Informacje

21.05.2014 09:24 prezydent warszawy o fali wezbraniowej na wiśle

"Dużo się nauczyliśmy
po powodzi w 2010 roku"

SERWISY:

- Będziemy uspokajać. Nie ma dramatu. Mamy porównanie z 2010 roku- powiedziała na antenie TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy. Jak dodała, od kilku godzin poziom wody w Wiśle się nie podnosi.

Jak wyjaśniała, gdyby nie było tak niedawno tego porównania, zaledwie cztery lata temu, to oczywiście byłoby większe napięcie. - Zresztą to widać, że ci którzy mają doświadczenie w zachowaniu się wobec powodzi, teraz zupełnie do tego spokojnie podchodzą- dodała.

"Dużo się nauczyliśmy"

- Dużo się nauczyliśmy po powodzi, która miała miejsce cztery lata temu - powiedziała Gronkiewicz-Waltz. - Przede wszystkim miasto zainwestowało 40 milionów złotych w różnego typu działania. Prawie 7 km Wału Zawadowskiego zostało w sposób nowoczesny wzmocnione. Usuwaliśmy także systematycznie, tam gdzie mogliśmy, krzewy i gałęzie - dodała.

Gronkiewicz-Waltz zgodziła się także z opinią, że Warszawę ratują nowoczesnej systemy komputerowe, które pozwoliły lepiej prognozować i decydować w skali kraju, gdzie i ile wody spuścić, żeby fala była niższa.

Jak dodała, w 2010 roku nie otworzono zbiorników na czas, po prostu przez zaskoczenie. - I takie myślenie, że "jakoś to będzie" nie jest to dobre - oceniła.

"Woda opada"

W 2010 roku poziom wody był o metr wyższy. - Woda była wtedy na granicy przelania się przez wały - przypomniała prezydent. I uspokajała, że w środę rano poziom Wisły już się nie podwyższał. - Woda opada - dodała.

Poziom wody w Wiśle, w Warszawie, w środę o 8:00 wynosił 697 cm.

 


Metro na jesieni

Prezydent zapytana została także o budowę metra. Jak powiedziała, wysoka woda jej nie zagraża i nie ma informacji, by powodowała opóźnienia. - Do 30 września budowa będzie zakończona, potem będą odbiory. To jest w sumie 35 pozwoleń, niektóre są już robione - powiedziała Gronkiewicz-Waltz. - Mamy nadzieję, że uda się otworzyć II linię metra w ciągu miesiąca - dodała.

Jak zapowiedziała prezydent, w kolejnej perspektywie budżetowej UE będziemy się starać o środki na przedłużenie drugiej linii metra.

su/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Bodyguard

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2014 09:33 ~Bodyguard

  gh67~gh67

  Niech się dziennikarz lepiej spyta kogo się boi tak Hanka że z taką uzbrojoną obstawą pływa sobie po Wiśle !

  To na pewno chodzi o obronę przed tym okropnym, złośliwym wandalem, który co i rusz robi Hance jakieś niespodzianki : a to posoli ślizgawkę, a to rozkręci zawór pod tunelem i woda wybija na uroczystym otwarciu, a to znowu wpuści gaz do metra... To jest bardzo grożny wandal !

 • Nie pisior

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.05.2014 19:49 ~Nie pisior

  Wy się niczego nie nauczyliście od powodzi w 1997, tylko wały umacniacie !!! Nadal wydajecie pozwolenia na budowę na terenach zalewowych i głupio tłumaczycie się, że uprzedzacie o tym. W dalszym ciągu nie budujecie zbiorników retencyjnych. Regulujecie koryta, rzek i później dziwicie się, że te wylewają. Hanko nie ośmieszaj się i swojego guru Pinokia. Nie, nie jestem Pisiorem, głosowałem na tą bandę oszustów i jest mi zwyczajnie wstyd.

 • SEBBAX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.05.2014 19:49 SEBBAX

  może i dużo się nauczyliśmy - ale dlaczego NIC NIE ZROBILIŚMY ??? dlaczego wał na wysokości zoo nie został podniesiony do dziś ??? ziemię z budowy metra wywozi się, zamiast wykorzystać do podniesienia wałów !

 • Bełkot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.05.2014 19:44 ~Bełkot

  Yaapaa~Yaapaa

  Bufetowa do gadania jest pierwsza podobnie jak do kasy.
  Czy Ona czasem nie wybiera się do Brukseli? Zrzucimy się na bilet?

  Gdyby jeszcze miała dobrą dykcję...

 • Nadzieja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.05.2014 19:42 ~Nadzieja

  dorian~dorian

  Czy i czym zakończyły się konsultacje w sprawie biurowca przy Placu Zamkowym? Czy wzięto pod uwagę negatywna ocenę dla biurowca w raporcie UNESCO?

  Ratuszowe urzędasy liczą na to, że sprawa przyschnie.

 • warsawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.05.2014 18:53 ~warsawa

  hania niczego sie nie nauczyła po powodzi 4 lata temu. Dalej nic nie robiła. Gdyby poziom wyniósł 850 cm, zwalałaby na przyrodę. Żadnych wzmocnien wałów co widac na zdjęciach z Błekitnego. Wiec nie pie.... haniu ze cos zrobiłas, nic!!!

 • vpw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.05.2014 17:20 ~vpw

  dorian~dorian

  Czy i czym zakończyły się konsultacje w sprawie biurowca przy Placu Zamkowym? Czy wzięto pod uwagę negatywna ocenę dla biurowca w raporcie UNESCO?

  Konsultacje skończyły się świetnie. Jak zwykle. Skoro nie odtrąbiono sukcesu z zatrzymaniem budowy tzn. że sprawa zamieciona pod dywan.

  A co do tematu artykułu: fajnie że się dużo nauczyli. Na szczęście tą wiedzę mają osoby odpowiedzialne za przygotowanie miasta do sytuacji kryzysowych. A pani prezydent jeśli zajmie się swoimi studentami to zrobi nam uprzejmość. Na pewno miast nie ucierpi.

 • gh67

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.05.2014 17:06 ~gh67

  Niech się dziennikarz lepiej spyta kogo się boi tak Hanka że z taką uzbrojoną obstawą pływa sobie po Wiśle !

 • dorian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.05.2014 16:06 ~dorian

  Czy i czym zakończyły się konsultacje w sprawie biurowca przy Placu Zamkowym? Czy wzięto pod uwagę negatywna ocenę dla biurowca w raporcie UNESCO?

 • smiec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.05.2014 15:07 ~smiec

  po prostujest duzo mniej wody z gór, ulewy trwaly krotko stad brak powodzi, przecie woda gdyby bylo jej wiecej i tak by wylala bo zabezpieczenia i waly identyczne jak w 2010

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »