Informacje

23.11.2017 14:52 Po unieważnieniu pierwszego konkursu

Drugie podejście do budowy metra na Bemowie. Jest nowy przetarg

SERWISY:

Jest kolejny przetarg na zaprojektowanie i budowę ostatniego odcinka II linii metra w kierunku Bemowa. Władze miasta ogłosiły go po tym, jak sąd unieważnił pierwszy konkurs architektoniczny w tej sprawie. Chętne firmy mogą się zgłaszać do 12 stycznia.

"Wyłoniony w przetargu wykonawca zaprojektuje i wybuduje trzy stacje metra, niemal cztery kilometry podwójnego tunelu i Stację Techniczno-Postojową" - informują w komunikacie pracownicy stołecznego ratusza.

Zwycięzca będzie musiał też opracować koncepcję węzłów przesiadkowych w rejonie planowanych stacji w taki sposób, aby pasowała do charakteru poszczególnych lokalizacji.

Cena - podstawa oceny

"Na wszystkie prace wykonawca będzie miał 50 miesięcy od dnia podpisania umowy" - podkreślają urzędnicy. Zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty do 12 stycznia 2018 roku. Najważniejszym kryterium wyboru ma być cena (60 procent oceny), skrócenie czasu wykonania inwestycji (8 procent) oraz przedłużenie okresu rękojmi (32 procent).

W ramach ostatniego etapu rozbudowy podziemnej kolejki mają powstać trzy stacje. Stacja C03 "Lazurowa" ma być zlokalizowana po południowej stronie ul. Górczewskiej, w rejonie ul. Lazurowej; stacja C02 "Chrzanów" - w rejonie skrzyżowania ul. Szeligowskiej z planowanym przedłużeniem ul. Człuchowskiej; stacja C01 "Połczyńska" - w rejonie ul. Sochaczewskiej i Połczyńskiej.

Za Połczyńską, w sąsiedztwie Instytutu Energetyki, zagospodarowany będzie z kolei teren o powierzchni 26 hektarów. Powstanie tam Stacja Techniczno-Postojowa Mory, z halami postojowymi i serwisowymi, magazynami i zapleczem technicznym II linii metra.

Unieważniony konkurs

Ponowny przetarg to efekt unieważnienia konkursu architektonicznego na koncepcje bemowskich stacji.

Przypomnijmy krótko: zwycięzcą pierwszego plebiscytu zostało konsorcjum firm AMC - Andrzej Chołdzyński i Biura Projektów "Metroprojekt". Wyniki poznaliśmy na początku czerwca, a niedługo potem przegrana firma (ILF Consulting Engineers Polska) zaskarżyła tę decyzję do Krajowej Izby Odwoławczej. Twierdząc, że prace w konkursie powinny być anonimowe, a nie były. Ta przychyliła się do skargi.

Z unieważnieniem konkursu przez KIO nie zgodził się za to stołeczny ratusz. W sierpniu odwołał się w tej sprawie do sądu. Bezskutecznie.

Zaraz po przegranej sprawie sądowej władze Warszawy zapowiedziały, że (aby nie tracić więcej czasu) nie będą się odwoływać do wyższych instancji, ani rozpisywać kolejnego konkursu tylko na koncepcje. Zadeklarowali rozpisanie nowego przetargu zakładającego od razu projekt i budowę. Czwartkowy komunikat jest realizacją tej deklaracji.

Zgodnie z planami miasta, metro ma dojechać do Bemowa w 2023 roku.

 

Zobacz jak wyglądało ogłoszenie wyników konkursu, w którym zwyciężyło "Metroprojekt":

kw

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Andre

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2017 13:09 ~Andre

  Gocław~Gocław

  kiedy metro na Gocław jest peron na stacji Stadion na Gocław i ściana :) Przestańcie kombinować z tramwajem bo stanie linie są już niewydolne !!!

  A czy będzie się opłacać jechać metrem z Gocławia do Centrum z kłopotliwą przesiadką związaną z wędrówką po schodach kładki nad peronami, jeżeli tramwaj dowiezie tam bez przesiadki?
  Moim zdaniem lepsza od odnogi by była III linia metra, która by mieszkańców Gocławia dowiozła na Służewiec Fabryczny w linii prostej (z możliwością przesiadki do I linii na stacji Wilanowska).

 • Johnny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.11.2017 10:53 ~Johnny

  Aż się narzuca, by ten odcinek wydłużyć o jedną stację na terenie Ursusa. Tam powstaje wielkie osiedle mieszkaniowe, a poza tym możnaby zapewnić przesiadki dla osób dojeżdżających pociągami od Skierniewic i Sochaczewa. Wiele osób pracuje na Bemowie lub Woli i nie musieliby dojeżdżać zatłoczonym pociągiem do Śródmieścia.

 • Polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2017 15:47 ~Polak

  Gocław~Gocław

  kiedy metro na Gocław jest peron na stacji Stadion na Gocław i ściana :) Przestańcie kombinować z tramwajem bo stanie linie są już niewydolne !!!

  Rany, naucz się pisać po polsku!

 • Gocław

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2017 15:38 ~Gocław

  kiedy metro na Gocław jest peron na stacji Stadion na Gocław i ściana :) Przestańcie kombinować z tramwajem bo stanie linie są już niewydolne !!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »