Informacje

24.10.2013 13:20 konferencja przez kprm

Duda wzywa premiera do publicznej debaty. Manifestacja związkowców przed KPRM

SERWISY:

Szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda wezwał premiera Donalda Tuska do publicznej debaty na temat postulatów związkowców. "Mam nadzieję, że nie zabraknie panu odwagi" - mówił na konferencji przed kancelarią premiera, zorganizowanej wspólnie przez "S", OPZZ i FZZ.

Przed KPRM trwa manifestacja związkowców. Równocześnie związki demonstrują przed Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog", gdzie o godz. 13 rozpoczęło się plenarne posiedzenie Komisji Trójstronnej. Komisja ma omawiać właśnie związkowe postulaty, przedstawione podczas wrześniowego protestu w stolicy.

Związki nie biorą jednak udziału w posiedzeniu, ponieważ - jak argumentują - rząd przedstawił im już pisemną odpowiedź na zgłoszone postulaty, którym w większości się sprzeciwia.

Podczas konferencji szef OPZZ Jan Guz zapowiedział, że jeśli rząd nie będzie realizował postulatów związków, uruchomią one "plan B". Jak wyjaśnił Duda, "plan B" to strajk generalny i pikieta związkowców przed Parlamentem Europejskim.

Tabliczki z postulatami

Protestujący przynieśli ze sobą tablice ze swoimi postulatami. Pod każdym z nich czerwonymi literami wybito hasło "odpowiedź negatywna rządu".

Odnosząc się do konkretnych postulatów, szef Forum Związków Zawodowych Tadeusz Chwałka podkreślał, że liczba umów śmieciowych powoduje, że coraz częściej pracownicy nie mają opłacanych składek do ZUS. Dodał, że wiele osób po 50. roku życia ma problemy ze znalezieniem pracy. Przypomniał, że związkowcy nie zgadzają się z obowiązującym obecnie systemem emerytalnym. - Propozycja związków zawodowych: 40 lat pracy mężczyźni, 35 lat kobiety, wcale nie musi oznaczać, że osoby te mając pracę nie będą pracowały do 67. roku życia - powiedział Chwałka.

Guz podkreślił, że związki domagają się także podniesienia progów dochodowych do zasiłków rodzinnych i świadczeń społecznych.

- Od lat rząd nie waloryzuje tych progów. To powoduje, że oszczędza i próbuje sfinansować kryzys osobami najsłabszymi: dziećmi i inwalidami, osobami, które nie są w stanie przejść przez kryzys. O prawie 3 mln zmalała liczba świadczeń rodzinnych w okresie rządów PO i PSL. Nie może być dalej tak, że będziemy oszczędzali na biedzie dzieci i ubóstwie. Wiemy, jaka jest sytuacja w szkołach, wiemy ile dzieci jest niedożywionych, wiemy ile jest tragedii w rodzinach. Proponujemy zmianę tej polityki, proponujemy rozmowy na ten temat - mówił Guz.

Wiceprzewodniczący Solidarności Tadeusz Majchrowicz powiedział podczas pikiety przed centrum - "Dialog", że 40 dni po proteście rząd nadal zachowuje się tak, jakby w tym kraju związków zawodowych nie było.  - Nie widzi nas, nie słyszy naszych postulatów, wiec jesteśmy tutaj, żeby przypomnieć to, co wszyscy wiedzą: że jesteśmy i się nie poddamy - podkreślił.

- Może rząd miał nadzieję, że się znudzimy, albo że się podzielimy. Ale jesteśmy razem. (...) Liczymy, że ten rząd się opamięta, a jak nie, to będzie nowy  - dodał.

PAP/bf

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • graal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.10.2013 10:49 ~graal

  Kłopot polega na tym, że wdług związkowców dialog polega na tym, że rząd ma robić to co oni chcą. Jednocześnie nic nie proponują dać od siebie.

 • stan53

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.10.2013 22:06 stan53

  P.Tusk od jakiegoś czasu POkazuje ,jak wyglada debata w jego wykonaniu .Nie tedy droga p.Duda

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »