Informacje

22.04.2011 06:50 PARKOWANIE NA ŻOLIBORZU

Drugie dno placu:
pustka zamiast parkingu

SERWISY:

- Najwyższy czas uruchomić parking nad stacją metra plac Wilsona - tak internauci tvnwarszawa.pl odpowiedzieli władzom Żoliborza, gdy te ogłosiły, że szukają nowych miejsc postojowych.

Istniejąca nad torami metra pusta komora miała zmienić się w parking już sześć lat temu. Niestety, na inwestycję zabrakło pieniędzy. Teraz koszt budowy 200 miejsc postojowych wzrósł dwukrotnie, a koncepcja wciąż leży w szufladzie.

- Nie da się ukryć, że na Żoliborzu jest ogromne zapotrzebowania na miejsca postojowe - przyznaje Witold Sielewicz, wiceburmistrz dzielnicy. - Parking w okolicy placu Wilsona na pewno by się przydał - dodaje.

Takiego samego zdania są internauci tvnwarszawa.pl. Upomnieli się o parking, gdy napisaliśmy, że władze dzielnicy pytają mieszkańców, gdzie stworzyć nowe miejsca postojowe na terenie Żoliborza.

Za 20 mln zł...

Tymczasem pomiędzy stacją metra, a ulicą Słowackiego jest pusta, blisko hektarowa komora. Aż prosi się, żeby zrobić z niej parking, bo o miejsca postojowe w okolicach placu codziennie toczy się walka.

Miejscy urzędnicy mają nawet gotowe dwie koncepcje garażu w pustej przestrzeni. Jedna zakłada powstanie 160 miejsc, druga nawet 200. - Koszt budowy pierwszego wariantu to ponad 20 mln zł. A mamy określone priorytety. Dla porównania za 16,5 mln zł budujemy właśnie dom komunalny na 130 mieszkań przy ulicy Powązkowskiej - wyjaśnia Sielewicz.

... choć można było taniej

Po okresie cięć budżetowych w kasie miasta pieniędzy na budowę parkingu nie ma. A mógł powstać dużo mniejszym kosztem, już w 2005 r. Komorę - nazywaną fachowo pustką technologiczną -zaprojektowano i zbudowano wraz ze stacją metra Plac Wilsona. - Zamiast zasypać ją ziemią, zdecydowano zostawić pustą przestrzeń. M.in. po to, żeby zmniejszyć koszty budowy - wyjaśnia Krzysztof Malawko, rzecznik metra.

Parking planowały już siedem lat temu ówczesne władze Warszawy. Ale pojawiły się problemy. Firma budująca stację metra Plac Wilsona chciała za dodatkową pracę około miliona złotych więcej niż proponował ratusz. Porozumienia nie było, więc pustkę nad stacją zamurowano.

W międzyczasie koszty budowy wzrosły dwukrotnie. Teraz trzeba by przebudować system wentylacji i poprowadzić instalacje wodne, elektryczne czy przeciwpożarowe. Konieczne byłoby też ponowne rozkopanie ulicy Słowackiego.

ran/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Wojciech Górski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.11.2014 11:32 ~Wojciech Górski

  Po pierwsze, według mojej wiedzy, nie miał to być parking dla przyjezdnych, ale garaż dla mieszkańców przyległych odcinków ulic Krasińskiego. Mickiewicza, Słowackiego i placu Wilsona.
  I po drugie, znowu według mojej wiedzy, ten parking (garaż) jest już wybudowany więc o jakich kosztach dziś mówimy?
  Może zorganizować wycieczkę do tej "pustki technologicznej" i w jej czasie zweryfikować posiadane informacje oraz przeprowadzić dyskusję na temat dalszego postępowania?

 • el_guapo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2011 19:52 ~el_guapo

  Tak, tak...idioci. Puśćcie cały ruch na ten parking ul. Kątową, która już w tej chwili jest niedrożna, a w poniedziałkowym "szczycie" w UM praktycznie nieprzejezdna.
  Jak to jest, że po przeciwnej stronie Słowiackiego, Sierpecką, Suzina, Toelplitza, Filarecką i Próchnika zrobiono jednokierunkowymi, a równie wąską Kątową ciągle utrzymują dwukierunkową i dodatkowo chcą "uszczęśliwić wjazdem/wyjazdem z parkingu?
  Inżynierowie ruchy, psia ich mać.

 • masakra

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.04.2011 23:53 ~masakra

  Wjazd ulicą Kątową? A co za geniuś to wymyślił?

 • sebastian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.04.2011 22:07 ~sebastian

  Ja tez chcę mieszkanie komunalne, jakie są warunki ? Do jakiej partii muszę się zapisać ? Gdzie musze pracować ?

 • DD

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.04.2011 18:48 ~DD

  W pełni zgadzam się z Magikiem. Tłumy nierobów dostają mieszkania, które uczciwie pracujący ludzie spłacają przez 20-30 lat. To jest sprawiedliwość? Po co uczyć się, studiować, pracować w korporacji po 12 godzin na dobę, jeżeli nic nie robiąc dostanie się mieszkanie komunalne? SOCJALIZM i POPULIZM jak się patrzy.

 • Marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.04.2011 17:15 ~Marek

  Doskonale.
  Niech zrobią parking na 200 samochodów, ALE
  1. PŁATNY - najlepiej niech zrobią licytację miejsc parkingowych.
  2. Niech zlikwidują od razu 200 miejsc na powierzchni, tak aby stworzyć faktycznie przestrzeń publiczną, a nie chodniki dla samochodów.

  Dlaczego z podatków mają być budowane parkingi dla prywatnych samochodów??
  Zwłaszcza gdy brakuje pieniędzy na mieszkania komunalne dla faktycznie potrzebujących?
  To wszystko jest na głowie postawione...

 • nergal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.04.2011 13:36 ~nergal

  Magik ty pijaku ! Tyś diabeł nie człowiek . Spadaj !

 • tim

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.04.2011 13:20 ~tim

  Typowa mentalnosc wydac 20 mln ale oplaty jak za miejsce na wygonie pod blokiem przy jednoczesnym pozostawieniu wszytkich miejsc wzdluz jezdni na chodnikach itd. Dlatego w tym miescie nigdy nie bedzie mozliwosci wprowadzenia systemu ppp dla parkingow w centrum. Nikt zdrowy na umysle nie wyda prywatnych srodkow na parking podziemny w sytuacji gdy bedzie pelno miejsc na powierzchni. kilkadziesiat procent tanszych w tym sporo nielegalnych przy jednoczesnej kompletnej nieudolnosci straznikow miejskich. Nie od dzis dobrze znany jest fakt ze w wielu miejscach bardziej kalkuluje sie dostac mandat raz na x dni niz placic codziennie.

 • Warszawiak~~

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.04.2011 11:41 ~Warszawiak~~

  Lech Kaczynski zdecydowal sie "oszczedzic" te pieniadze co mialy byc na zbudowanie wjazdow i wyjazdow z parkingu.

  Poszly one na jego kampanie prezydencka jeszcze jako prez. warszawy, z publicznych pieniedzy (publikacje w gazetach, wydanie ksiazeczki kolorowej jako dodatek do gazet o jego osiagnieciach, etc.).

  Pozdrawiam

 • kj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.04.2011 10:48 ~kj

  Nie chciano dać 1mln więcej, teraz trzeba dać dwa 10mln ... normalnie tylko nad wisłą takie cuda się dzieją.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »