Informacje

16.01.2012 21:19 nadal protestują i zbierają podpisy

"Dwa miliony na czterech śpiących to hańba"

SERWISY:

 

Już ponad 4 tysiące podpisów zebrali przeciwnicy powrotu pomnika Braterstwa Broni na Pragę. Przedstawiciele komitetu społecznego sprzeciwu podkreślają również, że wydawania publicznych pieniędzy na renowację pomnika, to wyrzucanie ich w błoto. Ratusz odpowiada: dyskusja o pomniku już się odbyła.

- Ten pomnik jest symbolem najbardziej ponurego okresu stalinowskiej okupacji naszego kraju. Nie ma zgody na wydawanie publicznych pieniędzy na jego renowację. To hańba! – mówi Andrzej Melak, przewodniczący Komitetu Katyńskiego i radny Warszawy.

- Proszę pamiętać, że zaledwie trzy minuty spacerem od miejsca, w które pomnik ma powrócić, znajduje się ubecka katownia, w której przetrzymywani byli m.in.: przywódcy polskiego państwa podziemnego. Tam byli też sądzeni żołnierze AK, którzy pomagali powstańcom warszawskim – dodaje Tomasz Pisula, prezes Fundacji Wolność i Demokracja.

"Symbol serwilizmu i hańby"

"Ten pomnik komunistycznej propagandy, sprzeczny z historyczną rzeczywistością, jest dla Polaków symbolem serwilizmu i hańby - tym bardziej niemożliwym do zaakceptowania, że obrażającym pamięć i godność żołnierzy AK, WiN i NSZ zamęczonych w katowniach i więzieniach NKWD i UB znajdujących się w czasach stalinowskiego reżimu w najbliższej okolicy dotychczasowej lokalizacji pomnika" – piszą inicjatorzy akcji w petycji skierowanej kilkanaście dni temu do rady Warszawy.

Pod petycją podpisało się już ponad 3,5 tys osób. – Mamy też kilkaset podpisów zbieranych na Pradze oraz wyrazy poparcia, które płyną do nas z całego świata – podkreśla Hubert Kossowski reprezentujący Fundację "Wolność i Demokracja". Łącznie: podnad 4 tysiące - podają inicjatorzy.

Żołnierze AK, kombatanci, mieszkańcy

Obecnie kampanię przeciwników powrotu pomnika na pl. Wileński wspierają m.in.: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Komitet Katyński, Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych, a także wspólnota mieszkaniowa z ul. Targowej 81. To właśnie w pobliżu tego budynku ma stanąć pomnik po renowacji.

"Chcemy społecznej dyskusji w sprawie powrotu pomnika na Pragę, niestety władze Warszawy tej dyskusji unikają, łamiąc elementarne standardy demokracji" – piszą członkowie wspólnoty.

"Realizujemy decyzję radnych"

- Ta dyskusja trwa od 1989 roku i do tej pory nic szczególnego nie przyniosła. No może poza potwierdzeniem ogromnych podziałów między zwolennikami i przeciwnikami tego pomnika – odpiera zarzuty Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza. Jednocześnie podkreśla, że władze miasta mają w sprawie przeniesienia czterech śpiących związane ręce.

- Status prawny pomnika określa umowa międzynarodowa między rządami Polski i Rosji – tłumaczy Milczarczyk. Rzecznik ratusza dodaje, że przesunięcie pomnika wymaga zgody i zaangażowania różnych instytucji. – Jeżeli dobrze pamiętam, to po pierwsze musielibyśmy wystąpić do Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, rada do polskiego rządu, a ten do rządu rosyjskiego – tłumaczy. - Poza tym, to radni podjęli decyzję w sprawie renowacji i powrotu na Pragę czterech śpiących. My tylko ją realizujemy – przypomina rzecznik.

Nie zmienią zdania

- Nie ma takiej uchwały, której nie można zmienić – odpowiada mu Maciej Wąsik, szef klubu PiS w radzie miasta. – My już raz proponowaliśmy przeniesienie pomnika do skansenu komunistycznych rzeźb w Kozłówce. Radni PO i SLD odrzucili wówczas naszą poprawkę – dodaje. Wąsik nie wyklucza jednak, że ta sprawa wróci na sesję rady miasta. Chociaż szansę na to, że radni PO i SLD zmienią swoją decyzję sprzed kilku miesięcy jest niewielka.

- Jeżeli koledzy z PiS przedstawią dokładnie taką samą propozycję, to my jej nie poprzemy – zapowiada Jarosław Szostakowski, przewodniczący klubu PO w radzie Warszawy.

– Kiedyś te same środowiska ubolewały, że krew żołnierzy dzieli się na lepszą i gorszą, a dziś robią to samo – dodaje z kolei Andrzej Golimont z SLD.

Relikt przeszłości

Pomnik Braterstwa Broni, zwany potocznie pomnikiem czterech śpiących, został odsłonięty w 1945 roku. Przez wielu jest uznawany za relikt przeszłości, który powinien zostać usunięty z przestrzeni publicznej. Dyskusja na temat jego ewentualnego usunięcia miała miejsce już kilkukrotnie, ostatnio przy decyzji o zmienia jego lokalizacji.

Rozbiórka w 2011 roku miała jednak charakter tymczasowy i była związana z budową II linii metra. Pomnik, po renowacji, ma powrócić w okolice placu Wileńskiego.

par/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • chikunku

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2012 18:59 ~chikunku

  Komunizm byl i pozostanie zbrodniczym systemem na rowni z niemieckim faszyzmem.

 • Stołeczny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2012 23:32 ~Stołeczny

  ile tu czerwonych...

 • free

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2012 14:41 ~free

  A 46 mln. na Muzeum Pragi po to tylko by jakieś papierzyska i stare żelazka znalazły swoje miejsce na leżenie w kurzu i pies z kulawą nogą tam nie zajrzy...to dopiero PARANOJA!!!
  Pomnik to charakterystyczne miejsce i serce Pragi a żołnierze na nim to POLACY,chociaż i Rosjan , którzy tu ginęli też szkoda

 • Krueger

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2012 17:26 ~Krueger

  Ten pomnik to symbol ruskiej władzy nad PL i zdrady narodowej naszych "łże-elit". Polacy sami przyjęli taką procedurę, że do zdjęcia pomnika mielibyśmy pytac ruskie władze? A przecież chodzi o pomnik na naszym terytorium. To wstyd i żenada po prostu. Rosyjska władza zainstalowała u nas komunizm, zbrodniczy system. A my teraz prowadzimy głupawe dyskusje. Jako to było? "mego ojca piłą rżnęli, a my wszystko zapomnieli" :(:(

 • Karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2012 09:36 ~Karol

  Dzierżyński też się wpisał w krajobraz, tak samo jak Muzeum Lenina i dom Stalina na placu Defilad. Wot Polsza.

 • sybirak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2012 21:56 ~sybirak

  A kiedy wróci Dzierżyński.?

 • sybirak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2012 21:49 ~sybirak

  Rosyjskie Kondominium i tyle w
  temacie.

 • Std

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2012 09:35 ~Std

  Popieram przeciwników powrotu i renowacji tego pomnika. W tej sprawie poprę nawet PiS jeżeli będzie trzeba.

  Władza zapomniała, że ulica ją wybrała?

 • fasdfsjfdcksockd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2012 15:46 ~fasdfsjfdcksockd

  Za 2 miliony złotych to nawet nie ma oczym mówić. Ci co chcą pomnik z powrotem niech złożą się na jego postawienie. Albo tylko i wyłacznie z ich podatków zostanie on postawiony.

 • Aslo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2012 12:59 ~Aslo

  @~durniom NIE
  Po pierwsze przeczytaj dokładnie co napisałem. "(...)są to tematy poboczne dla głównego tematu TEGO WĄTKU" jakbyś nie wiedział tematem jest pomnik Braterstwa Broni nie wydarzeń w Jałcie, Techeranie czy Poczdamie. Dlatego napisałem że są to tematy poboczne dla kwestii którą TUTAJ omawiamy czyli zasadności postawienia pomnika braterstwa które nie miało miejsca (czemu sam nie przeczysz)... Mam nadzieje że teraz już wyraziłem się dość jasno, mógłbym teraz rzucić jakąś personalną uwagę jak Ty to robisz w swoich wypowiedziach ale do pewnego poziomu nie będę schodził. Powtórzę raz jeszcze rozmawiajmy na argumenty a nie obrażajmy się nawzajem...
  Co do manipulacji to przykład który podałeś potwierdza moją tezę że właśnie bardziej rzetelne jest posługiwanie się procentami (co innego jak straciłem 100% dochodów a co innego jak 10%).
  A co do twoich wspomnień z tych czasów to mając ponad 60 lat masz maksymalnie 69 a więc urodziłeś się 42/43 roku więc nie możesz pamiętać jak wyglądało wyzwalanie Warszawy w 45 ani życie w PRL przełomu lat 40/50. A poza tym to że później pewnych zdarzeń nie widziałeś nie znaczy że nie miały one miejsca, to że nie podejmowałeś pewnych decyzji nie znaczy że nie były one podejmowane, to że nie dotykały Ciebie konsekwencje tych decyzji nie oznacza że one nie dotykały innych...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »