Informacje

15.03.2011 16:42 Ratusz podnosi opłaty

Drożej za ogródki stragany, reklamy i kioski

SERWISY:

Kioskarze, kupcy i właściciele małej gastronomii– wszyscy zapłacą więcej (nawet o 80 procent) za zajęcie pasa drogi, a właściwie chodnika. Już na czwartkowym posiedzeniu Rady Warszawy Ratusz chce przeforsować wzrost opłat naliczanych od metra kwadratowego za dzień. – To zakamuflowana podwyżka podatków, my jej nie poprzemy – mówi szef klubu Prawa i Sprawiedliwości w radzie miasta Maciej Wąsik.

Projekt uchwały wprowadzającej podwyżki zaprezentowano radnym na komisji rozwoju gospodarczego. Konieczność jej wprowadzenia uzasadniono faktem, że od 1994 roku nie było wzrostu opłat.

Kto zapłaci więcej?

Podwyżka dotyczy wszystkich , którzy w jakikolwiek sposób zajmują grunt znajdujący się w tzw. pasie drogi: są to chodniki, przejścia podziemne i same jezdnie, które często zajmują np. ekipy

budowlane. To nie wszystko, opłata dotyczy również tych przedsiębiorców , którzy mają przydrożne reklamy.

I tak np. kioskarze, obecnie płacą (w zależności od kategorii drogi: gminna, powiatowa, krajowa) od 0, 40 zł/mkw do 1,40 zł/mkw za dzień, po wejściu w życie uchwały będą musieli zapłacić od 0,80 zł/mkw do 1,60 zł/mkw. Wysokość opłaty będzie również zależna od tego jaki procent chodnika zajmie przedsiębiorca – 20, 50 czy 100 proc.

Najdrożej: gry, znicze, zakłady

Najwyższe stawki – 10 zł za dzień , tak jak doptychczas, mają obowiązywać wszystkich, którzy sprzedają znicze i kwiaty w rejonie cmentarzy przy okazji Dnia Wszystkich Świętych. Taka sama stawka dzienna będzie( 10 zł) dotyczyła targowiska , na których znajdują się salony gier, punkty przyjmujące zakłady bukmacherskie i wzajemne. Właściciele gródków piwnych zapłacą od 1,2 zł/mkw do 2,50 zł/mkw za dzień.

Radni podzieleni

Już teraz wiadomo, że projekt poprze Platforma Obywatelska. Przeciwne podwyżkom jest Prawo i Sprawiedliwość. - Jest to zakamuflowana podwyżka podatków dla drobnych przedsiębiorców. Mam tu na myśli kioskarzy, kwiaciarzy, właścicieli punktów gastronomicznych. My jako Prawo i Sprawiedliwość sprzeciwiamy się tej podwyżce i dziwimy się radnym Platformy Obywatelskiej, którzy w swoim programie wyborczym mają obniżkę podatków a działają odwrotnie- mówi Maciej Wąsik, szef klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Radni Sojuszu Lewicy Demokratycznej o proponowanej podwyżce będą dyskutować na środowym posiedzeniu klubu. - Przeanalizujemy projekt i zastanowimy się czy go poprzeć czy nie. Generalnie jesteśmy przeciwni podwyżkom, które uderzają w małych przedsiębiorców - tłumaczy Sebastian Wierzbicki(SLD), wiceprzewodniczący Rady Warszawy.

ec/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Puciaczek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2011 14:35 ~Puciaczek

  Artykuł zawiera 80 % nieprawdziwych informacji.
  Projekt zmian w uchwale nie przewiduje zwiększenia opłat za reklamy, ogródki, stoiska handlowe przy cmentarzach, obiekty z grami i zakładami wzajemnymi, a także nie wprowadza uzależnienia wysokości opłat od tego, jaki procent chodnika w pasie drogowym zostanie zajęty.
  Większość z opisanych "zakamuflowanych podwyżek" wprowadzono juz w życie w połowie 2010 r.

 • Belveder

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2011 08:52 ~Belveder

  Nie wiem dlaczego nie podnoszą najpierw KARY za nielegalny handel??!! To co się dzieje np. w okolicach CH Wileńska, na chodnikach, w przejściach, przy wejściach do metra centum, czy też na Marszałkowskiej to już istna masakra. Nic na nich nie działa.

  A jakby dostali karę od 500pln i lepiej oraz konfiskata towaru to problem by zniknął.

  Tym bardziej jakby zniknął nielegalny handel, uczciwi sprzedawcy płacący czynsze zarobili by więcej. A tak nie ma sprawiedliwości i HGW nic z tym nie robi.

 • tim

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2011 08:35 ~tim

  "Czasy stojących za darmo łóżek polowych i szczęk już dawno minęły - opamiętajcie się!"

  Pleciesz bzdury kolego bo podwyzki w najmniejszym stopniu nie wplyna na nielegalnych handlarzy. Jak sama nazwa wskazuje oni nie placa. Po kieszeni dostana najmniejsi przedsiebiorcy. Ok niech bedzie wolny rynek ale jak to sie ma do wczesniejszych zapowiedzi o zwalczaniu bankow i roznicowaniu uslug.

 • sas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2011 05:59 ~sas

  To dziwne , za stragany i ogródki piwne płacić trzeba więcej a jak na Pradze Południe na ul. Argentyńskiej na kawałku działki należącym do gminy stoi smietnik wynajęty przez kilku mieszkańców domków jednorodzinnych i ludzie zrobili tam sobie wysypisko (np choinki, śmieci itp.) to gminę to wogóle nie obchodzi i nie pobiera żadnych opłat od uzytkowników. To gminom zależy na pieniądzach czy nie?

 • FIRCYK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2011 00:10 ~FIRCYK

  Panie Wąsik.... Jak byłeś komendantem Straży Miejskiej to chyba miałeś trochę inny pogląd na to zagadnienie.......... No tak, zapomniałem, wtedy rZadził LECH...

 • ja-x

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2011 23:40 ~ja-x

  Przecież grunt (teren) ma swoją wartość i jak ktoś chce z niego korzystać NIE POSIADAJĄC PRAWA WŁASNOŚCI - musi płacić władającemu, czyli "Miastu"! I co w tym dziwnego? Wysokość opłat odnosi się do wartości tego gruntu, która w Centrum jest niebagatelna, nie rozumiem więc o co chodzi tym kolejnym "obrońcom".Następna "zadyma"? Czasy stojących za darmo łóżek polowych i szczęk już dawno minęły - opamiętajcie się!

 • Ja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2011 23:06 ~Ja

  Rodzimy handel już jest zniszczony. Handel to teraz Reale, Biedronki i inne śmietniki plus chińskie gacie po 2zł i ukraińskie papierosy.

 • .

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2011 22:34 ~.

  i jaka ta komuna była zła....

 • jerry

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2011 21:59 ~jerry

  A sklepy wielkopowierzchniowe ile beda miały podwyzki? Niszczy sie rodzimy drobny handel,smutne to...

 • TataJulka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2011 21:44 ~TataJulka

  200% podwyżki czynszów wprowadziło Miasto a właściwie PLATFORMA OBYWATELSKA. Władza musi z czegoś żyć trzeba sobie przyznawać premię po 80 tyś. Teraz ogródki.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »