Informacje

17.06.2017 09:05 coś jest nie tak?

Dwa dni, dwa wypadki, jedno miejsce. Dlaczego jest niebezpieczne?

SERWISY:


Dwa dni i dwa bardzo podobne wypadki. Stołeczni urzędnicy sprawdzą, czy ruchliwe skrzyżowanie Królewskiej i Marszałkowskiej trzeba przeprojektować. Jak wygląda ruch w tym miejscu i jak często dochodzi do niebezpiecznych sytuacji obserwował reporter tvnwarszawa.pl.

Dzień po dniu na śródmiejskim skrzyżowaniu doszło do dwóch wypadków, w których poszkodowanych zostało łącznie kilkanaście osób. Przebieg był podobny: autobus skręcał i zderzał z jadącym prosto tramwajem. Już w piątek w rozmowie z tvnwarszawa.pl wiceszef Biura Polityki Mobilności i Transportu Michał Domaradzki poinformował o powołaniu komisji i przeprowadzeniu wizji lokalnej na skrzyżowaniu. W pracach zespołu uczestniczą przedstawiciele stołecznej policji, Zarządu Transportu Miejskiego, Miejskich Zakładów Autobusowych i Tramwajów Warszawskich. Mają oni ocenić, czy na feralnym skrzyżowaniu potrzebne są zmiany w oznakowaniu, sygnalizacji albo organizacji ruchu.

Przejazd przez tory

Punkt, gdzie Marszałkowska zbiega się z Królewską, to mocno uczęszczane skrzyżowanie, którym przejeżdżają zarówno samochody, jak autobusy miejskie i prywatnych firm dowożących do Warszawy mieszkańców podwarszawskich miejscowości, a także tramwaje.

Na Królewskiej jest jezdnia z dwoma pasami w każdym kierunku i dodatkowymi do skrętu przy Marszałkowskiej. Marszałkowska ma po trzy pasy w każdym kierunku, z wyjątkiem jezdni w kierunku placu Bankowego - tuż za Królewską jest zwężona do dwóch pasów. Przecina ja torowisko tramwajowe.

W piątek pojechał tam reporter tvnwarszawa.pl. W ciągu dnia przez półtorej godziny obserwował ruch w tym miejscu. Doszedł do wniosku, że problematyczny jest moment, gdy pojazdy jadące Marszałkowską od strony placu Bankowego, skręcają w lewo w Królewską.

- Zielone światło dla jadących Marszałkowską w kierunku Alej Jerozolimskich i skręcających w Królewską zapala się w tym samym momencie, co sygnał "droga wolna" dla tramwajów jadących Marszałkowską w obie strony - opisuje Mateusz Szmelter, reporter tvnwarszawa.pl. - Samochody jadące Marszałkowską w kierunku placu Bankowego mają jednak czerwone. Światło zmienia się dla nich dopiero, gdy tramwaje dostaną "czerwone" - zaznacza.

To wynika ze specyfiki tego skrzyżowania. Samochody jadące na wprost Marszałkowską w kierunku placu Bankowego, muszą przecinać szyny ze względu na ułożenie jezdni.

- Zauważyłem jedną niebezpieczną sytuacje. Wynikała z brawury kierowcy autobusu 107, który skręcał z Marszałkowskiej w Królewską. Zatrzymał się przed przecinającymi mu drogę tramwajami. Gdy przejechały, ruszył szybko przed samochodami startującymi z Marszałkowskiej w kierunku placu Bankowego. Te musiały hamować, by nie doszło do zderzenia - wyjaśnia Szmelter.

Jak zaznacza, nie zauważył groźnych sytuacji pomiędzy tramwajami a autobusami.

Śledczy badają wypadki

Oboma ostatnimi wypadkami na skrzyżowaniu Marszałkowskiej z Królewską zajmuje się też prokuratura. Ten, do którego doszło w środę, został zakwalifikowany jako "sprowadzenie katastrofy w ruchu lądowym". Stało się tak ze względu na dużą liczbę osób poszkodowanych.

Jeżeli chodzi o czwartkowe zderzenie, w którym trzy osoby zostały ranne, prowadzone jest postępowanie w sprawie "spowodowania wypadku drogowego".

ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • t5f8me

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2017 00:11 ~t5f8me

  mot R 20~mot R 20

  Szkoda motorniczych. Zgodnie z panującymi w tej Spółce zwyczajami pójdą teraz na rozmowę dyscyplinującą do patronów , którzy nic wspólnego z ruchem nie mają i będą im zadawać głupie pytania , żeby jak najbardziej upokorzyć. Ci następnie sporządzą notatkę dla Zarządu , bo nic innego nie umieją. Zrobić donos , a reszta pójdzie sama. Obniżymy im stawkę na pokrycie kosztów naprawy zepsutych wozów i ku przestrodze następnym. Taka smutna rzeczywistość ...


  Tu akurat bredzisz od rzeczy bo aby zostać patronem to najpierw trzeba przejeździć ileś lat jako czynny motorniczy i to z bardzo dobrym bilansem (bez kolizji). Więc kto jak kto ale akurat patroni mają bardzo dużo wspólnego z realnym ruchem miejskim.
  To się ośmieszyłeś tą bzdurą.

 • but7j3

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2017 00:09 ~but7j3

  WARSZAWA PRAGA PŁNWARSZAWA PRAGA PŁN

  Czy musiało dojść do tych wypadków? czy ktoś w końcu pomyśli i zrobi tam osobny cykl świetlny,ale wyłącznie dla tramwajów? a może potrzeba kolejnego nieszczęścia?


  Dopóki tzw. "urzędnicy" o tym decydują to zapomnij. Tam świeżej krwi myślących ludzi kompetentnych potrzeba a nie postkomuchów żyjących realiami lat 70tych.

 • Wawka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.06.2017 15:14 ~Wawka

  Dlatego jest niebezpiecznie bo zielone dla kierunku od Bankowego do R. Dmowskiego zapala się później niż dla kierunku R. Dmowskiego - Pl. Bankowy. Kierowcy chcący skręcić w Królewską, w lewo, od Bankowego, starają się to wykorzystać i zapominają o tym, że w tym czasie tramwaje w obu kierunkach mają pionową kreskę.
  Wystarczy opóźnić zielone dla samochodów zna kierunku Bankowy - R. Dmowskiego tak, by zapalało się PO wyświetleniu poziomej kreski dla tramwajów.

 • WARSZAWA PRAGA PŁN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.06.2017 09:59 WARSZAWA…

  Czy musiało dojść do tych wypadków? czy ktoś w końcu pomyśli i zrobi tam osobny cykl świetlny,ale wyłącznie dla tramwajów? a może potrzeba kolejnego nieszczęścia?

 • bsy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.06.2017 04:53 ~bsy

  Jak się nie myśli to iść kluski zagniatać,a nie jeździć.

 • mot R 20

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.06.2017 22:28 ~mot R 20

  Szkoda motorniczych. Zgodnie z panującymi w tej Spółce zwyczajami pójdą teraz na rozmowę dyscyplinującą do patronów , którzy nic wspólnego z ruchem nie mają i będą im zadawać głupie pytania , żeby jak najbardziej upokorzyć. Ci następnie sporządzą notatkę dla Zarządu , bo nic innego nie umieją. Zrobić donos , a reszta pójdzie sama. Obniżymy im stawkę na pokrycie kosztów naprawy zepsutych wozów i ku przestrodze następnym. Taka smutna rzeczywistość ...

 • hubi wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.06.2017 21:20 ~hubi wawa

  panowie nadczym dyskusia ? lewoskret trzeba z sygnalizatorem zrobic z marszałkowskiej w królewska to miasto powinno miec technicznych którzy sprawdzac maja bezpieczenstwo skrzyzowań przejsc dla pieszych ,,,, brak kompetentnych ludzi co lepiej fotoradar moze postawic i zabierac kase ludziom

 • Wierzbno

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.06.2017 20:02 ~Wierzbno

  Hji~Hji

  Gdy by kierowcy ztm. Zwracali uwagę. To by nie było żadnego problemu a czy to kierowca czy motorniczy totalnie. Ma wszytki w nosie. Większość ma słuchawki Uszach co powinno być zabronione Wiec kierowcy wogle nie zwracają. Uwagi na sygnalizacje. I nie liczą się wogle z pieszymi bo ile razy autobus przed pieszym przejedzie nie zwracając uwagi ze pieszy ma zielone


  Co mają słuchawki do patrzenia na skrzyżowanie ?!

 • SEBBAX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.06.2017 18:58 SEBBAX

  abcdef~abcdef

  SEBBAX ... wystarczy że Ty jesteś odpowiednio wyszkolony i znasz się na wszystkim ... tam powinna być sygnalizacja świetlna lewoskrętu. Twoje bzdury obrażają Kierowców Komunikacji Miejskiej.

  od 20 lat jakoś kierowcy sobie radzili - bo tam ta sygnalizacja działa od wielu lat w ten sposób - co najmniej od 20... a jeśli piszesz, iż obrażam Kierowców Komunikacji Miejskiej - wskaż mi w którym miejscu obrażam kolegów. Proszę wyjaśnij także te dwa wypadki - one nie powinny się wydarzyć biorąc pod uwagę, że za kierownicami autobusów siedzieli zawodowi kierowcy !!! jak jestem w stanie zrozumieć brak widoczności czy inne utrudnienia - ale na tym skrzyżowaniu przecinaki widać z daleka... Ja rozumiem, że można nie zdążyć wyhamować załadowanym autobusem i trafić w osobówkę, która zajechała drogę czy nagle uznała, że nagle się zatrzyma aby kogoś wypuścić - ale te konkretne wypadki nie powinny mieć miejsca tym bardziej w ciągu dnia przy ładnej pogodzie...

 • TłOmaczę Przecież

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.06.2017 16:27 ~TłOmaczę…


  pytajnik~pytajnik

  Panie reporterze, czy kodeks drogowy nie nakazuje przypadkiem umożliwić zjazd ze skrzyżowania pojazdom, które już na tym skrzyżowaniu się znajdują?

  Autobus 107 wjechał na skrzyżowanie mając światło zielone. Samochody na Marszałkowskiej z kierunku Placu Bankowego miały wtedy światło czerwone. Autobus musiał ustąpić pierwszeństwa tramwajowi, ale ustępował tego pierwszeństwa będąc już LEGALNIE na skrzyżowaniu. Czy ruszający z pod świateł na Marszałkowskiej w kierunku Planu Bankowego nie powinni umożliwić kierowcy autobusu opuszczenie skrzyżowania (co zresztą uczynili)? A może wypowie się jakiś policjant, bo pan reporter to jest raczej słabym autorytetem w takich kwestiach.
  Krzysiek~Krzysiek

  Raczej jest przepis zakazujący wjazdu na skrzyżowanie gdy nie ma jak go opuścić.

  Gdyby przepis zakazujący wjazdu na skrzyżowanie gdy nie ma jak go opuścić, odnosił się do takich sytuacji jak na skrzyżowaniu Królewskiej i Marszałkowskiej, to żaden kierowca nie miałby prawa skręcić w lewo na żadnym skrzyżowaniu o ruchu kierowanym :)
  W każdym razie nie w godzinach szczytu :D
  No i po co wtedy byłby przepis nakazujący umożliwienie opuszczenia skrzyżowania pojazdom już się tam znajdującym, gdyby bezwzględnie nie wolno było wjechać na skrzyżowanie bez możliwości jego natychmiastowego opuszczenia?

  Po prostu powtarzacie bezmyślnie wyrwane z kontekstu regułki, nie mając pojęcia czego właściwie dotyczą.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »