Informacje

09.09.2014 07:07 kończą remont przy pl. grzybowskim

Drugie życie Menory.
Będą bajgle, kawa i kultura

SERWISY:

Dobiega końca remont w pomieszczeniach dawnej restauracji Menora przy placu Grzybowskim. Dwa lata temu bój o lokal stoczyły organizacje o skrajnie różnych światopoglądach. Ostatecznie miasto przekazało go Muzeum Historii Żydów Polskich. Teraz placówka zapowiada stworzenie tam bajglowni oraz informatorium na temat żydowskiej Warszawy. Kiedy? Konkretne terminy na razie nie padają.

Plac Grzybowski, narożnik przy ulicy Bagno – to tam przez długie lata znajdowała się restauracja Menora. Po jej zamknięciu lokal postanowiono przeznaczyć na cele kulturalne. W 2012 roku o jego przejęcie walczyło kilka organizacji, m.in. lewicowcy ze stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego ze Sławomirem Sierakowskim na czele, konserwatyści ze stowarzyszenia im. Jana Liszewskiego braci Karnowskich czy fundacja Shalom.

Mimo że eksperci rekomendowali na najemcę stowarzyszenie Sierakowskiego, urzędnicy unieważnili konkurs uznając, że oferty nie nawiązywały odpowiednio do "kultury i historii polsko-żydowskiej". Wywołało to protesty i zamieszanie, z którego ratusz wybrnął oddając lokal w ręce Muzeum Historii Żydów Polskich.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT.

Remont do końca września

Przez długi czas w lokalu nic się nie działo, teraz widać że się zmienia. Jak wyjaśnia rzecznik dzielnicy Śródmieście, trwa przebudowa pomieszczeń.

- Zakres remontu obejmuje roboty ogólnobudowlane oraz modernizację instalacji sanitarnych, centralnego ogrzewania, elektrycznej, wentylacji oraz prace wykończeniowe – wyjaśnia Mateusz Dallali. - Zakończenie prac w lokalu planowane jest na wrzesień 2014. Remont elewacji prowadzony jest przez wspólnotę mieszkaniową budynku – dodaje.

Czy od likwidacji restauracji do rozpoczęcia prac musiało minąć tak dużo czasu? - Decyzja o przeznaczeniu lokalu na potrzeby muzeum została podjęta w 2012 r.  Rozpoczęcie prac w styczniu 2014 r. zostało poprzedzone ogłoszeniem przetargu na opracowanie projektu przebudowy (jesień 2012), przygotowaniem dokumentacji projektowej oraz przetargiem na wyłonienie wykonawcy robót (jesień 2013 r.) – wylicza Dallali.

Kultura, kawa i bajgle

Co się stanie, gdy remont się skończy, a nowy najemca przejmie lokal? - Zgodnie z umową najmu zawartą z Zakładem Gospodarowania Nieruchomościami, lokal będzie wykorzystywany przez Muzeum Historii Żydów Polskich na działalność kulturalną, informatorium, klubokawiarnię i działalność gastronomiczną – mówi rzecznik.

Potwierdzają to przedstawiciele muzeum. – Informatorium nt. żydowskiej Warszawy i żydowskiej Polski będzie prowadzone przez wykwalifikowaną osobę udzielającą informacji. Przewidziana jest też klubokawiarnia (bajglownia) z zapleczem gastronomicznym i możliwością uruchomienia sezonowego ogródka gastronomicznego. Powstanie też centrum kursów i warsztatów kulinarnych poświęconych kuchni żydowskiej, a także platforma spotkań organizacji partnerskich – wylicza Grzegorz Tomczewski z MHŻP.

Zaznacza przy tym, że dokładnej daty otwarcia lokalu na razie nie ma. - Czekamy aż lokal zostanie nam oficjalnie przekazany, wtedy będzie można mówić o datach – zastrzega Tomczewski.

ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Xavery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2014 09:24 ~Xavery

  Krzysiek~Krzysiek

  Ale jak to przekazało?Za ile?
  Jeśli ja coś chcę od miasta to muszę zapłacić.Więc to prawda co mówią,że są równi i równiejsi-przepraszm nie równiejsi tylko obrzezani.


  Jak zadeklarujesz w wiarygodny sposób zainwestowanie grubych milionów w ruinę to jestem pewien, że i ty dostąpisz zaszczytu bycia "równiejszym" w powyższym rozumowaniu oczywiście. I to bez konieczności narażania tak cennego fragmentu swojej skórki...

 • gaz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2014 19:58 ~gaz

  ILe za ten lokal??? Co to za tajemnica??

 • Krzysiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2014 19:29 ~Krzysiek

  Ale jak to przekazało?Za ile?
  Jeśli ja coś chcę od miasta to muszę zapłacić.Więc to prawda co mówią,że są równi i równiejsi-przepraszm nie równiejsi tylko obrzezani.

 • Witz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2014 14:42 ~Witz

  12,50zł netto za metr...akurat jestem zorientowany w tym temacie, bo się żywo interesowałem sprawami placu.. Reszta przedsiębiorców na placu Grzybowskim dostała z okazji rewitalizacji po 100% podwyżki...i już większości sklepów działających po 40 lat w tym miejscu już nie ma...zostali z problemami i komornikami w domach.

 • Moed Kattan 17a

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2014 14:04 ~Moed Kattan 17a

  Dolo~Dolo

  A na jakich preferencyjnych warunkach dostali, 8zł/m2. Żenada


  Polecam przestudiowac pojecia: talmud i goj. MOze wtecy zostana rozwiane Wasze watpliowsci ze kogos tam sie gloryfikuje, ze preferencyjna stawka itd itd.

 • Dolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2014 12:11 ~Dolo

  A na jakich preferencyjnych warunkach dostali, 8zł/m2. Żenada

 • Piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2014 11:08 ~Piotr

  Gloryfikuje się jednych (wiadomo o kogo chdzi) podczas gdy żyjących obok mieszkańców miasto traktuje jak śmieci i zło konieczne....A przecież to my za tą szopkę płacimy!!!!

 • Precelek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2014 10:54 ~Precelek

  jutu~jutu

  Warszawiaki i Warszawianie, zapamietajcie, obwarzanek to nie bajgiel!

  Wiemy, no i co z tego?

 • do jutu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2014 10:26 ~do jutu

  jest obwarzanek krakowski i obwarzanki ma sznurku

 • Icek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2014 09:06 ~Icek

  A materiał wideo o muzeum :) Propaganda że aż szumi.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »