Informacje

06.04.2012 18:08 spór o system informacji

Dwie linie metra, dwa wzory oznakowania: "To konieczne"

SERWISY:


Metro Warszawskie broni decyzji o przetargu na projekt oznakowania w II linii metra. - Chcieliśmy rozszerzyć system obowiązujący na I linii, ale warunki zaproponowane przez jego projektanta były nie do zaakceptowania. Przetarg był konieczny - argumentuje spółka.

Dwie linie metra - dwa systemy oznakowania. Tak ma być już niedługo w Warszawie. Decyzja o wprowadzeniu nowego oznakowania dla II linii, zamiast adaptacji starego, wywołała protest projektantów i architektów.

Cztery organizacje w liście przesłanym do prezesa Metra Warszawskiego domagały się unieważnienia przetargu i wdrożenia na II linii metra istniejącego systemu, który uznali za estetyczny, ponadczasowy i funkcjonalny.

Tę ocenę podzielili internauci, którzy wzięli udział w sondzie na tvnwarszawa.pl – 73 procent z nich uznało, że stare istniejące oznakowanie należy rozwijać na II linii.

Pieniądze i kolory

Metro Warszawskie potwierdza, że od dawna prowadziło negocjacje z autorem tablic dla I linii, Ryszardem Bojarem.

- Zaproponowaliśmy przejęcie praw autorskich do systemu, co dawałoby możliwość jego rozwijania na II linii, ale nie rozmowy nie przyniosły skutku. Pan Bojar zaproponował niebagatelną kwotę 900 tys zł, które podczas negocjacji udało się zbić do 200 tys zł (plus VAT). Ale projektant doszedł do wniosku, że z umowy miały być wyłączone prawa do kolorystyki, na co nie mogliśmy się zgodzić – wyjaśnia Krzysztof Malawko, rzecznik Metra Warszawskiego.

ZTM żądał przetargu

- ZTM zażądał od nas wdrożenia procedury przetargowej, zgodnie z prawem o zamówieniach publicznych. Jako reprezentujący zamawiającego, po otrzymaniu pisemnej decyzji, zorganizowaliśmy przetarg. W takim przypadku nie możemy wprowadzić innej procedury, dając wyłączność jednemu podmiotowi – tłumaczy Krzysztof Malawko i dodaje, że Ryszard Bojar mógł, jak inni projektanci, stanąć do przetargu.

- To niepoważne. Strzeliłbym sobie w stopę, zanegowałbym sens kilkunastu lat własnej pracy – ripostuje w rozmowie z tvnwarszawa.pl Bojar.

Na prawną konieczność przetargu powołuje się także ZTM. – Ze względu na obowiązujące nas prawo o zamówieniach publicznych, które wprowadziło limity na zamówienia z wolnej ręki, nie było innej możliwości prawnej – wyjaśnia Igor Krajnow z ZTM i dodaje, że oba systemy będą "kompatybilne".

4 firmy w przetargu

O stworzenie systemu informacyjnego dla II linii metra walczą cztery firmy. Najtańsza oferta opiewa na około 100 tysięcy złotych. Jeśli spełni wszystkie formalne wymogi, tyle wyda miejska spółka na opracowanie nowego oznakowania.

Jego wdrożenie to oddzielny koszt. Ten jeszcze nie jest znany.

Piotr Bakalarski//mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • olaf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.06.2013 18:33 ~olaf

  Ci kretyni zamówili projekt graficzny, wdrożyli go i nie zadbali o to, żeby mieć pełnię praw autorskich? O rety.

 • edi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.04.2012 20:28 ~edi

  Ale problem macie za 4,500 zl zaprojektuje wam system oznakowan na wzor Londondynskiego metra, jedno przeciecie lini + dojazd na Prage.
  Fajerwerki na otwarcie w cenie.!

 • olek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.04.2012 19:21 ~olek

  Mapki wiszące na stacjach I linii pokazują jakieś tory kolejowe w Warszawie po których nie jeżdżą pociągi pasażerskie. Po co to komu?

 • paskud

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2012 22:03 ~paskud

  Liliana~Liliana

  Potrzebny jest nowy system nie tylko dla nowej linii, ale i dla starej. Te oznaczenia w wagonach są po prostu beznadziejne i do niczego nieprzydatne! Odwiedziłam kilka stolic europejskich, które mają metro i w żadnej nie ma tak beznadziejnych schematów tras metra, jak w Warszawie! Zero informacji o ważnych obiektach czy zabytkach, zero informacji o przesiadkach na dworzec czy lotnisko! Kto to projektował? Chyba faktycznie jakiś "artysta", bo z porządnym planem komunikacji nie ma to nic wspólnego.  Witam,

  bardzo podoba mi się twoja wypowiedź.

  1. Lotnisko

  - głupi niebieski kawałek metalu z logo samolotu obok numeru linii autobusowej, lub tramwajowej, przy wyjściu z metra, na przystanku, czy na "rozpisce linni metra, tramwaju itp.. ułatwił by ludziom życie.

  - brakuje oznaczeń na głównych trasach, skrzyżowaniach itp.

  2. Zabytki

  - nigdy nie widziałem w Warszawie tabliczki, jak dojechać do zabytków lub innych miejsc atrakcyjnych, za to jak dojechać do restauracji albo centrum handlowego, które o dziwo widać z 20km to już nie ma problemów...

 • szok

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2012 19:31 ~szok

  W starej linii i nowej powinny być oznaczenia o WSZYSTKICH stacjach, a nie tylko informacja gdzie się łączą. Osoba będąca pierwszy raz w Warszawie dowie się od kogoś, że ma dojechać na Ursynów. Wsiadając przy stadionie dojedzie Świętokrzyskiej i będzie szukać, w którą stronę jest Ursynów...

 • Liliana

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2012 18:39 ~Liliana

  Potrzebny jest nowy system nie tylko dla nowej linii, ale i dla starej. Te oznaczenia w wagonach są po prostu beznadziejne i do niczego nieprzydatne! Odwiedziłam kilka stolic europejskich, które mają metro i w żadnej nie ma tak beznadziejnych schematów tras metra, jak w Warszawie! Zero informacji o ważnych obiektach czy zabytkach, zero informacji o przesiadkach na dworzec czy lotnisko! Kto to projektował? Chyba faktycznie jakiś "artysta", bo z porządnym planem komunikacji nie ma to nic wspólnego.

 • Dyzio M

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2012 18:15 ~Dyzio M

  Bagiet~Bagiet

  Od podstawówki wiadomo, że na mapie zachód jest po lewej, a wschód po prawej stronie - Dlaczego na tym schemacie Rondo Daszyńskiego jest po prawej?!


  Bagiet masz rację. To jest skandal )))
  Kabaty są na południu, więc nazwa powinna być na dole. Dlaczego jest po lewej.
  A rondo Daszyńskiego jest okrągłe, więc powinno być na środku.

 • bicz na idiotów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2012 15:41 ~bicz na idiotów


  Bagiet~Bagiet

  Od podstawówki wiadomo, że na mapie zachód jest po lewej, a wschód po prawej stronie - Dlaczego na tym schemacie Rondo Daszyńskiego jest po prawej?!
  Kyok~Kyok

  Naprawdę? A co jak znak będzie na południowej ścianie? Wtedy masz Rondo Daszyńskiego po prawej. Ominąłeś jedne zajęcia w podstawówce...

  Boże widzisz i nie grzmisz!! kara śmierci za PUSTY ŁEB!

 • LLU

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2012 14:12 ~LLU

  hahaahha ale długa ta wasza linia II . hahaha smieszne :)) moj gorod za domem jest wekszy :)

 • Konrad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2012 10:19 ~Konrad

  Bagiet~Bagiet

  Od podstawówki wiadomo, że na mapie zachód jest po lewej, a wschód po prawej stronie - Dlaczego na tym schemacie Rondo Daszyńskiego jest po prawej?!


  Władze miasta tego nie wiedziały...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »