu nagle nie ma. Wysiądź w takiej Zielonce i powąchaj, wciągnij ten dym w nozdzza. Na skarpie tego nie ma w Warszawie. A jesli troche, to podziekuj HGW, bo notorycznie od lat zwezała ulice, przez co samochody stoja w korkach i wydalają spaliny, stojąc.

 • Realista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2019 22:52 ~Realista

  Tom~Tom

  Za ok. 60% zanieczyszczeń w stolicy odpowiadają samochody. Dziennie Warszawę pokonuje milion aut.

  Problem jest do rozwiązania, ale potrzeba zmiany mentalności, i co najważniejsze, priorytetów.


  Problemem nie rozwiązania jest pisanie bzdur w internecie. Wystarczy porównać poziom zanieczyszczenia w dni kiedy samochodów jest na ulicach mało i w dni kiedy jest dużo. Wnioski będą proste. Niestety potrzeba do tego pomyślunku na elementarnym poziomie i zmiany mentalności.

 • Marian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2019 20:58 ~Marian

  Stacja na Bajkowej zmierzy ostatnie osiągnięcia Czaskoskiego w dziedzinie budowania spowalniaczy i Tempa 10 w Wawrze.

 • ech

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2019 19:37 ~ech

  Stacji w Wawrze, to nawet nie warto uruchamiać, z dwóch powodów:
  - wszelkie wskaźniki będą ZAWSZE maksymalnie przekroczone
  - gdy tylko jakość powietrza zaczyna być bardzo zła, "nagle" większość stacji nie podaje w ogóle wyników do bazy internetowej
  Taka NORMA ....

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »