Informacje

12.06.2018 12:33 drogowcy pokazali projekt

Dużo drzew, mało samochodów.
Taki będzie kluczowy plac w centrum

SERWISY:

Zakorkowane dziś skrzyżowanie z niebezpiecznym przejściem dla pieszych ma się niebawem zmienić w wielkomiejski deptak. Drogowcy pokazali ostateczny projekt placu "Pięciu Rogów".

U zbiegu Chmielnej, Brackiej, Zgody i Szpitalnej zwykle można spotkać tłumy pieszych oczekujących na pokonanie zebry. Albo korek samochodów czekających, aż strumień pieszych przestanie płynąć przez przejście i będzie można ruszyć.

Zarząd Dróg Miejskich postanowił to zmienić. Przeprowadził konsultacje społeczne, wybrał projekt, a teraz prezentuje jego ostateczną wersję.

Priorytetem będą piesi

Skrzyżowanie ma zmienić się w otwartą przestrzeń, której nie będą przecinały ogólnodostępne jezdnie i wydzielone chodniki. Zniknąć mają też miejsca postojowe.

Jak tłumaczy rzeczniczka ZDM Karolina Gałecka, po zmianach sam plac będzie nieprzejezdny, ale zostanie zachowana możliwość przejazdu w ciągu Kruczej i Szpitalnej dla autobusów i okolicznych mieszkańców.

Do odcinka Chmielnej położonego między Marszałkowską a placem "Pięciu Rogów" dojazd prowadził będzie ulicą Zgoda, która stanie się dwukierunkowa. Nie będzie nią można jednak przejechać placem w stronę Kruczej i Jerozolimskich, więc spacerujący Chmielną nie natrafią tu na uciążliwe dziś przejście dla pieszych. Wjazd samochodów będzie też ograniczony do dostawców i mieszkańców.

Nieco inaczej będzie po wschodniej stronie placu. Do tej części Chmielnej, która ciągnie się od placu "Pięciu Rogów" do Nowego Światu, będzie można dotrzeć autem jadąc Kruczą i Bracką, a potem skręcając w prawo w Chmielną. To również opcja jedynie dla transportu i mieszkańców okolicy.

- Dodatkowo pojadą tamtędy autobusy, które będą mogły przeciąć plac "Pięciu Rogów" w stronę Szpitalnej i dalej Świętokrzyskiej. Lub w odwrotnym kierunku, bo Szpitalna od placu do ulicy Przeskok będzie dwukierunkowa lecz dostępna tylko dla mieszkańców i komunikacji miejskiej. Zostaną na niej również zlikwidowane miejsca parkingowe położone po zachodniej stronie - precyzuje Gałecka.

I podkreśla, że ruch na samej Chmielnej będzie odbywał się na dotychczasowych zasadach.

Dla pieszych

"Nadrzędną rolę otrzyma tu ruch pieszy" - zapowiadają drogowcy. I dodają, że zlikwidują też bariery utrudniające poruszanie osobom niepełnosprawnym, niedowidzącym czy niewidomym.

Nowy charakter ma temu miejscu nadać kilkanaście wysokich drzew oraz ławki i siedziska. Uzupełnieniem będzie nowa iluminacja placu, która w intencji autorów projektu ma wpisać się w "prestiżową atmosferę tej przestrzeni".

W najbliższy czwartek, 14 czerwca ZDM zaprasza mieszkańców do dyskusji nad proponowanym projektem zmian. Spotkanie odbędzie się godzinie 17 w lokalu przy Brackiej 18. Poza tym, uwagi można też przesyłać drogowcom drogą mailową.

"Konsultacje z mieszkańcami już się odbyły, na ich podstawie została opracowana koncepcja urbanistyczno–architektoniczna, najbliższe spotkanie to spotkanie informacyjne, na którym zostanie zaprezentowany projekt. Konsultacjom będzie podlegać mała architektura i wystrój architektoniczny placu" - precyzuje Gałecka.

Autorem nowej koncepcji architektonicznej placu Pięciu Rogów jest pracownia WXCA.

Koordynacja prac i archeologia

Jak informuje Gałecka, drogowcy niebawem rozpiszą przetarg na prace archeologiczne w obrębie inwestycji. - Chcemy zacząć te prace wcześniej, żeby nie przedłużać remontu. Jest niemal pewne, że na placu "Pięciu Rogów" zastaniemy sytuację podobną, jak na Miodowej i placu Krasińskich - mówi rzeczniczka ZDM. O cennych znaleziskach archeologicznych z rejonu Starego i Nowego Miasta pisaliśmy na tvnwarszawa.pl.

Gałecka dodaje, że na 2018 rok zaplanowany jest remont sieci ciepłowniczej przy Szpitalnej. Po jego zakończeniu prace nad nowym placem "Pięciu Rogów" i jego okolicami zaczną właśnie drogowcy. Wstępnie przewidziane jest to na drugą połowę 2019 roku. Nowy plac ma być oddany do użytku w 2020 roku.

 

kk, ran/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Aneta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2019 09:44 ~Aneta

  Zerknij sobie na Box Park który znajduje się w londynie. Implant będzie pierwszym tego typu miejscem w polsce, a ja mam tę przyjemność że to bardzo blisko mojego domu :D

 • Krzysiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2019 15:33 ~Krzysiek

  Bardzo zaciekawił mnie twój komentarz, pczytałam trochę na temat tego implantu i teraz rozumiem twój komentarz. Najbardziej zaintrygował mnie pomysł, ze budowla powstanie z kontenerów :D Niemogę się doczekać aby to zobaczyć :D

 • Rysiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2019 10:53 ~Rysiek

  Moim zdaniem to bardziej kluczowy jest Implant który powstaje na chmielnej. Ekologia w tego typu miejscach powinna byc na pierwszym miejscu a inni powinni brać za wzór tego typu projekt.

 • Senny koszmar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.11.2018 23:28 ~Senny koszmar

  Diabelny wymysł 5 rogów, to nie jest żadna koncepcja, tylko niebywały idiotyzm. Ludzie muszą jakoś dojechać do domów. Tu mieszka masa starszych ludzi (bez uprawnień inwalidzkich). Ciekawe, jak dojadą po nich bliscy. Już teraz jest problem na Chmielnej z taksówkami. Staruszce poruszającej się o lasce każą dochodzić do końca ulicy. Czy w niedalekiej przyszłości pakując się na wakacje będziemy musieli targać walizy nie wiadomo jak daleko? Czy chore dziecko w 20-stopniowy mróz, żeby dowieźć np.do szpitala będziemy musieli przenosić też na oddalony parking. Tu chyba ktoś zupełnie postradał zmysły. Szkoda, że nikt nie wspomina o tym, jak wyglądały konsultacje społeczne i że mieszkańcy byli absolutnie przeciwni wprowadzeniu w życie tego projektu. Mieszkańcy i właściciele lokali nikogo tu nie obchodzą. No pewnie - Państwo Wizjonerzy pewnie mają "rancza" i rezydencje poza Warszawą, albo na obrzeżach. Prawdziwa Warszawa i Warszawiacy guzik ich obchodzą. Trudno, jakoś i to przeżyjemy - przetrwaliśmy moskali, hitlerowców, sowietów, prl, przetrwamy i tę bzdurę. A potem... "przyjdzie walec", jak w piosence i wszystko wróci do normy.

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2018 19:39 ~wawa

  Uwielbiam czytać te przestrogi przyrosłych tyłkiem do fotela samochodu o tym, że bez dojazdu dla ich strucli tdi cały biznes splajtuje.
  Z moich obserwacji wynika natomiast, że takie knajpy mają się świetnie, chodzę tam często i ludzi jest tyle że często jest problem ze znalezieniem wolnego miejsca w lokalu.

 • drażak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.06.2018 17:01 ~drażak
  iza~iza

  Restauratorzy i biznesy pakowac manatki i na przedmieścia. Nie ma aut nie ma klientów. To jak z częścia krakowskiego. Do dobrej restauracji pani na obcasach kilometr po kamieniach nie pójdzie!!!! Popatrzcie na świat, wszędzie można dojechać tylko najwyżej parking jest droższy!!!! A u nas w styczniu na rowery i w smogu sobie po centrum jeździj - plan PO i bufetowej na warszawę
  julek~julek


  Nie zapominaj o milionie przyjezdnych, którzy codziennie odwożą chorą matkę do szpitala.
  O panie na obcasach się martw - dadzą sobie radę. Trzeba zrobić płatne parkowanie w całym mieście za realne stawki, a nie 30 zł. Wówczas pani na obcasach zaparkuje pod samą restauracją, a nie będzie musiał się przeciskać między starymi gratami po połamanym chodniku. Luksusowe restauracje powstają w prestiżowych miejscach, a nie na złomowisku.

  HGW~HGW

  A najlepiej podnieść czynsze, jak będzie 10 000 za miesiąc, to wszędzie będzie pełno pustych miejsc parkingowych.
  Miasto dla ludzi, nie dla biedoty!
  samochodoza~samochodoza

  Miasto dla tych których nie stać na parking w nowym Smyku albo hotelu gromada, ale są za bogaci na komunikację miejską i mają zbyt formalny dresscode żeby jeździć rowerem.


  Masz kompleksy, misiu. Pomogę ci. Miasto nie jest dla tych czy dl tsmtych, tylko dla wszystkich. Proste, prawda?

 • Heloł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.06.2018 16:28 ~Heloł

  To najpierw jeszcze odnówcie sypiące się żałośnie fasady kamienic w tym miejscu i odremontujcie budynek na Zgoda 1 - tajemniczy "spadkobierca" wykurzył stamtąd 20 lat temu lokatorów i od tej pory nieruchomość stoi porzucona i się sypie po niedokończonym remoncie. Te wizualizacje lukrują faktyczny stan budynków w tym rejonie ulic.

 • wioska warszaw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.06.2018 16:10 ~wioska warszaw

  "kluczowy plac w centrum"
  Ten skwerek?? Chyba w centrum jakiegoś miłego miasteczka, z 2000 mieszkańców. A nie Stolicy europejskiego miasta z 2 000 000 mieszkańców!

  Kluczowy plac?
  Chyba dla Puchalskiego z jakiejś pipidówki, by czuł się nareszcie jak w domu.

 • serg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.06.2018 15:24 ~serg

  Bardzo fajnie, będzie ładny placyk funkcjonujący góra 6 miesięcy w roku i to głównie w weekendy, tak samo uczęszczany jak plac powstańców czy świętokrzyska po zmianach. Najfajniejsze jest to, że WSZYSTKIE samochody jadące Szpitalną na Pragę pojadą teraz, tj. postoją na zakorkowanej Świętokrzyskiej i Tamce. Tamka z jednym pasem teraz będzie wyprowadzać ruch z okolic ul. Foksal, nie ma stamtąd innego wyjazdu, ze Świętokrzyskiej, okolic Mazowieckiej, Kredytowej, Jasnej, pl. Powstańców, całego kwartału na tyłach Nowego Świata itd. Brawoooo! Za mało pustych placów w tym mieście a o tunelach nikt nie słyszał.
  Po prostu brawo, zróbcie jeszcze plac dla pieszych na kilku rondach w centrum, na trasie toruńskiej, wisłostradzie, łazienkowskiej, puławskiej, niech piesi mają miasto dla siebie. Acha, pedalarze też muszą mieć gdzie się wyżyć, chodników im za mało.
  Tak na marginesie, już tamtędy nie jeżdżę ale współczuję tym, którzy muszą. A później zdziwienie, ze w centrum mało kto chce mieszkać, że sklepy i firmy uciekają, tak trzymać a pasaże tętniące kiedyś życiem wyludniają się. Tak trzymać!

 • samochodoza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.06.2018 15:12 ~samochodoza  iza~iza

  Restauratorzy i biznesy pakowac manatki i na przedmieścia. Nie ma aut nie ma klientów. To jak z częścia krakowskiego. Do dobrej restauracji pani na obcasach kilometr po kamieniach nie pójdzie!!!! Popatrzcie na świat, wszędzie można dojechać tylko najwyżej parking jest droższy!!!! A u nas w styczniu na rowery i w smogu sobie po centrum jeździj - plan PO i bufetowej na warszawę
  julek~julek


  Nie zapominaj o milionie przyjezdnych, którzy codziennie odwożą chorą matkę do szpitala.
  O panie na obcasach się martw - dadzą sobie radę. Trzeba zrobić płatne parkowanie w całym mieście za realne stawki, a nie 30 zł. Wówczas pani na obcasach zaparkuje pod samą restauracją, a nie będzie musiał się przeciskać między starymi gratami po połamanym chodniku. Luksusowe restauracje powstają w prestiżowych miejscach, a nie na złomowisku.

  HGW~HGW

  A najlepiej podnieść czynsze, jak będzie 10 000 za miesiąc, to wszędzie będzie pełno pustych miejsc parkingowych.
  Miasto dla ludzi, nie dla biedoty!

  Miasto dla tych których nie stać na parking w nowym Smyku albo hotelu gromada, ale są za bogaci na komunikację miejską i mają zbyt formalny dresscode żeby jeździć rowerem.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »