Informacje

14.04.2018 17:24 konwencja po i nowoczesnej

Dwa palce wyciągnięte w górę. "Warszawa musi być miastem otwartym"

SERWISY:

Liderzy PO i Nowoczesnej zapowiedzieli podczas sobotniej konwencji, że wystartują wspólnie w wyborach samorządowych pod nazwą "Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska". Kandydat na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski zaprosił między innymi do współpracy ruchy miejskie.

Lider PO Grzegorz Schetyna podkreślił, że to nie jest "formalne zjednoczenie". - To jest zjednoczenie programowe, pomysł na wspólnotę naszych działań, aktywności, na to, żebyśmy mogli dać Polakom nadzieję - powiedział.

Lista postulatów

- Nadzór nad praworządnością i przejrzystość procedur, liberalne wartości w obszarze jakości życia i kultury, poszukiwanie nowych inwestycji, rozwój partnerstwa publiczno-prywatnego, usprawnienie administracji samorządowej, poprawa stanu środowiska naturalnego i jakości powietrza oraz rozwój transportu publicznego, mądre planowanie przestrzenne, a także pomoc rodzinom "w opiece nad dziećmi, osobami starszymi i osobami niepełnosprawnymi - to elementy koalicyjnego programu dla samorządów, które wymieniła szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

PO i Nowoczesna zaprezentowały w sobotę porozumienie wyborcze dla Mazowsza, które ma objąć między innymi wspólne listy do sejmiku wojewódzkiego oraz kandydatów na prezydentów miast.

Lider PO zwrócił uwagę, że w tym roku obchodzimy 100-lecie niepodległości. "I co może być piękniejszego, jaki piękniejszy hołd, prezent historii możemy dzisiaj przygotować, jak możemy uczcić dzień odzyskania niepodległości, pamięć Józefa Piłsudskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wincentego Witosa niż wygrać w stulecie niepodległości? Zrobimy to" - obiecał szef PO. Zapowiedział, że PO i Nowoczesna będą też szukać porozumienia z innymi środowiskami wolnościowymi i prodemokratycznymi.

Liderka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer przekonywała, że samorządy to wielki sukces Polski, ponieważ to one potrafią skutecznie pozyskać środki europejskie i dbać o lepszą jakość życia swoich mieszkańców. - Samorząd to bliskość z ludźmi i ich problemami, to codzienne wsłuchiwanie się w głos Polaków i aspiracji, jakie mają, a nie działanie wbrew nim, jak robi to PiS. Samorząd to codzienna praca, a nie awanturnictwo, które proponuje nam w kraju partia Jarosława Kaczyńskiego - powiedziała szefowa Nowoczesnej. Podkreśliła, że najbliższe wybory "będą najważniejszym od lat plebiscytem".

Dwa palce w górze

Liderzy obu formacji odsłonili następnie nazwę komitetu, który zostanie zarejestrowany w jesiennych wyborach samorządowych. Będzie to "Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska". Elementem logo jest gest zwycięstwa - dwa palce wyciągnięte w górę. "Tworzymy jeden komitet, wspólne listy, będziemy wspólnie startować w tych wyborach" - oświadczył szef mazowieckiej PO Andrzej Halicki.

Poinformował, że koalicja ma charakter ogólnopolski, a w sobotę "skonkretyzowała się w pierwszym regionie". Podkreślił, że oba ugrupowania chcą iść drogą Platformy z 2006 roku, która odniosła wówczas swoje pierwsze zwycięstwo wyborcze, właśnie w wyborach do sejmików, a Hanna Gronkiewicz-Waltz została prezydentem Warszawy.

Koalicja obejmie między innymi wspólne listy do sejmików (w Warszawie również do rady miasta i rad dzielnic), a także kandydatów na włodarzy miast. W stolicy wystartują wspólnie Rafał Trzaskowski z PO jako kandydat na prezydenta i Paweł Rabiej z Nowoczesnej (ewentualny przyszły wiceprezydent). W Radomiu i Płocku Nowoczesna poprze dotychczasowych, wywodzących się z Platformy, gospodarzy: Radosława Witkowskiego i Andrzeja Nowakowskiego. W Siedlcach kandydatką opozycji będzie lekarz Magdalena Daniel z Nowoczesnej, w Ciechanowie - b. prezydent tego miasta Waldemar Wardziński (PO), a w Ostrołęce - lokalny działacz PO Mariusz Popielarz.

"Musi być miastem otwartym"

Rafał Trzaskowski opowiedział się podczas sobotniej konwencji za Warszawą "nowoczesną i obywatelską", która jest "blisko wykluczonych, blisko mniejszości". - Warszawa musi być miastem otwartym, tolerancyjnym, dynamicznym, przyjaznym, blisko obywateli, na wyciągnięcie ręki - podkreślał. - A jak rozmawiamy z ludźmi młodymi, oni po prostu mówią, że Warszawa powinna być bez obciachu, powinna być fajna. I te dwa słowa z leksykonu ludzi młodszych są niesłychanie istotne i dlaczego musimy wygrać w Warszawie – dodał kandydat na prezydenta stolicy.

Wyraził nadzieję, że do koalicji dołączą także inne partie czy ruchy miejskie. "Zapraszajmy ich do współpracy, żeby zjednoczona opozycja była jak najsilniejsza, jak najszersza, bo to nam zapewni absolutne zwycięstwo w wyborach samorządowych i później w wyborach parlamentarnych" - zachęcał Trzaskowski.

Kandydat na wiceprezydenta Warszawy Paweł Rabiej (Nowoczesna) powiedział, że pokochał logo koalicji PO i Nowoczesnej "od pierwszego spojrzenia", ponieważ zawiera symbol zwycięstwa. "Tym znakiem posługiwał się Winston Churchill, ale to także znak wolności, którym posługiwał się Lech Wałęsa. I to zwycięstwo dzięki koalicji obywatelskiej wspólnie osiągniemy" - zapowiedział polityk Nowoczesnej.

Główne zdjęcie: Jacek Turczyk/PAP

PAP/ran/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • nemesis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.04.2018 09:36 ~nemesis

  Dosyć tego! Przez ostatnie kadencje niszczycie i demolujecie Warszawę.

  Działacie wbrew interesom zwykłych mieszkańców a wyłącznie na rzez wielkich korporacji, deweloperów, wyłudzaczy roszczeń.

  W Warszawie brakuje bieżącej wody, kanalizacji, sieci ulic. Zamiast lokalnych ulic budujecie dwupasmowe szosy. Lokalne ulice w śródmieściu zwężacie, niszczycie miejsca parkingowe. Budujecie drogii rowerowe kosztem chodników, jezdni i trawników.

  Skracacie linie autobusowe, zmuszacie do idiotycznych przesiadek. Likwidujecie równoległe połączenia (autobus metro, autobus tramwaj), przenosicie pętle, bezsensownie przenosicie przystanki.

  Nie dbacie o stan nawierzchni jedni co przekłada się na tragiczny bilans wypadków.
  Działacie w interesie deweloperów, więc nie dbacie o plany zagospodarowania. Szkół powstaje garstka, deweloperzy śmieją sie dotychczasowym mieszkańcom w nos i niszczą ich dotychczasową okolicę.

  Jednym słowem robicie wszystko by ludziom utrudnić życie.

  Dlatego my pokażemy wam jeden, środkowy palec w górę.

 • Wprost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2018 20:12 ~Wprost  wesoły lewak~wesoły lewak

  Hehehe ile trolli opłacanych przez wierchuszkę z Nowogrodzkiej.

  PiS co prawda wygrał w Polsce ale nigdy w Warszawie. Tym razem będzie tak samo.

  A najlepszym przykładem jest to że musieliście zabrać plac Piłsudskiego pod pomniki bo wiecie że tu nie wygracie i nie moglibyście ich postawić za zgodą "waszych" władz Warszawy.

  I nie nie łykam bzdur z "96 miesięcznicą"
  Wprost~Wprost

  Przypomnij sobie referendum z 2013, które PO zamiatało pod dywan jak mogło. Ponad 90& było ZA ODWOŁANIEM PO. To że media i koledzy ci podpowiadają, że PO ma tu duże poparcie nie znaczy, że tak jest.

  PS. "Hehehe", ile ty masz lat!? 12? Tylko dzieciaki taki piszą.
  wesoły lewak~wesoły lewak

  Mam prawo pisać jak chce i nic Ci do tego, zaś co do referendów, jedno było nie ważne bo może i 90% było za, ale poszło tylko trochę pieniaczy i nie było odpowiedniej frekwencji, był też plan i na drugie ale zebrano ledwie wystarczającą ilość podpisów za jego realizacją po czym się wycofano.
  Spójrzcie na ten portal. w 2 milionowym mieście 20 kilka komentarzy przeciwko Trzaskowskiemu. No to się dopiero nazywa "głos ludu". Z resztą co do poparcia poszczególnych partii w wyborach w Warszawie to te informacje są przecież jawne. Widać jaka dzielnica jak głosowała. Tu większość miała PO.

  Trochę pieniaczy!? Serio!?

  "Zabrakło 45 698 głosów, żeby odwołać Gronkiewicz-Waltz", nawet tutaj tak pisano. Ledwo się babie udało. A PO robiło wszystko, żeby zasiać dezinformację i chować to referendum.

  A jeśli sądzisz o poparciu Trzaskowskiego na podstawie mediów, które mu sprzyjają... :D To pooglądaj TVP - okaże się, że 100% jest za PiS. To tak nie działa. "Hehehe"

 • rebortos

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2018 17:59 ~rebortos

  PO się kompromituje wystawiając Trzaskowskiego.
  Nic nie znacząca postać dla Warszawy !
  PO nie ma szans na wygraną.
  Nie znam nikogo z mojej rodziny kto poparł by te mizerne ugrupowanie.

 • dadada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2018 17:01 ~dadada

  To jeszcze są tacy co wierzą w te rozbujane chorągiewki, bujające w obłokach z PO? :)
  PiS miało Wyborcze propozycje to Schetyna też szczekał że to z palca wyssane że głupi polacy wierzą, PiS spełnił obietnice wyborcze to PO my zrobimy te plany na które się sprzeciwialismy kiedyś, teraz lepiej :) hahahahaha:):):) I tak ze wszystkim jest! Tylko teraz żaden nie pamięta tych słów i chowa się jak ktoś spyta;)
  A może w końcu ktoś rozliczy z obietnic wyborczych PO? :) Czemu o tym cisza:)
  Wystarczyło 2 lata i na wszystko są pieniądze co za PO było czymś niedopomyślenia, zmyślonymi bajkami przed wyborami:)

 • wesoły lewak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2018 16:46 ~wesoły lewak


  wesoły lewak~wesoły lewak

  Hehehe ile trolli opłacanych przez wierchuszkę z Nowogrodzkiej.

  PiS co prawda wygrał w Polsce ale nigdy w Warszawie. Tym razem będzie tak samo.

  A najlepszym przykładem jest to że musieliście zabrać plac Piłsudskiego pod pomniki bo wiecie że tu nie wygracie i nie moglibyście ich postawić za zgodą "waszych" władz Warszawy.

  I nie nie łykam bzdur z "96 miesięcznicą"
  Wprost~Wprost

  Przypomnij sobie referendum z 2013, które PO zamiatało pod dywan jak mogło. Ponad 90& było ZA ODWOŁANIEM PO. To że media i koledzy ci podpowiadają, że PO ma tu duże poparcie nie znaczy, że tak jest.

  PS. "Hehehe", ile ty masz lat!? 12? Tylko dzieciaki taki piszą.


  Mam prawo pisać jak chce i nic Ci do tego, zaś co do referendów, jedno było nie ważne bo może i 90% było za, ale poszło tylko trochę pieniaczy i nie było odpowiedniej frekwencji, był też plan i na drugie ale zebrano ledwie wystarczającą ilość podpisów za jego realizacją po czym się wycofano.
  Spójrzcie na ten portal. w 2 milionowym mieście 20 kilka komentarzy przeciwko Trzaskowskiemu. No to się dopiero nazywa "głos ludu". Z resztą co do poparcia poszczególnych partii w wyborach w Warszawie to te informacje są przecież jawne. Widać jaka dzielnica jak głosowała. Tu większość miała PO.

 • Cywil

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2018 14:06 ~Cywil

  Miasto otwarte - miasto, które na czas konfliktu zbrojnego zostało ogłoszone, przez organy sprawujące nad nim władzę, miastem niebronionym.

 • wola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2018 12:31 ~wola

  Warszawa to nie Słupsk.

 • Wprost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2018 12:29 ~Wprost

  wesoły lewak~wesoły lewak

  Hehehe ile trolli opłacanych przez wierchuszkę z Nowogrodzkiej.

  PiS co prawda wygrał w Polsce ale nigdy w Warszawie. Tym razem będzie tak samo.

  A najlepszym przykładem jest to że musieliście zabrać plac Piłsudskiego pod pomniki bo wiecie że tu nie wygracie i nie moglibyście ich postawić za zgodą "waszych" władz Warszawy.

  I nie nie łykam bzdur z "96 miesięcznicą"

  Przypomnij sobie referendum z 2013, które PO zamiatało pod dywan jak mogło. Ponad 90& było ZA ODWOŁANIEM PO. To że media i koledzy ci podpowiadają, że PO ma tu duże poparcie nie znaczy, że tak jest.

  PS. "Hehehe", ile ty masz lat!? 12? Tylko dzieciaki taki piszą.

 • wesoły lewak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2018 10:58 ~wesoły lewak

  Hehehe ile trolli opłacanych przez wierchuszkę z Nowogrodzkiej.

  PiS co prawda wygrał w Polsce ale nigdy w Warszawie. Tym razem będzie tak samo.

  A najlepszym przykładem jest to że musieliście zabrać plac Piłsudskiego pod pomniki bo wiecie że tu nie wygracie i nie moglibyście ich postawić za zgodą "waszych" władz Warszawy.

  I nie nie łykam bzdur z "96 miesięcznicą"

 • kandydat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2018 10:54 ~kandydat

  Rabiej: Założę się o skrzynkę ośmiornic, że Platforma nie wygra wyborów w Warszawie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »