Informacje

01.04.2014 07:00 OD 1 KWIETNIA

Dużo drobnych zmian w komunikacji
dla dzieci, sędziów i żandarmerii

SERWISY:

We wtorek weszły w życie zmiany w ulgach za przejazdy komunikacją miejską. Dotyczą one między innymi siedmiolatków, doktorantów oraz emerytowanych sędziów i prokuratorów.

Zmian jest sporo, dotyczą jednak tylko wąskich grup pasażerów.

Uczniowie i siedmiolatkowie

Od 1 kwietnia okres bezpłatnych przejazdów dla siedmiolatków został wydłużony do końca września roku, w którym kończą 7 lat (do tej pory był to koniec sierpnia). Zmiany dotyczą także uczniów w wieku od 7 do 16 lat. Nie nie muszą dokumentować uprawnienia do ulgi wyłącznie legitymacją szkolną. Oprócz niej mogą posługiwać się każdym innym dokumentem zawierającym zdjęcie i datę urodzenia dziecka (np. paszport, dowód osobisty dla dziecka itp.).

Doktoranci i studenci

Od kwietnia studenci i uczniowie zagranicznych szkół wyższych do 26. roku życia oraz doktoranci (do 30. roku życia) mogą korzystać jedynie z biletów ulgowych długookresowych. Gdy uczeń lub student takiej szkoły chciałby skorzystać z innego rodzaju biletu, będzie musiał skasować bilet normalny.

Opiekunowie dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością

W sytuacji, kiedy opiekun podróżuje po swojego podopiecznego lub po odwiezieniu go do placówki oświatowej, ośrodka terapii, przychodni lekarskiej lub zakładu opieki zdrowotnej, może podróżować bezpłatnie, musi jednak posiadać zaświadczenie według ściśle określonego wzoru. Dodatkowo każde zaświadczenie powinno zostać zarejestrowane w ZTM. Można to zrobić w każdym Punkcie Obsługi Pasażerów.

Żandarmeria

Obecnie do bezpłatnych przejazdów prawo mają wszyscy umundurowani funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej bez ograniczenia dotyczącego stopnia. Dołożone zostało jednak kryterium, że bezpłatne przejazdy przysługują wyłącznie w czasie wykonywania czynności służbowych.

Nadal uprawnienia do nich mają wyłącznie funkcjonariusze w mundurach.

 

Od kwietnia z ulg nie mogą korzystać: małżonkowie, na których emeryci lub renciści otrzymują dodatki rodzinne oraz sędziowie i prokuratorzy w stanie spoczynku.

Dzieci z rodzin posiadających czworo lub więcej dzieci

Dzieci z takich rodzin mają uprawnienie do bezpłatnych przejazdów. Nadal mogą podróżować bezpłatnie (na podstawie imiennej karty o specjalnym wzorze wydawanej przez ZTM). Kiedyś musiały być zameldowane w Warszawie. Obecnie nie muszą mieć meldunku. Wystarczy, że mieszkają w Warszawie. To ujednolicenie zasad oraz realizacja polityki Warszawy związanej z Warszawską Kartą Rodziny, gdzie stosowane jest właśnie kryterium zamieszkania, a nie posiadanie stołecznego meldunku.

bf/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • jadziul

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2014 20:15 ~jadziul

  To ŻANDARMERIA WOJSKOWA to nie MON bo stworzył się podział na kolor nakrycia głowy. A jak ktoś jedzie w sprawach służbowych i ma inny rodzaj munduru patrz beret lub furażerka to co płaci 100%. Pomysł niezły ale wyróżnienie trafiło PANÓW tylko kiedy kontroler stwierdzi ze ktoś jest na służbie bo teraz zgodnie z przepisami można jeździć w mundurze do domu. Tylko mała różnica skąd wziąć szkarłatny beret?????

 • test

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2014 18:27 ~test

  a co rencistami np. 40 lat. Nie ma karty dla "Młodego Warszawiaka" dla mnie ;(

 • nowik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2014 16:23 ~nowik

  Oburzony~Oburzony

  Dlaczego sędziowie i prokuratorzy, którzy podejrzewam mają niezłe emerytury, mają korzystać z ulg. A co z innymi zawodami?


  chyba wyraźnie jest napisane, że nie mogą

 • werka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2014 11:40 ~werka

  iwo~iwo

  A dlaczego autor artykułu nic nie pisze na temat biletu Seniora, który przysługuje osobom w wieku 65-70 lat. W obecnej uchwale Rady Maiasta znika i jest tylko zniżka 50% dla emerytów do 70 lat.

  bilet seniora pozostaje bez zmian, nie jest to "uprawnienie", a tego tyczy się uchwała a rodzaj biletu, rodzaje biletów się nie zmieniają, dzwoniłam na infolinię i taką informację uzyskałam

 • mittag

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2014 11:29 ~mittag

  Po jakiego grzyba nam żandarmeria? nie ma służby zasadniczej a zieloni podlegają pod normalny kodeks wykroczeń jak każdy?! do poważniejszych przestępstw jest SKW, szef MON podpisuje umowę z CBA bo ich Prokuratura nie daje rady. KOSMOS

 • Siedem_LaTeK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2014 09:58 ~Siedem_LaTeK


  Dziadek tetryk~Dziadek tetryk

  Czy ktoś może mi wytłumaczyć PO CO dzieci w wieku 7-15 lat muszą okazywać legitymację szkolną uprawniającą do ulg? Czyżby w Polsce został zniesiony obowiązek szkolny dla dzieci i w związku z tym połowa z nich nie chodzi do szkoły?
  III~III

  Dokładnie. Dla mnie to jest też niepojęte.
  W normalnym kraju pewnie byłaby jeszcze jakaś możliwość obrony - nie masz legitymacji przy sobie, to idziesz wyjaśnić sprawę z dokumentem jak już cię złapią, bo zniżki są ustawowe i się po prostu NALEŻĄ a nie uzależnione są od tego, czy mam przy sobie kwitek, czy nie.


  po to, żeby można było w majestacie prawa nałożyć mandat na dziecko 7 letnie za nie posiadanie dokumentu, zawsze to dodatkowy grosz do budżetu i łatwy cel do schwytania. Przecież od lumpów nie beda ściągać prawda?

 • Oburzony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2014 09:04 ~Oburzony

  Dlaczego sędziowie i prokuratorzy, którzy podejrzewam mają niezłe emerytury, mają korzystać z ulg. A co z innymi zawodami?

 • Prima Aprilis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2014 07:34 ~Prima Aprilis

  PRIMA APRILIS oburzeni hejterzy ... ha ha ha

 • doktorant

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2014 23:33 ~doktorant

  Co za dyskryminacja! Doktoranci za 1100zł w Warszawie, na kartę mają ulgę a na bilety jednorazowe nie i to przez 5 lat krócej niż przewiduje ustawodawstwo. Pani HGW, już jesienią doktoranci zagłosują na władze miasta stosownie do tego, w jaki sposób są traktowani przez władze.

 • nauczyciel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2014 22:31 ~nauczyciel

  Kiedy wejdą obiecane zniżki dla nauczycieli? Nauczyciel wypełniający swoje obowiązki, jadąc na wycieczkę z dziećmi środkami komunikacji miejskiej płaci za bilet 100% z własnej kieszeni, bo w oświacie nie ma na to pieniędzy.Trybunał Konstytucyjny uznał ulgę dla nauczycieli, natomiast w Warszawie cisza na ten temat.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »