Informacje

19.03.2015 19:22 podsumowanie 10 dni

Drugą linią metra jeździ średnio
106 tysięcy osób dziennie

SERWISY:


106 701 pasażerów dziennie jeździ średnio II linią podziemnej kolejki - wynika z danych zaprezentowanych w czwartek przez Metro Warszawskie.

Po 10 dniach od udostępnienia nowej linii metra warszawiakom, urzędnicy postanowili podać dokładną liczbę pasażerów, którzy z niej korzystają.

Jak się okazuje, w dni powszednie jeździ nią ponad 100 tysięcy osób. Z kolei w weekend jest ich 60 - 70 tysięcy.

Dzień po dniu

Tak wyglądają dokładne dane Metra Warszawskiego (bez uwzględnienia niedzieli 8 marca, gdy podczas darmowego otwarcia pasażerów było ponad 233 tys.):

9 marca – 120 246,

10 marca – 130 544,

11 marca – 120 748,

12 marca – 117 541,

13 marca – 111 059,

14 marca – 71 181,

15 marca – 62 097,

16 marca – 113 469,

17 marca – 109 711,

18 marca – 110 420.

Średnio to 106 701 pasażerów.

Jak informują urzędnicy, I linią metra (w zależności od dnia tygodnia czy pory roku) jeździ 280-500 tys. pasażerów dziennie.

"Metro jak dwa mosty"

Dyskusja o tym, ilu warszawiaków będzie korzystało z linii kursującej pomiędzy Praga Północ a Wolą, toczyła się jeszcze przed jej otwarciem.

- Eksperci mówią, że taka linia metra ma przepustowość dwóch, dwóch i pół mostów - mówił w TVN24 przed inauguracją podziemnej kolejki Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent Warszawy. Dodał, że metro w szczycie może przewieźć nawet do 40 tysięcy osób na godzinę.

Metro Opóźnione

W pierwszej wersji metro miał być gotowe na Euro 2012. Wykonawcy zażądali za takie tempo prac astronomicznych kwot i ratusz zdecydował się na powtórzenie przetargu już bez tego terminu.

Prace ruszyły w 2011 roku, też nie bez falstartu - opóźniło się wydawanie pozwoleń. Skończyć miały się jesienią 2013 roku, ale termin szybko zaczął się przesuwać. Ostatecznie upadł, gdy woda z piachem zalały budowę stacji Centrum Nauki Kopernik, a przy Świętokrzyskiej osunęła się ziemia.

Hanna Gronkiewicz-Waltz przed II turą ostatnich wyborów samorządowych zapowiedziała, że metro zostanie otwarte 14 grudnia. Tak się jednak nie stało.

Ratusz najpierw tłumaczył, że opóźnienie spowodowane jest pożarem akumulatorów na stacji Rondo Daszyńskiego, do którego doszło 2 grudnia. Później prezydent przekonywała, że urzędnicy określali grudniowy termin na podstawie odbiorów czterech ostatnich stacji I linii metra na bielańskim odcinku.

Tak wyglądało ostatecznie otwarcie II linii 8 marca:

ran/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Jagoda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2015 15:42 ~Jagoda

  Dla mnie druga linia metra ma same plusy. Kupiłam niedawno mieszkanie na Powiślu na rogu ulic Zajęczej i Topiel. Wybrałam Powiśle ze względu na bliskość do centrum gdzie pracuję. Do pracy jadę 5 minut...:) dla mnie to mega wygoda:)

 • topmek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2015 03:22 ~topmek

  Przeszkadzają wam "Słoiki" w Warszawie. A co mają powiedzieć londyńczyce gdzie 1/10 w Londynie to Anglik, a reszta to murzyni, arabowie, muzułmanie, polacy, niemcy, francuzi, i inni! To tak samo jakby w Warszawie było pełno Cyganów, Rumunów, Ukraińców , Chińczyków i innych! Tak już jest na tym świecie, że na coś narzekać trzeba! a skoro nie ma się na co to narzekacie na SŁOIKI! I robicie wielki problem tak jak Cameron na Polaków w Anlglii....

 • rus2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2015 21:21 ~rus2

  statystyk~statystyk

  Nie wiem skąd te liczby. Dzisiaj około 12-tej wsiadłem do M2 na stacji Rondo Daszyńskiego - w całym pociągu było najwyżej 20 osób. Wysiadłem na Świętokrzyskiej gdzie więcej było "informatorów" z ZDM niż pasażerów.


  I słusznie. Bo metro wozi ludzi przez Wisłę. Bo tak ratusz zmienił rozkłady jazdy, aby autobusy nie przejeżdżały przez rzekę. Jak już przez Wisłę przejadą to po co mają jechać dalej dwie czy trzy stacje. Tam już można wsiąść do normalnej komunikacji i pojechać, do miejsca docelowego - na pewno nie metrem.

 • vic2re

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2015 21:19 ~vic2re

  qwerty~qwerty

  Metro niebezpieczne - zastanawiam się kiedy pierwsza osoba wpadnie pod pociąg na tych bardzo wąskich peronach.
  Kto pozwolił na budowę czegoś takiego?

  A widziałeś kiedyś metro z peronami jak na M1? Bo ja chyba tylko w Lizbonie się na jednej stacji zdziwiłem, że jakoś tak jak na Centralnym. W normalnym kraju to perony pozwalają na wymianę ludzi w ramach jednego/dwóch składów. Paryż, Londyn, Berlin - jakoś tam wąziutko i nikt nie wpada pod pociągu. Za to koszt budowy był nieporównywalny i czas realizacji. Bo jak stację drąży się jak tunel a nie buduje odkrywkowo to i da się zrobić szybciej i taniej

 • SEBBAX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2015 19:52 SEBBAX

  skoro ztm na siłe pcha tam ludzi - bo autobusy dojeżdżały tylko do metra... ludzie nie mieli wyboru - musieli korzystać z metra... ztm na siłe chce pokazac jak bardzo ten odcinek metra jest potrzebny. moim zdaniem ztm od dłuzszego czasu aby cos robic - tylko utrudnia i wydłuża czasy podrózy komunikacja miejska po Warszawie zmuszając ludzi do wielu przesiadek...

 • Mmm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2015 19:20 ~Mmm


  belek ~belek

  a ja mam pytanie do słoików. Po co wy przyjerzdzacie do Wawy ? Psujecie nam rynek pracujac za glodowe pieniadze , gnieżdżąc sie w m1 20m2 w 5ciu ? zapychajac autobusy i tramwaje ?
  Xavery~Xavery


  Nie jestem słoikiem ale nie widzę powodu abym nie mógł odpowiedzieć.
  Bo taki jest współczesny świat wymagający mobilności i elastyczności. Bo metropolie zawsze tak mają, że ściagają do siebie element napływowy (tak zresztą powstały). Bo mamy wolność i każdy może mieszkać i pracować gdzie mu się podoba. Bo argumenty o "zabieraniu miejsc pracy", "psuciu rynku", etc... są fałszywe i używane instrumentalnie a i najczęściej kończą się tragicznie. Itepe, itede...

  Brawo! Wreszcie jakiś głos rozsądku :)

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2015 18:30 ~qwerty

  Metro niebezpieczne - zastanawiam się kiedy pierwsza osoba wpadnie pod pociąg na tych bardzo wąskich peronach.
  Kto pozwolił na budowę czegoś takiego?

 • mann W

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2015 18:05 ~mann W

  Bo jeździmy przewozem osób po 1,20zł/km.Taksówki drogie,metro drogie.

 • toms

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2015 17:30 ~toms


  belek ~belek

  a ja mam pytanie do słoików. Po co wy przyjerzdzacie do Wawy ? Psujecie nam rynek pracujac za glodowe pieniadze , gnieżdżąc sie w m1 20m2 w 5ciu ? zapychajac autobusy i tramwaje ?
  żal~żal  Bo warszawskie buce nie nadają się do pracy. Rekrutuje ludzi do pracy i mogę Ci powiedzieć że ludzie z małych miejscowości są dużo lepszymi pracownikami niż takie zakompleksione indywidua jak ty. Mają więcej ambicji i umiejętności. A tobie życze żeby pobierano od ciebie opłaty za kazdym razem jak wyjeżdżasz zWarszawy do innych miast.


  No ależ to oczywiste że masz takie zdanie o Warszawiakach skoro sam jestes z małej miejscowości jak 90% tych rekruterów czy innych menedżerów.

 • antyjanosik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2015 16:59 ~antyjanosik


  żal~żal

  Bo warszawskie buce nie nadają się do pracy. Rekrutuje ludzi do pracy i mogę Ci powiedzieć że ludzie z małych miejscowości są dużo lepszymi pracownikami niż takie zakompleksione indywidua jak ty. Mają więcej ambicji i umiejętności. A tobie życze żeby pobierano od ciebie opłaty za kazdym razem jak wyjeżdżasz zWarszawy do innych miast.
  turist~turist

  Już pobierają...
  Darłowo – 2,15 zł/dzień
  Chałupy, Władysławowo – 1,20 zł/dzień
  Dąbki – 3,50 zł/dzień
  Hel – 2,0 zł/dzień
  Gdańsk – 2,15 zł/dzień
  Gdynia – 1,70 zł/dzień
  Jastarnia – 1,50 zł/dzień
  Jastrzębia Góra – 1,20 zł/dzień
  Kołobrzeg – 3,50 zł/dzień
  Krynica Morska – 1,80 zł/dzień
  Łeba – 1,90 zł/dzień
  Mielno – 2,10 zł/dzień
  Międzyzdroje – 2,00 zł/dzień
  Ustka – 3,00 zł/dzień
  Świnoujście – 4,00 zł/dzień
  Sopot – 4,20 zł/dzień

  Nawet wyjeżdżać nie musisz - i bez tego prowincjusze z nas zdzierają. Co miesiąc bulimy zbójecki haracz w postaci "Janosikowego" - tylko dla tego że... mieszkamy w Warszawie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »