Informacje

05.05.2014 11:26 groźna sytuacja na żoliborzu

Drzewa zagrażają bezpieczeństwu? "Stare można jedynie wyciąć"

SERWISY:

Drzewo, które w sobotę spadło na jadącą taksówkę było przeznaczone do wycinki. Złamało się jednak samo. Urzędnicy odpowiedzialni za miejską zieleń przekonują, że nie da się poprawić stanu starych drzew.

Z przedstawicielami Zarządu Oczyszczania Miasta rozmawiał reporter TVN24 Łukasz Gonciarski. Od urzędników usłyszał, że 23 kwietnia do stołecznego konserwatora zabytków wpłynęło pismo, w którym ZOM zwrócił się z wnioskiem o wycinkę dwóch potężnych klonów srebrzystych na Żoliborzu.

Jednak jedno ze wskazanych drzew złamało się samo. Stało się to 3 maja w alei Wojska Polskiego przy skrzyżowaniu z Bitwy pod Rokitną.

Konar spadł na przejeżdżającą taksówkę, przy okazji uszkadzając dwa inne auta. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

"Tylko wycinka"

To drugie drzewo, które złamało się w tym rejonie. Do podobnego zdarzenia na Żoliborzu doszło w połowie marca.

Przedstawiciele ZOM twierdzą, że wiele potężnych drzew - mimo że mają piękną zieloną koronę - w środku są spróchniałe. - Urzędnicy stwierdzili, że nie są w stanie poprawić stanu takich drzew. Jedyne co można zrobić to je wyciąć - mówi Gonciarski. - Przekonują też, że wycinka to jedyny sposób, by uniknąć sytuacji takiej jak w sobotę 3 maja - dodaje.

Tak wyglądała akcja straży pożarnej w sobotę:

Wycinka drzew budzi jednak emocje w stolicy. Tak było chociażby podczas prac w Ogrodzie Krasińskich. Pod topór poszło ponad 300 drzew, co wzbudziło protesty okolicznych mieszkańców.

bf/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Nickt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2016 17:44 ~Nickt

  ZABIĆ TYCH CO SĄ PRZECIWKO WYCINCĘ STARE DRZEWO MOŻE ZROBIĆ KOMU KRZYWDĘ NIESTETY DRZEWA NIE BĘDĄ WIECZNIE ROSŁY KIEDYŚ TRZEBA BĘDZIE TAKIE DRZEWA WYCINAĆ I TO BEZ DYSKUSJI

 • SEBBAX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2014 17:39 SEBBAX

  najlepszą metodą - jest pisanie pism do urzędów gmin z uzasadnieniem, że drzewa zagrażają bezpieczeństwu ludzi i mienia, bo są stare itp. ja zgodę na wycinkę dostałem dopiero jak wskazałem urzednikom, że drzewo może spaść na chodnik i pozabijać ludzi ze wskazaniem, że wtedy na nich będzie spoczywać odpowiedzialność - wcześniej kazano znosić stosy dokumentów po to aby odmówić...

 • idzi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2014 17:18 ~idzi

  no to skoro są do usunięcia to dlaczego ich nie wycinają? na gadaniu tylko się kończy. jak jakiemuś radnemu by spadło na samochód to szybko by porządek zrobili

 • elle

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2014 16:35 ~elle

  Klon srebrzysty czy topola to drzewa, których w mieście w ogóle nie powinno się sadzić, są kruche, mają płytki system korzeniowy, a tym samym łatwo się łamią i przewracają. Mamy w Polsce tyle gatunków drzew i krzewów, bezpiecznych i trwałych. Proponuję zacząć nasadzenia cisem pospolitym.

 • Wiki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2014 16:32 ~Wiki

  Przy traktach samochodowych lub pieszych jak najbardziej zastępować stare drzewa nowymi. Jednak w parkach gdzie rosną pomnikowe cenne drzewa warto się zastanowić. Ostatnio na Kępie Potockiej okaleczono drzewa rosnące nad wodą pochylone w stronę wody i w żaden sposób nie zagrażające spacerowiczom i rowerzystom. W takich drzewach brak miejsca dla gniazd ptasich

 • BTL

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2014 16:02 ~BTL

  Trzy lata temu też zawaliło się w tym miejscu drzewo. Spadło na daszek MAZURKASA. Jeszcze chwila i będą następne.Chronić drzewa kosztem ludzi

 • gryzoń

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2014 15:05 ~gryzoń

  Proponuję w ramach ćwiczeń doświadczalnych poprzypinać ekoterrorystów łańcuchami do wybranych drzew, w czasie wichury. Jako sprawdzian ich wiarygodności.

 • STOP_głupkom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2014 14:20 ~STOP_głupkom

  Miśiek~Miśiek

  Metodami nieinwazyjnymi poprzez prześwietlanie falami ultradzwiękowymi można stwierdzić czy drzewo jest spróchniałe w środku i nie byłoby wtedy dyskusji w decyzji o wycince. Zewnetrzne oględziny nie są miarodajne.

  Zgoda !
  Każdemu drzewu w Warszawie (a może i w Polsce?) trzeba zrobić ultrasonografię lub tomografię komputerową, a środki na to przesunąć z tych przeznaczanych dotąd na jakąś durną służbę zdrowia

 • czarli zulu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2014 13:59 ~czarli zulu

  WYCIĄĆ TE KTÓRE TRZEBA ALE TEŻ POSADZIĆ COŚ W ZAMIAN.. NIE TRUDNO ZROBIC BETONOWA PUSTYNIE GORZEJ Z JEJ REKULTYWACJA..

 • j4p4

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2014 13:16 ~j4p4

  To drugi raz w ciągu miesiąca, kiedy łamie się w tym miejscu stare drzewo. Dzięki ekooszołomom, takim jak obrońcy drzew z Ogrodu Krasińskich, miasto boi się wycinać jakąkolwiek zieleń w obawie przed falą żółci, hejtu i donosów do NIK, CBA i ABW.
  W Al. Wojska Polskiego do wycinki kwalifikuje się 1/3 stojących tam drzew. Wytną je, a jakże. Ale dopiero po tym, gdy któreś łamiąc się, zabije człowieka.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »