Informacje

12.09.2013 19:35 drugi dzień protestów w stolicy

Drugi dzień protestów. "Zniszczono polską oświatę"

SERWISY:

Najpierw protestowali przed Ministerstwem Edukacji, a po południu dotarli przed Sejm. Oprócz oficjalnych wystąpień związkowych liderów były też występy artystyczne. Zakończył się drugi dzień związkowych manifestacji w stolicy.

- Przy namiocie zebrało się kilkadziesiąt osób. Słuchają występu jednej z osób, która gra na gitarze - relacjonował po godz. 19 Lech Marcinczak, reporter tvnwarszawa.pl.

Część rozeszła się do namiotów, które są poustawiane niedaleko budynku parlamentu. Jak informowała tvn24.pl, w nocy z środy na czwartek nie było z nimi przewodniczącego "Solidarności" Piotra Dudy, który spał wówczas w mieszkaniu.


Już o godz. 14 związkowy dotarli pod Sejm, jeszcze przez kilka godzin na scenie występowali politycy i przedstawiciele protestujących. - Przy scenie jest ok. 200 osób. Nie blokują ruchu - powiedział ok. godz. 16.30 Paweł Łukasik, reporter TVN24.

TAK RELACJONOWALIŚMY PRZEJŚCIE PROTESTUJĄCYCH PODCZAS DRUGIEGO DNIA MANIFESTACJI:

14:11 - Rząd twierdzi, że polski nauczyciel jest złym nauczycielem, mało pracuje i trzeba go dociążyć. Niestety jakoś statystyki całkiem inaczej mówią - powiedział w czwartek przed gmachem MEN przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność Ryszard Proksa. Powołując się na badany ostatnio przez Instytut Badań Edukacyjnych czas pracy nauczycieli zaznaczył, że z przerwami lekcyjnymi, których nie policzono, nauczyciel polski średnio pracuje prawie 50 godzin.

13.53 Manifestacja dotarła przed Sejm.


13:47 Wznowiono ruch w Al. Ujazdowskich.

13:37 Tak wyglądała noc w miasteczku namiotowym:

13:34 Związkowcy są w drodze na ulicę Wiejską. Czwartek w miesteczku zlokalizowanym przed Sejmem ma być dniem eksperckim. O godzinei 14 zakończy się debata na temat polityki przemysłowej. Natomiast między 14.00 a 16.00 odbędzie się dyskusja na temat służby zdrowia pod hasłem: "Zdrowie: system, pacjent, pracownik - misja czy zysk?".

13:32 Wielu związkowców ma na sobie maski z podobizną minister Krystyny Szumilas.

13:17 Manifestacja wyruszyła sprzed Ministerstwa Edukacji. Z al. Szucha związkowcy idą Al. Ujazdowskimi na Wiejską, przed budynek Sejmu.

Aleje Ujazdowskie nieprzejezdne.

13:14 Utrudnienia dla autobusów w rejonie Al. Ujazdowskich:

- Linie E-2, 116, 180, 503 w kierunku północnym: ... - Belwederska - Spacerowa – Goworka – Puławska – Waryńskiego – pl. Konstytucji – Piękna – Krucza – Al. Jerozolimskie – Nowy Świat i dalej swoją trasą;

- Linie E-2, 116, 180, 503 w kierunku południowym: ... - Nowy Świat - Al. Jerozolimskie – Marszałkowska – pl. Konstytucji – Waryńskiego – Puławska – Goworka – Spacerowa – Belwederska (Gagarina dla linii 180) i dalej swoją trasą;

- Linia 118 w kierunku krańca METRO POLITECHNIKA: ... - Książęca - Nowy Świat - Al. Jerozolimskie - Marszałkowska - pl. Konstytucji i dalej swoją trasą;

- Linia 118 w kierunku krańca BRÓDNO-PODGRODZIE: ... - Piękna - Krucza - Al. Jerozolimskie - Bracka - pl. Trzech Krzyzy - Książęca i dalej swoją trasą;

- Linia 166 w obu kierunkach: ... - Belwederska - Gagarina – Czerniakowska – Szwoleżerów – Myśliwiecka – Rozbrat – Ludna i dalej swoją trasą;

- Linia 222 w kierunku krańca BIELAŃSKA: ... - pl. Unii Lubelskiej - Marszałkowska – pl. Konstytucji – Piękna – Krucza – Al. Jerozolimskie – Nowy Świat i dalej swoją trasą;

- Linia 222 w kierunku krańca SPARTAŃSKA: ... - rondo de Gaulle’a - Al. Jerozolimskie – Marszałkowska – pl. Konstytucji – Waryńskiego – Puławska i dalej swoją trasą.

13:12 Związkowcy demonstrują w strugach deszczu.


13:04 Protestujący przynieśli ze sobą transparenty z napisami: Cud premiera do szkół nie dociera, MEN - Marnowanie Edukacji Narodowej, Stop oszczędnościom w oświacie.

13:00 Demonstracja ma - jak mówili PAP związkowcy - przypomnieć społeczeństwu o szkodliwej polityce rządu. Zdaniem organizatorów protestujących jest ok. 4 tys. - Liczyliśmy, że będzie nas dwa tysiące i przeliczyliśmy się. Jest nas prawdopodobnie dwa razy więcej - powiedział szef oświatowej Solidarności.

12:48 Związkowcy przygotowali dość nietypową akcję. Przed budynkiem ministerstwa pojawiło się kilku mężczyzn, którzy w strojach sarmatów stoczyli walkę na szable. Czyżby chodziło o politykę historyczną?

12:29 - Związkowcy protestują w słusznej sprawie, żądają przede wszystkim partnerskiego dialogu - przekonywał w czwartek w Sejmie Kazimierz Ziobro (Solidarna Polska). Na wniosek jego klubu rząd przedstawia informację w sprawie dialogu między rządem a związkami oraz realizacji ich postulatów.

12:20 Petycja do minister Krystyny Szumilas ma zostać zawieszona na ogrodzeniu resortu. Dlaczego? - Bo pani minister i tak jej nie przeczyta - powiedział przewodniczący oświatowej Solidarności Ryszard Proksa.

- Oświata jest dobrem całego narodu i nie wolno jej traktować jako wydatek budżetowy, ale jako ważną i niezbędną inwestycję w przyszłość młodego pokolenia. Nie możemy pozwolić, aby krótkowzroczne i nieprzemyślane zmiany doprowadziły do dalszego obniżenia jakości kształcenia pokoleń Polaków - napisali związkowcy w petycji.

12:18 Zablokowany przejazd wzdłuż al. Szucha. Autobusy linii 222 kursują w obu kierunkach na trasie objazdowej: SPARTAŃSKA - ... - pl. Unii Lubelskiej - Waryńskiego - pl. Konstytucji - Piękna - Al. Ujazdowskie - ... - BIELAŃSKA.

12:15 - Związkowcy twierdzą, że obecny rząd niszczy system edukacji. Zarzucają władzom masowe zwolnienia, brak dialogu z pracownikami oświaty czy odstępowanie od wychowania historycznego – relacjonowała po godz. 12 Ewa Paluszkiewicz. - Swoje postulaty planują zostawić na bramie, a także przesłać pocztą. Pani minister raczej do nich nie wyjdzie – dodaje.

11:30 - Zgromadziło się kilkaset osób. Jeden pas alei Szucha jest zajęty przez policjantów, którzy zabezpieczają zgromadzenie – powiedział po godz. 11.30 Dawid Krysztofiński, reporter tvnwarszawa.pl.

11:00 Zgromadzenie przed resortem edukacji organizuje Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność".

Po godz. 13 manifestanci wyruszą al. Szucha i Al. Ujazdowskimi przed Sejm. Dołączą do swoich koleżanek i kolegów, którzy rozbili na Wiejskiej miasteczko namiotowe. Do soboty ma w nim przebywać ponad setka osób. Obok namiotów rozstawiono tymczasową stołówkę i przenośne toalety.

>>ZOBACZ W PEŁNEJ ROZDZIELCZOŚCI<<

Dzień ekspercki

Czwartek ma być w miasteczku dniem eksperckim. Na scenie ustawionej przed Sejmem będą miały miejsce dwie debaty. O godzinie 11 ruszyła rozmowa na temat polityki przemysłowej.

Natomiast między 14.00 a 16.00 odbędzie się dyskusja na temat służby zdrowia pod hasłem: "Zdrowie: system, pacjent, pracownik - misja czy zysk?".

Autobusy objazdami

Jak poinformował, Zarząd Transportu Miejskiego, autobusy linii E-2, 116, 180 i 503 jadące z Mokotowa na północ, od skrzyżowania Belwederska - Gagarina - Spacerowa będą kierowane na objazdy. Innymi trasami pojadą także autobusy tych linii w przeciwną stronę: od ronda de Gaulle'a do Wilanowa i Natolina Płn.

Na objazdy będzie kierowane także linie 166 (w obu kierunkach od skrzyżowania Belwederska/Gagarina/Spacerowa) i 222 (w kierunku Bielańskiej od pl. Unii Lubelskiej).

ZTM zapowiada, że w przypadku długotrwałego zablokowania przejazdu ul. Piękną na odcinku od Al. Ujazdowskich do ul. Wiejskiej autobusy linii 107, 159, 187 będą także kierowane na trasy objazdowe.

Doszli przed Sejm

W środę przez stolicę przeszło sześć manifestacji. W sumie do stolicy zjechało około 20 tysięcy osób (służby podawały liczbę 19 tysięcy, organizatorzy mówi 23 tysiącach).

Najpierw związkowcy pikietowali przed ministerstwami: pracy i polityki społecznej, transportu, gospodarki, sprawiedliwości, spraw wewnętrznych i zdrowia. Potem przeszli przed Sejm, gdzie przemówili szefowie związków. W śród nich Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność" i Jan Guz, przewodniczący OPZZ.

To jednak tylko przedsmak tego, co czeka nas w sobotę. Jak zapowiadają organizatorzy, wówczas do stolicy przyjechać ma nawet 100 tysięcy osób. CZYTAJ WIĘCEJ O CZTERODNIOWYCH PROTESTACH

Związkowcy postulują zmianę rządu, tworzenie nowych miejsc pracy i godne wynagrodzenia pracowników. Postulują także odejście od podniesienia wieku emerytalnego i od przepisów o elastycznym czasie pracy. CZYTAJ WIĘCEJ O POSTULATACH ZWIĄZKOWCÓW

Tak wyglądały protesty w środę:


bf/b/PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • r b

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2013 04:42 ~r b

  Bardzo dobrze , ze walczymy o swoje prawa. Czas na skonczenie rzadow Tuska i jego swity .

 • bajbus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2013 12:36 ~bajbus

  Jestem ciekawa, który pracownik poza budżetówką pozwoliłby sobie na takie
  strajkowanie. Przecież związki mogły
  zorganizować zwiedzanie Warszawy w innej formie. Dość, że sami nie pracują,
  to i przeszkadzają ludziom pracy spokojnie i efektywnie pracować.
  No ale ich Przewodniczący muszą się czymś wykazać, żeby nia stracić tak
  wysokich uposażeń płaconych z naszych
  podatków.Później się dziwią, że dług
  pubiczny rośnie.Szkoda, że nikt nie pofatygował się policzyć ile kosztuje
  taki strajk i kto za niego płaci.

 • Bob

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2013 21:41 ~Bob


  men~men

  Wyrównywanie szans edukacyjnych to w Polsce równanie w dół. Jaś i Staś nie chodzili na zajęcia dodatkowe, to teraz nie będzie chodził nikt...
  Ciemną masą w końcu łatwiej manipulować, to rządowi na wyedukowanej młodzieży nie zależy...
  Z górki~Z górki

  Komuna bardzo dbała o poziom oświaty, bardzo się starali, aż ci wykształceni i światli ich obalili. Widocznie obecna władza boi się takiego obrotu sprawy.

  Kto kogo obalił, bo jakoś komuniści się mają bardzo dobrze, posiadają wielkie majątki i olbrzymie emerytury - czy tak wyglądają obaleni czy wygrani?
  Obalony to został naród !

 • stan53

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2013 19:35 ~stan53

  Linię PO realizuje pani ambasador w Danii ,która wydaje POradnik polskim przedsiębiorcom jak oszukać duńskie kontrole i ZZ które pilnują by Polacy zarabiali tyle ile dunczycy

 • Feeria

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2013 18:48 ~Feeria

  ahunahun

  Edukacji w Polsce nie ma!!!Więc zdarzaja się takie kwiatki,jak w reklamie Neomagu;gdzie wesoły bubek mówi''porozmawiajmy o MAGNESACH''!!Suplement to MAGNEZ!A bubki niedouczone od reklamy-magneSu od magneZu mnie odróżnijąm!Potem szeregowy szeregowy Polak dorośnie i powie,że na kurcze mięśni-MAGNESY trzeba połykać!Tak się hoduje matołów w Polsce!Bo reklama cały czas chodzi i nkomu nie przeszkadza!

  Co tam jakies magnesy ! W sztandarowym TVN-ie młody prezenter pogody, ku mojemu niedowierzaniu, mówi FIRIA BARW ! Miał oczywiście na myśli słowo FEERIA, które czyta się tak, jak się pisze, a nie z angielska. Nigdy nie słyszał, po prostu.

 • W nuk strajku

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2013 18:44 ~W nuk strajku

  taczkataczka

  mimo ze mam 67 lat jadę do Warszawy by tą bandę złodziei wykurzyc z sejmu rządu i senatu to nieroby popieramy całym sercem z w nukami strajki

  Taczka, ty też miałeś problemy w szkole podstawowej ? Nie napinaj się, bo ci żyłka pęknie w tej Warszawie.

 • Z górki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2013 18:40 ~Z górki

  men~men

  Wyrównywanie szans edukacyjnych to w Polsce równanie w dół. Jaś i Staś nie chodzili na zajęcia dodatkowe, to teraz nie będzie chodził nikt...
  Ciemną masą w końcu łatwiej manipulować, to rządowi na wyedukowanej młodzieży nie zależy...

  Komuna bardzo dbała o poziom oświaty, bardzo się starali, aż ci wykształceni i światli ich obalili. Widocznie obecna władza boi się takiego obrotu sprawy.

 • Zapaść

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2013 18:37 ~Zapaść

  Nauczyciel z Gniezna~Nauczyciel z Gniezna

  Popieram wszystkie postulaty strajkujących.Teraz zamiast nauczyciele uczyć i wychowywać uczniów mają robić bezsensowne ewaluacje nikomu nie potrzebne.Gdzie w tym jest uczeń - nie ma. Minister totalna porażka, zresztą poprzedni też.

  Pani Hall można było używać do straszenia niegrzecznych dzieci. A ta obecna, to nauczycielka matematyki z prowincji. Już ona nasze dzieci nauczy !

 • rami

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2013 18:31 ~rami

  Na szczęście rozwija się szkolnictwo prywatne na wszystkich szczeblach opieki i edukacji dziecka - ci nie protestują !!!
  Protestują tylko funkcjonariusze publiczni ze szkół publicznych, w obronie swoich post-bolszewickich przywilejów .

 • jul

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2013 18:22 ~jul

  Oświata to nie tylko nauczyciele, pracowników obsługi i administracji pracuje drugie tyle ,czy ktoś wspomniał o ich poborach ,które są na najniższym poziomie jak można zapłacić od 20 lat jest degradacja pracowników pomocniczych,dotyczy to Oświaty,Sądów,Lekarzy ,Onich się nie wspomina może to wstydliwy temat dla solidarności

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »