Informacje

10.04.2012 06:20 Dwa wymiary obchodów

Druga rocznica katastrofy.
Prezydent i PiS oddzielnie

SERWISY:


Msza w Katedrze Polowej z udziałem prezydenta i składanie wieńców na Cmentarzu Wojskowym – tak oficjalnie będą wyglądały obchody drugiej rocznicy katastrofy w Smoleńsku. Alternatywne uroczystości - Marsz Pamięci Krakowski Przedmieściem - zaplanowali politycy Prawa i Sprawiedliwości.

Główne uroczystości rozpoczną się o godz. 8.00, pod pomnikiem ofiar katastrofy pod Smoleńskiem na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

W uroczystości uczestniczyć będą m.in. premier Donald Tusk, prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz, przedstawiciele władz wojskowych, a także rodziny ofiar. Podczas ceremonii zostanie odczytana lista ofiar katastrofy. O godz. 8.41, czyli w momencie, kiedy dwa lata temu rozbił się samolot, trębacz odegra utwór "Cisza".

Później ma nastąpić prywatna część uroczystości dla rodzin ofiar.

Prezydent w Katedrze Polowej

Udział w uroczystościach upamiętniających narodową tragedię planuje również prezydent Bronisław Komorowski. 10 kwietnia prezydent będzie uczestniczył w porannej mszy świętej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. W jej trakcie kwiaty zostaną złożone przed znajdującą się tam tablicą upamiętniającą katastrofę oraz na grobach bp. polowego Tadeusza Płoskiego i ks. Jana Osińskiego z ordynariatu polowego, którzy zginęli pod Smoleńskiem.

Po południu prezydent weźmie udział w mszy w kaplicy Pałacu Prezydenckiego w intencji Marii i Lecha Kaczyńskich oraz pracowników prezydenckiej kancelarii, którzy zginęli pod Smoleńskiem. Szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek zaznaczyła, że w mszy uczestniczyć również będą rodziny pracowników kancelarii, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 r.

Przed uroczystościami na Powązkach przed siedzibą MON przy ul. Klonowej wieniec pod tablicą upamiętniającą wojskowe ofiary katastrofy złoży szef resortu Tomasz Siemoniak. W ciągu dnia planowane jest udostępnienie dziedzińca ministerstwa wszystkim, którzy w tym miejscu będą chcieli zapalić znicze lub złożyć kwiaty.

Msza i Marsz Pamięci

Równolegle będą odbywać się obchody rocznicowe z udziałem polityków PiS. Rano odbędzie się msza w kościele seminaryjnym, tuż po niej uczestnicy przejdą przed Pałac Prezydencki, gdzie odbędzie się Apel Poległych. Zgromadzeni zapalą znicze i złożą kwiaty. Następnie politycy PiS udadzą się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach pod pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej. Na godzinę 16.30 zaplanowane jest przed Pałacem Prezydenckim przemówienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. O godz. 19.00 odbędzie się msza w katedrze św. Jana, a po niej Marsz Pamięci.

O katastrofie w Smoleńsku mówił też w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim prezes PiS Jarosław Kaczyński. Pytany, czy przyjmie zaproszenie prezydenta Bronisława Komorowskiego na mszę do Pałacu Prezydenckiego w intencji ofiar, odpowiedział, że "ma własny program obchodów rocznicy".

Całodniowe obchody

PiS chce, aby przez cały dzień przed Pałacem gromadzili się ludzie.

Wieczorem na Krakowskim Przedmieściu wiec rocznicowy zorganizuje Stowarzyszenie Solidarni 2010. Swóją obecność zapowiedziała m.in. część rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej. "10 kwietnia 2012 będziemy na Krakowskim Przedmieściu - miejscu, które stało się symbolem pamięci o ofiarach tragedii narodowej. Będziemy tam z tysiącami Polaków, którzy tego dnia pragną wspólnie uczcić pamięć wszystkich, którzy zginęli pod Smoleńskiem. Prosimy panią prezydent o umożliwienie zrealizowania tej obywatelskiej inicjatywy" - napisali w liście do władz Warszawy Ewa Kochanowska, wdowa po Rzeczniku Praw Obywatelskich Januszu Kochanowskim, oraz Jerzy Mamontowicz, brat Bożeny Mamontowicz-Łojek.

Marta Kaczyńska na Ursynowie

Swoje uroczystości planuje także Ursynów. Wydarzenia upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej będę odbywać się przez cały tydzień. 10 kwietnia w kościele pw. Ofiarowania Pańskiego po mszy o godz. 18.00 odbędzie się koncert Requiem Mozarta.

Dzień później przed urzędem dzielnicy zostanie otwarta wystawa plenerowa "Być Polakiem". W uroczystości weźmie udział Marta Kaczyńska.

10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem zginęło 96 osób - wśród nich prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, parlamentarzyści, dowódcy wojskowi, duchowni i przedstawiciele rodzin polskich obywateli pomordowanych przed 70 laty w Katyniu.

II rocznica katastrofy: czytaj raport tvn24.pl

PAP/par/mjc/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Goem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.04.2012 08:30 ~Goem

  A dlaczego ta informacja znajduje się w sekcji "Ursynów"? Co to ma wspólnego z Ursynowem? Czyżby TVN nie było stać na zatrudnienie dziennikarza zajmującego się wiadomościami z danej dzielnicy? ;-)

 • xobia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.04.2012 11:51 ~xobia

  Żenada !!!

 • Piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.04.2012 09:13 ~Piotr

  Wirtualna Wycieczka wykonana przed Pałacem Prezydenckim, po katastrofie Smoleńskiej:
  http://www.trzywymiary.com/galeria/wycieczki/11_04_2010r/wycieczka.html

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.04.2012 08:47 ~jar

  JANEK wytrzeżwiej po świętach.....

 • ppp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.04.2012 08:35 ~ppp

  żeby uczcić ich pamieć debilu.

 • janek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.04.2012 08:26 ~janek

  Chcemy prawdy !!!! Jarosław !!!! Prowadź !!!!Polska z Jarosławem !!!

 • BBreporter

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.04.2012 07:53 ~BBreporter

  i po co to wszystko ? przeciez oni nie zyja !

 • domoninan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.04.2012 07:44 ~domoninan

  ci ludzie zgineli przez wybujala wyobrażnię jarosława, dlaczego społeczenstwo ma za to ponisić konsekwencje?

 • jacek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.04.2012 07:33 ~jacek

  Jak masz zamiar obchodzić rocznicę katastrofy?

  SZEROKIM ŁUKIEM.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »