Informacje

14.02.2017 13:23 "HELP"

Drzew ubywa z godziny na godzinę:
Na Skarpie, Stalowej, Solcu...

SERWISY:

Drzew w stolicy ubywa w zastraszającym tempie. We wtorek rano pisaliśmy o kilku wycinkach, w tym tej w alei Na Skarpie. Nie minęło kilka godzin, a dostaliśmy sygnał ze Stalowej. Tam, przynajmniej na chwilę udało się wstrzymać prace. W tym czasie kilka drzew wycięto obok Syreniego Śpiewu.

O wycince przy Stalowej 47 poinformował nas czytelnik."Wykonawcy twierdzą, że na podstawie nowej ustawy PiS, chociaż działka jest działką deweloperską, związaną z działalnością gospodarczą. Ustawa jednak wprowadziła tak duży chaos, że ani policja, ani straż miejska nie jest w stanie jednoznacznie określić legalności tych działań" - napisał na warszawa@tvn.pl.

"Drzewa wedle starej ustawy na 100% wymagałyby specjalnej zgody na wycinkę - cześć ma nawet 4 metry obwodu" - dodał.

Na miejsce pojechał reporter tvnwarszawa.pl: - Teren jest ogrodzony, wisi informacja o wycince. Z ziemi wystaje kilka pni - relacjonował Artur Węgrzynowicz.

"Wstrzymaliśmy!"

Dyskusja o tej sytuacji trwa na Facebooku. O pomoc poproszono m.in. Jacka Grunt-Mejera, który w ratuszu  odpowiada za program rewitalizacji Pragi i Michała Krasuckiego, pełniącego obowiązki stołecznego konserwatora zabytków.

"To jest między fabryką, a Stalową? Teren nie jest w rejestrze, a tym bardziej jako zabytkowy ogród / park / aleja, a tylko wtedy mam jakikolwiek mechanizm ochronny. Czyj to teren? Prywatny? To przykro mi" - odpowiedział ten drugi.

Tymczasem na miejscu pojawiło się kilka osób, które zaczęły mierzyć drzewa. Niektóre z nich miały powyżej 100 centymetrów obwodu (na wysokości 130 centymetrów). Miałoby to znaczenie, gdyby faktycznie okazało się, że wycinkę prowadzi deweloper. Osoba prywatna, na swojej działce, może wyciąć każde drzewo.

- Zebraliśmy się z sąsiadami i próbowaliśmy wstrzymać wycinkę. Drzewa które są tutaj mają około 70- 80 lat. Panowie od rana zaczęli je wycinać. Z mieszkańcami kamienicy stwierdziliśmy, że te działania są nielegalne, wzięliśmy centymetr i zaczęliśmy je mierzyć - relacjonowała Natalia Romik.

Na miejscu interweniował naczelnik z wydziału ochrony środowiska dla dzielnicy Praga Północ, któremu udało się wstrzymać wycinkę.

"Pozostały tylko wióry"

Kiedy mieszkańcy Stalowej walczyli o drzewa, w najlepsze trwała wycinka w parku Rydza-Śmigłego. Wszystko to, obok modernistycznego pawilonu w którym mieści się popularny klub "Syreni Śpiew", który wkrótce ma znaleźć się pod ochroną konserwatorską.

W tym miejscu już bez protestów i przeszkód, wycięto kilka drzew. Na miejscu był nasz reporter. Dotarł tam jednak w momencie, kiedy po drzewach zostały tylko wióry. - Cztery pnie i wióry dookoła. Widać, że ktoś śpieszył się z wycinką w tym miejscu - relacjonował Artur Węgrzynowicz, reporter tvnwarszawa.pl.

Po publikacji materiału skontaktował się z nami właściciel posesji na Powiślu. W oświadczeniu napisał, że wycinka w parku Rydza-Śmigłego nie była wykonana na podstawie nowego prawa ministra Szyszki.

"Wycięcie czterech drzew odbyło się na podstawie zgody - decyzji stołecznego konserwatora zabytków" - przekonują przedstawiciele firmy Chemia Sp. zoo. I dodają, że drzewa zostały zakwalifikowane do wycięcia, bo stwarzały zagrożenie dla ludzi i mienia. Jako dowód dołączyli postanowienie stołecznego konserwatora z listopada 2016 roku.

Michał Krasucki, pełniący obowiązki stołecznego konserwatora potwierdził te informacje. Przyznał, że zgoda na wycinkę została wydana, pod warunkiem dokonania nasadzeń zastępczych (sześć drzew – zamiast czterech, o zwiększonych obwodach 18-20 cm) na tej samej działce. - Zależało nam na utrzymaniu zielonego charakteru tego terenu, który w naturalny sposób łączy się z parkiem - wyjaśnia Krasucki.

"Białołęka nie jest zielona"

Kolejny niepokojący sygnał napłynął do nas z Białołęki.

"Co tydzień ubywa drzew. Białołęka już nie jest ta piękna zielona Białołęka która cieszyła oko nie tylko mieszkańców. Niestety w tym roku to się zmieniło. Z prywatnych działek co kilka dni usuwane są drzewa nie zależnie od tego czy to zwykle drzewa czy piękne dęby. Nikt z tym nic nie robi. Jedynie straż miejska przyjeżdża na każdą interwencję zgłaszana przez mieszkańców osiedli" - napisała na warszawa@tvn.pl Joanna i przesłała zdjęcia:

Bez względu na obwód

Wycinka drzew na prywatnych działkach po nowelizacji prawa wzbudza spore kontrowersje. Zgodnie z nowymi przepisami prywatny właściciel nieruchomości może bez zezwolenia wyciąć drzewo na swojej posesji, bez względu na jego obwód, jeśli nie jest to związane z działalnością gospodarczą.

Zezwolenie nie jest też wymagane, kiedy drzewa i krzewy usuwane są w przypadku przywracania nieużytków na cele rolnicze.

md/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • konrad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.02.2017 15:08 ~konrad

  Wyciąć i zaorać wszystko. Następnie powołać pełnomocnika ds. zieleni miejskiej. I podziwiać jak w innych metropoliach nie wspomnę o stolicach dbają o zieleń.

 • Ewa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2017 11:34 ~Ewa

  Wycieli kilka drzew i co??? Chyba ważniejsze jest stworzenie planu zagospodarowania terenu z minimalną ilościa terenów zielonych a nie jak za HGW deweloper wchodzi i robi co chce - HGW i ratusz nic nie wie albo nie widzi jak z reprywatyzacją

 • nmae

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2017 22:44 ~nmae

  Skandal, hańba i kryminał. Wstyd jak traktujemy zieleń - przede wszystkim dający Polakom fatalny przykład politycy i cwaniaczki korzystające na ustawie...

 • Pan parasol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2017 22:43 ~Pan parasol

  Wcale się nie dziwię że trwa wycinka drzew. Sam miałem problem z jednym drzewem - zaczęło sie przechylać w kierunku domu. Napisałem pismo do gminy o zgodę (mimo że dobrzy ludzie mówili że dostać w mojej gminie zgodę to marzenie ściętej głowy) - dostałem odpowiedź "ze względów estetycznych nie możemy wydać zgody na wycinkę". złożyłem odwołanie do SKO - odpowiedź "gmina ma rację". Nie pomogły argumenty że posadzę inne, nie i koniec. Teraz pozbyłem się zagrożenia a jak nastanie wiosna posadzę nowe drzewo. Podobnie postąpiło wielu moich sąsiadów.
  Miejsce akcji Wawer.

 • nikt2015

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2017 22:38 ~nikt2015

  To akcja dla pani premier, aby mogła jeździć bezpiecznie samochodem po Warszawie!

 • kreterety

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2017 21:36 ~kreterety

  niekijemgotylkopałą~niekijemgotylkopałą

  I bardzo mi się podoba linia, którą trzyma obecna władza. Nie zostanie po nich kamień na kamieniu, pniaczek na pniaczku. Ale zostanie dziura, której nikt przez lata nie wypełni. Pozdrowienia z zagranicy, zwolennicy powrotu komunistycznej władzy oszołomów


  A nie pomyliło Ci się coś? To komuna zabraniała robić ludziom ze swoją własnością to co chcieli. A tu nagle rewolucja: masz działkę a na niej drzewo którego nie chcesz i którego od lat nie mogłeś się pozbyć bo władza zabraniała, a teraz twoja działka, twoje drzewo - nie chcesz go mieć to możesz wyciąć.

  Jeśli to jest komuna to w US pewnie też szaleje.

 • izi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2017 20:38 ~izi


  pmp~pmp

  [/cytat_2596895]
  Tak jest - więcej smogu i mniej drzew!
  Wiwat HGW i spółka
  [/cytat_2596949]

  Czytaj ze zrozumieniem - to nie HGW wycina drzewa. Robią to prywatni właściciele, bo PiS uchwalił ustawę, która to umożliwia.
  xyz~xyz


  Właśnie. Bufetowa "tylko" zabudowywuje korytarze powietrzne.


  jednak jesteście debilami oskarżając HGW za ten bałagan i samowolę...

 • xyz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2017 20:01 ~xyz

  pmp~pmp

  [/cytat_2596895]
  Tak jest - więcej smogu i mniej drzew!
  Wiwat HGW i spółka
  [/cytat_2596949]

  Czytaj ze zrozumieniem - to nie HGW wycina drzewa. Robią to prywatni właściciele, bo PiS uchwalił ustawę, która to umożliwia.


  Właśnie. Bufetowa "tylko" zabudowywuje korytarze powietrzne.

 • zaniepokojeni

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2017 19:55 ~zaniepokojeni

  Na ratuszowej przy przystanku inzynierska 4 również wycinają jak szaleni !

 • demon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2017 19:45 ~demon

  W zoo także wycięto drzewa. Aż żal.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »