Informacje

23.01.2015 15:55 "Odbiory powinny się zakończyć w lutym"

Druga linia metra dopiero w marcu?

Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego szacuje, że swoje odbiory na centralnym odcinku drugiej linii metra zakończy w lutym. Uwzględniając czas potrzebny na ostatnie testy, można więc przewidywać, że podziemna kolejka ruszy dopiero w połowie marca.

Termin podawany ostatnio przez "Gazetę Stołeczną", mówiący o otwarciu drugiej linii metra jeszcze w lutym, wydaje się trudny do osiągnięcia. Na razie wszystko wskazuje na to, że metrem pojedziemy najwcześniej w połowie marca. Oczywiście jeśli WINB wyda decyzję o pozwoleniu na użytkowanie całej infrastruktury.

"Głowy za to nie dam"

Odbiory WINB-u są kluczowe dla terminu otwarcia drugiej linii metra. To właśnie nadzór budowlany może wydać pozwolenie na użytkowanie, które dopuszcza uruchomienie podziemnej kolejki dla mieszkańców.

- Jeśli w takim tempie będzie przebiegało uzupełnianie dokumentacji (przez inwestora czyli Metro Warszawskie - red.), to nasze odbiory powinny się zakończyć do końca lutego - zdradza Jaromir Grabowski, wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego i dodaje: - Głowy za to nie dam, zawsze może zdarzyć się coś niespodziewanego.

Metrem dopiero w marcu?

Jednak, pozytywna decyzja WINB-u nie oznacza natychmiastowego otwarcia metra.

- Po takiej decyzji jeszcze około dwa tygodnie będą trwały jazdy testowe pociągów na odebranej już infrastrukturze - tłumaczył nam w zeszłym tygodniu Krzysztof Malawko. W tym czasie odbywać się będą także finalne szkolenia pracowników metra.

Czym zajmuje się WINB?

Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego kontroluje dokumenty projektowe oraz dokumentację sporządzoną przez służby państwowe, dokonujące odbiorów. Po sprawdzeniu, że wszystko zostało zbudowane zgodnie z projektami oraz działa poprawnie, może wydać pozwolenie na użytkowanie centralnego odcinka drugiej linii metra.

Do odebrania WINB ma 14 obiektów budowlanych – 7 stacji, 6 wentylatornii oraz tunel łącznikowy z pierwszą linią metra. - Dla każdego obiektu wydajemy osobne pozwolenie - mówi Grabowski.

Obecnie metro cały czas dosyła inspektorom odpowiednie dokumenty. - Procedury trwają. Do wszystkich obiektów metro składało wnioski, ale były niedociągnięcia czy jakieś braki w papierach. Należało je uzupełnić. Jednak przy tak obszernej dokumentacji, nie dziwi mnie to – opowiada Grabowski.

Jeśli dokumentacja zostanie w pełni uzupełniona, wtedy inspektorzy jadą na budowę obejrzeć obiekty. - Możemy wtedy sprawdzić wszystko na miejscu. Jednak gdyby okazało się, że na miejscu zastaniemy jakieś poważne błędy, których nie było w dokumentacji, możemy nie wydać pozwolenia na użytkowanie. Wtedy w grę wchodzi długotrwała procedura legalizacyjna - dodaje inspektor.

Jak zapewnia, wszystkie prace idą w dobrym kierunku. - Cały czas jesteśmy w kontakcie z inwestorem, nasza współpraca wygląda coraz lepiej. Jestem dobrej myśli - kończy Grabowski.

Na początku stycznia Hanna Gronkiewicz-Waltz na antenie TVN24 Biznes i Świat mówiła o otwarciu II linii metra w I kwartale. Dokładnego terminu jednak nie podała.

jb/ran/lulu

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • PITERwm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2015 19:56 PITERwm

  P. HGW będzie teraz załatwiała kabiny ToyToy dla protestujących roników...

 • no jak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2015 08:40 ~no jak  fan ztm~fan ztm

  Jeśli od 8 lat Warszawą rządziłby PIS zamiast PO, to metro byłoby gotowe już na Euro. Chcieliście HGW, to macie ją zamiast metra.
  izi~izi

  Dawno już takich bredni nie czytałem...
  bulb~bulb

  Przecież to prawda. Jedyna szansa na otwarcie metra to wybór Andrzeja Dudy na prezydenta. Może wtedy uda się też zorganizować darmową komunikację.

  Darmową? A za czyje pieniądze, frajerze?

 • Annas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2015 16:10 ~Annas

  No ja pod Wisłą na mur jeździć nie będę. Jak pociagi ruszą to sie dopiero zacznie!

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2015 14:23 ~qwerty

  W małcu któłego łoku?

 • bulb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2015 11:27 ~bulb


  fan ztm~fan ztm

  Jeśli od 8 lat Warszawą rządziłby PIS zamiast PO, to metro byłoby gotowe już na Euro. Chcieliście HGW, to macie ją zamiast metra.
  izi~izi

  Dawno już takich bredni nie czytałem...

  Przecież to prawda. Jedyna szansa na otwarcie metra to wybór Andrzeja Dudy na prezydenta. Może wtedy uda się też zorganizować darmową komunikację.

 • oj tak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2015 10:38 ~oj tak

  rolmops~rolmops

  Nie chcieliście słuchać Piotra Guziała, a widać mówił prawdę.

  A co takiego mówił naprawdę? I co takiego zdziałał na Ursynowie? Wystawę ku czci z udziałem Martusi Dubienieckiej? Urządził jaja referendum za publiczne pieniądze, bez sensu i bez efektu, nie ponosząc za to skutków finansowych!!! A później chciał się w telewizji przykleić do kawy dla HGW, ale mu ją odstawiono. Żałosny gość.

 • Rosomak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2015 10:28 ~Rosomak

  i tyle~i tyle

  I znów te maziaje fangora na scianach. Z instrukcją maczkiem pod spodem, co autor miał na myśli. Żenada.


  Zarząd metra warszawskiego padł plackiem przed zramolałym plastykiem o "ustalonej renomie", którego nie chciano już wystawiać w galeriach. I pozwolił mu na wykonanie obrazków na ścianach peronów metra. Obrazków, które służą jedynie zaspokojeniu ego autora, nie informują natomiast o tym, na jakiej stacji zatrzymał się skład. Drobniutkie napisy pod spodem demaskują nicość koncepcji tego graficiarza, którego malunki niczemu w tym wnętrzu nie służą. Poza oczywiście honorarium za trud włożony.

 • rolmops

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2015 08:11 ~rolmops

  Nie chcieliście słuchać Piotra Guziała, a widać mówił prawdę.

 • Darek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2015 08:04 ~Darek

  Czyli jednka HGW nie kłamała, na świąteczne zakupy pojedziemy już metrem.:-)

 • i tyle

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2015 07:49 ~i tyle

  I znów te maziaje fangora na scianach. Z instrukcją maczkiem pod spodem, co autor miał na myśli. Żenada.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »