Informacje

08.04.2015 06:44 Inwestycja gotowa ma być w 2020 roku

Drugie podejście do WOW.
W 5 lat chcą domknąć warszawski ring

SERWISY:

Do końca miesiąca drogowcy wystąpią o otrzymanie dwóch bardzo ważnych dokumentów dla Wschodniej Obwodnicy Warszawy -  zezwolenia na realizację inwestycji drogowej i decyzji środowiskowej. Na wiosnę GDDKiA chce ogłaszać pierwsze przetargi.

WOW to droga ekspresowa (S17), która od wschodu zamknie ring warszawskiej obwodnicy. Łączyć się będzie z Południową Obwodnicą Warszawy (węzeł Lubelska) oraz z Trasą S8 (węzeł Drewnica). W to sumie ponad 20 km nowej trasy.

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, inwestycję podzielono na trzy odcinki: węzeł Drewnica - węzeł Zakręt (15 km), węzeł Zakręt - węzeł Lubelska (2,5 km) oraz sam węzeł Lubelska (2 km).

Zanim jednak drogowcy rozpoczną budowę, muszą otrzymać ważne pozwolenia.

Przetarg w tym roku

- Trwają prace nad materiałami niezbędnymi do wystąpienia o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej dla odcinków węzeł Zakręt - węzeł Lubelska i węzeł Lubelska - informuje tvnwarszawa.pl Agnieszka Stefańska, rzeczniczka warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Planujemy wystąpić o nie do końca kwietnia - dodaje.

Po otrzymaniu pozwolenia GDDKiA, na wiosnę tego roku, chce ogłosić przetargi na wybór wykonawców obu odcinków.

Wystąpią ponownie o decyzję środowiskową

Trwa też wybór wariantu przebiegu trzeciego - najdłuższego - odcinka trasy od węzła Drewnica do węzła Zakręt.

- Proponowany przebieg zostanie wskazany, kiedy wystąpimy do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o wydanie decyzji środowiskowej. Nastąpi to również w kwietniu - mówi Stefańska. Jak dodaje, fragment S17 od węzła Drewnica do węzła Zakręt będzie budowany etapami.

Planowany termin zakończenia prac to 2020 rok. Rok ten w swoim exposé podała także w październiku 2014 r. Ewa Kopacz. Jak zapowiedziała, do 2020 do użytku oddana zostanie cała obwodnica Warszawy.

Już raz - w 2007 roku - GDDKiA otrzymała decyzję środowiskową. Wystąpiła jednak o jej wygaszenie. Przebieg trasy zagrażał chronionemu gatunkowi ryb. Pisaliśmy o tym w 2011 roku.

82 km obwodnicy

W sumie warszawski ring będzie miał ok. 82 km długości. Do użytku zostało już oddanych ok. 38 km. - Kolejne 6,8 km jest na etapie realizacji (trasa AK z mostem Grota-Roweckiego oraz fragment obwodnicy Marek, który także jest częścią warszawskiego ringu) natomiast 18,5 km na etapie przetargu (Południowa Obwodnica Warszawy) - wyjaśnia rzeczniczka.

Warszawski ring na mapie:

Kolorem zielonym oznaczono na mapie istniejące odcinki S8 i S2 (POW). Kolorem czerwonym - odcinek przebudowywany (Trasa AK i most Grota). Przerywana czarna linia oznacza odcinki przygotowywane- dokończenie POW (S2) oraz planowaną WOW (S17).

 

W ciągu najbliższych tygodni GDDKiA chce rozstrzygnąć przetarg na dokończenie POW. - Chcemy umowę podpisać w lipcu 2015 roku – informuje Stefańska.

 

W październiku 2014 r. premier obiecała obwodnicę:

su/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2016 14:28 ~jan

  jaka to obwodnica która przechodzi prawie przez srodek miasta -przecież w tej chwli trasa torunska to prawie samo centrum waw.. przecina wole, ochote, czesc Żoliborza.. toz to średnica a nie obwodnica.. obwodnica to by była 50 lat temu jaka na tej wysokości waw się konczyla i to tez nie.. w obecnej sytuacji urbanistycznej to caklkowite nieporozumienie w tej lokalizacji, tj przedluzenie trasy toruńskiej! żadna obwodniaca, generacja niewyobrażalnych korkow w 3 dzielnicach mista a nie na obdownicy,... mieszanie ruchu loklanego i tranzytowego w 3 dzielnicach!

 • JMS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2015 20:52 ~JMS

  ta obwodnica jest całkowicie zbędna. Można przecież pojechać przez Górę Kalwarię. W Warszawie i okolicach powinien obowiązywać całkowity i bezwzględny (bez wyjątków, identyfikatorów itp) zakaz ruchu pojazdów o masie >3,5t oraz z silnikami napędzanymi ON

 • Stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2015 15:52 ~Stonka

  Nikt nam tyle nie da co oni obiecają...

 • Polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.06.2015 21:09 ~Polak

  Obwodnica jak sama nazwa wskazuje ma być zbudowana poza granicami miasta.
  Nie przez Wesołą.
  Jest wytyczona trasa " zielona"przez granice poradzieckiego poligonu do S8.
  W Wesołej zniszczą budynki dla ludzi, lasy, zwierzęta chronione, i ujęcie wody.
  Nie mówiąc już o podzile dzielnicy na dwie części.

 • REALISTA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.05.2015 19:29 ~REALISTA

  Może pani Premier się przejęzyczyła.Prawdopodobnie chodziło jej o 2120 rok. A i tak Afryka nas wyprzedzi...

 • dareckiddd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.04.2015 21:40 ~dareckiddd

  S17_włączyć_do_S7~S17_włączyć_do_S7

  Dlaczego nikt nie mówi o tym, że z węzła Drewnica S17 powinna prowadzić dalej na północ do Zakroczymia, a nie kończyć się ślepo na drodze S8, przebiegającej w relacji wschód zachód.
  O doprowadzeniu S17 (przez Wieliszew do Zakroczymia) i włączeniu jej w drogę prowadzącą na Mazury i do Gdańska pisał kiedyś Marszałek woj. mazowieckiego.
  Czy nikt nie widzi potrzeby wyprowadzenia ruchu samochodowego po prawej stronie Wisły na północ, z pominięciem zakorkowanego odcinka wylotu S7 przez Łomanki?

  Wylot na Łomianki to osobna inwestycja ktora bedzie polegala na budowie odcinka trasy S7 Bemowo-Czosnów.

 • S17_włączyć_do_S7

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.04.2015 20:35 ~S17_włąc…

  Dlaczego nikt nie mówi o tym, że z węzła Drewnica S17 powinna prowadzić dalej na północ do Zakroczymia, a nie kończyć się ślepo na drodze S8, przebiegającej w relacji wschód zachód.
  O doprowadzeniu S17 (przez Wieliszew do Zakroczymia) i włączeniu jej w drogę prowadzącą na Mazury i do Gdańska pisał kiedyś Marszałek woj. mazowieckiego.
  Czy nikt nie widzi potrzeby wyprowadzenia ruchu samochodowego po prawej stronie Wisły na północ, z pominięciem zakorkowanego odcinka wylotu S7 przez Łomanki?

 • emma

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.04.2015 00:28 ~emma

  Fajnie tylko ze to jest wewnetrzny ring czyli tak zwana mala obwodnica wewnatrz miasta ktora powinna sluzyc mieszkancom do szybkiego przemieszczania sie z jednego konca miasta na drugi.Obwodnica dla transportu krajowego jak Tiry powinna byc poza miastem tak zwany zewnetrzny ring.Tak jest w Berlinie czy Londynie.

 • Start południowej obwodnicy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2015 22:04 ~Start…

  można mówić o nowych terminach na kolejne odcinki, ale dlaczego nie są jeszcze podpisane umowy na południową obwodnice, mineło 3 miesiące od ogłoszenia otwarcia ofert i cisza. Bardzo łatwo urzędnicy tracą czas który trudno nadrobić w trakcie realizacji.

 • jako

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2015 20:20 ~jako

  A kiedy przetarg na s-7 na północ od Warszawy?Kiedy obwodnica Łomianek?!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »