Informacje

22.02.2017 19:48 kolejny dzień wycinek

Drzewo-gigant wycięte
w Parku Skaryszewskim

SERWISY:


- To drzewo miało ok. sześciu metrów w obwodzie – alarmuje reporter tvnwarszawa.pl, który oglądał skutki wycinki w Parku Skaryszewskim. To jedno z kilku ściętych w okolicach Stawów Kaczych.

Ślady po wyciętych drzewach są w dwóch miejscach: na wyspie i na brzegu. – W tym pierwszym przypadku ścinano drzewa, które wcześniej same się przewróciły. Były średniej wielkości – relacjonuje Lech Marcinczak, reporter tvnwarszawa.pl.

"Pień robi wrażenie"

Gorzej sytuacja wygląda na brzegu. Tam ścięto dwie duże sztuki.

- Pierwsze było gigantyczne. Jego obwód to około sześć metrów. Spokojnie mogłoby się na nim zmieścić pięć osób. Pień robi wrażenie, rzadko w Warszawie widzimy tak ogromne drzewa. Drugie jest nieco mniejsze – wyjaśnia Marcinczak i ocenia, że mogło mieć ok. czterech metrów w obwodzie.

O wycinkę spytaliśmy Zarząd Oczyszczania Miasta, który ma park pod swoją opieką. Jego przedstawicielka podkreśla, że były to dwie topole. Poszły pod topór w drugiej połowie stycznia za zgodą stołecznego konserwatora zabytków.

- Drzewa zostały zakwalifikowane do usunięcia ze względu na zły stan zdrowotny, w tym m.in. ok. 90 proc. i 80 proc. posuszu w koronach. W ubiegłym roku wielokrotnie dochodziło do wyłamań w koronach i złamań znacznej wielkości konarów tych drzew, szczególnie w czasie burz, co ze względu na bliskie sąsiedztwo ścieżki stwarzało zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi – wyjaśnia Magdalena Niedziałek z ZOM. - Topola to gatunek krótkowieczny, który stanowi zazwyczaj jeden z największych udziałów wśród wiatrołomów, na co wpływ ma również kruchość drewna i duże wysokości drzew – dodaje.

ZOM wyjaśnia, że teraz w parku trwają prace pielęgnacyjne drzew rosnących wzdłuż głównej alei. Polegają przede wszystkim na usunięciu suchych, uszkodzonych konarów i gałęzi ze względów bezpieczeństwa.

Sygnały z różnych dzielnic

W ostatnich dniach informujemy o wycinkach. Część z nich jest przeprowadzana na podstawie tzw. ustawy Szyszki, która pozwala na cięcie drzew na prywatnych posesjach bez konieczności zdobywania zgody (chyba, że ma to związek z prowadzeniem działalności gospodarczej).

Prawo obowiązuje od 1 stycznia. Od tego momentu drzewa w stolicy wycinane są na potęgę w różnych częściach miasta.

W środę otrzymaliśmy sygnały o drwalach pracujących między innymi na ulicy Bachmanckiej i Sonaty na Mokotowie oraz Perkalowej i Stryjeńskich na Ursynowie. Na tej ostatniej ulicy był nasz reporter.

- Wycięte drzewa znajdują się obok bloków o numerach 15b i 15c. W pobliżu jest też budowa. Pnie, które pozostały po drzewach nie mają dużych średnic, oceniłbym je na około 20-30 centymetrów - relacjonuje Mateusz Szmelter z tvnwarszawa.pl.

W miejscu wycinki powstanie osiedle mieszkaniowe. Z informacji przekazanych nam przez urząd dzielnicy Ursynów wynika, że inwestor wycinał drzewa, na które nie jest wymagane zezwolenie. – Tj. drzewa, których obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza 100 cm - precyzuje Jakub Fiałek.

Pod osłoną nocy

Po sygnale od mieszkańców, nasz reporter zarejestrował także wycinkę przy ulicy Szaserów na Pradze-Południe. Na niezagospodarowanym terenie pomiędzy blokami a domami jednorodzinnymi rosło kilkadziesiąt drzew różnej grubości.

- Kilkanaście z nich zostało wyciętych przez pracującą na miejscu ekipę. Kiedy mnie zobaczyli, zaprzestali prac, uciekli do samochodów i próbowali odjechać. Na miejscu jest wyjątkowo ciemno, w okolicy trudno znaleźć latarnię - relacjonuje Mateusz Szmelter.

Były drzewa, teraz ich nie ma. W Twojej okolicy też? Daj nam znać!

NA STRONIE KONTAKTU24 POWSTAŁA MAPA Z MIEJSCAMI GDZIE ZNIKAJĄ DRZEWA.


ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • iza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2017 12:02 ~iza

  kilka lat temu w skaryszaku zginęła kobieta, bo spadł na nią konar drzewa, park to nie rezerwat

 • iza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2017 12:00 ~iza

  "To drzewo miało ok. sześciu metrów w obwodzie" - to chyba wymyślił "humanista"

 • kot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2017 23:13 ~kot

  Straszne, ludzie gospodarują własnymi drzewami i nie muszą prosić o zgodę urzędasa. No nie może tak być, zakazać! To wbrew naszym komunistycznym tradycjom!

 • bobrow

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2017 17:08 ~bobrow

  Akurat topole można było wycinać bez zezwolenia - więc znowu propaganda.

 • atamz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2017 13:16 ~atamz

  mmmm~mmmm

  za każde wycięte drzewo minister powinien zapłacić do budżetu miasta


  A jest tak, że to deweloperzy zapłacili ministrowi i zasilili konta spółki Srebrna na budowę wieżowca.

 • mmmm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2017 12:46 ~mmmm

  za każde wycięte drzewo minister powinien zapłacić do budżetu miasta

 • sum wąsaty matematyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2017 11:46 ~sum…

  na moje oko, to drzewo nie miało 6m obwodu pnia. Musiało by mieć 2m średnicy. Na fotografii z ręką widać, że jest mniejsze.

 • Łowczy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2017 10:51 ~Łowczy

  wiktoria~wiktoria

  Przy szpitalu Orłowskiego wczoraj wycieli drzewa 50- letnie z całej posesji około 15-20. Tylko płakać i modlić się o tlen dla przyszłych pokoleń. Straszne jest to co robią.


  Niee martw się tak, tlenu nie powinno Ci zabraknąć, hehe :-)

 • Buk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2017 09:16 ~Buk

  Łolaboga, wycięli drzewo, aj waj, tęcza i jednorożce. A co by zrobił tvn gdyby gałąź z tego (chorego) drzewa, spadła komuś na głowę? I tak źle i tak nie dobrze. Smutni ludzie z tvn :(

 • Uciekający

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2017 07:48 ~Uciekający

  Trend jest taki że coraz więcej ludzi ucieka z miast takich jak Warszawa. Na ogół do aglomeracji przybywa wyrobników i najlepiej jak będą zagęszczęni i o 7 ruszą do mordoru. Więc jak Was stać kupcie dom poza aglomeracją.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »